Προς το περιεχόμενο

CPUID:OF27


pub4beer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

λοιπον,ειναι ενας pentium 4 στα 2.4 GHz και ηθελα να τον αναστησω.Αλλαγη τροφοδοτικου,καρτας γραφικων,DVD,και μνημης.Στην αρχη δεν εδειχνε τιποτα.Αργοτερα εμπαινε αλλα κολλαγε στο σημειο που ελεγε οτι λειπει το αρχειο NTLDR και ζηταγε restart!Βρηκα καποιες πληροφοριες απο διαδικτυο τι παιζει,κατι εκανα αλλα τωρα μου κολλαει σ'αυτο το σημειο και δεν διαβαζει ουτε τα drivers.

CPUID:OF27 και ενα PATCH το οποιο δε θυμαμαι τι νουμερο ειχε μετα.για το λογο ομως οτι τωρα που του εβαλα την προηγουμενη μνημη(256) και την προηγουμενη καρτα γραφ. μου ξαναφτανει μεχρι το σημειο που λειπει το NTLDR!!!

Εχω μπερδευτει λιγο.Μηπως τελικα φταιει η Μητρικη; η οποια δε ξερω τι ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε με bios reset αφού αναβάθμισες και αν πάνε όλα καλά και περάσει το post φόρτωσε με ένα live cd linux. Αν φορτώσει κι αυτό ξαναπέρνα τα windows. Αλλιώς ξαναπόσταρε και πες μας τι έγινε.

 

Btw όταν ανοίξεις το κουτί να κάνεις reset κοίτα και τι motherboard έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frenzy θες να μου πεις πως ακριβως πως γινεται αυτο?(το reset)

Τωρα οταν εκανα επανεκκινηση μου ξαναβγαλε το πρωτο μηνυμα και κολλησε.Δε μπορω να καταλαβω.Μια ετσι,μια αλλιως.Η μητρικη ειναι GA 8SG800 της Gigabyte..Μονο αυτο μπορω να καταλαβω...

Παντως ευχαριστω για την ανταποκριση.Αν τα καταφερω θα σε κερασω οτι θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε μην ξεκολλήσεις και τη βάση μαζί... δε θα είσαι ο πρώτος... Αν δεις δυο πινς κοντά στην μπαταρία που γράφουν CC ή ClearC ή κάτι τέτοιο πάρε ένα κατσαβίδι και ακούμπα το ανάμεσα 2-3 δεύτερα και έκανες reset. Αλλιώς κάνε αυτό που σου λέει ο vatos. ΄

Πρόσεχε όμως να βάλεις όλο το καινούργιο hardware πριν ώστε να δούμε τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχει Phoenix Bios-D686 Bios.Ρε παιδια οταν λετε μπαταρια τι ακριβως εννοειτε?γιατι αυτο το CC η το αλλο δε το βλεπω καπου!μηπως εννοειτε το βυσμα με τα πολλα καλωδια πoυ πανω στη μητρικη λεει ATX Power?sorry κιολας,αλλα τωρα αρχιζω να ψιλομαθαινω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εαν μπαταρια εννοειτε κατω δεξια μια μπαταρια που εχει,την εβγαλα και οταν την εβαλα παλι ανοιγοντας το κολλησε στο CPUID:OF27

Patch ID:0027....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βάλε μόνο την παλιά μνήμη (άσε την καινούργια κάρτα) και πες τι κάνει - φτάνει στο ntldr; Υποψιάζομαι χαλασμένη μνήμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την καινουργια καρτα δεν ανοιγει καν η οθονη(δε δειχνει εννοω)!η καρτα ειναι Gecube ATI radeon HD 2400 PRO,στα 512 ΜΒ DDR2.Μαλλον δε τη σηκωνει ε?και κανει και εναν μακροσυρτο ηχο οταν το ανοιγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπερδεύεσαι έτσι. Προφανώς κάτι δε λειτουργεί σωστά στον υπολογιστή σου. Οπότε κάθε φορά που αναφέρεις κάτι να μας λες και το configuration ώστε να δούμε τι ακριβώς τρέχει. Πχ με παλιά κάρτα γρ. και καινούργια μνήμη μου βγάζει αυτό. Επίσης η κάρτα γραφικών θέλει τροφοδοσία; Την έχεις συνδέσει;

 

Τώρα κάνε reset και βάλε όλο το παλιο hardware (κάρτα γρ. και μνήμη) και φόρτωσε από ένα live cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...