Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητες μνημών DDR/DDR2?


dpurpler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους.

 

Πρόσφατα πήρα ένα πισάκι για το εξοχικό και λέω να του βάλω 1GB παραπάνω μνημούλα. Έχει τώρα 512ΜΒ.

 

Βλέπω τιμές πολύ διαφορετικές σε SDRAM/DDR/DDR2. Τι παίζει εδώ; Είναι συμβατές οι υποδοχές; Ο υπολογιστής είναι P4 3Ghz οπότε δεν είναι και εντελώς αρχαίος. Ένα dimm;aki έχει μέσα, και φυσικά μιας που δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις θέλω να πάρω το πιο φθηνό συμβατό DRAM που αθ βρώ. Στην ανάγκη πετάω το παλιό και μένω με 1.

 

Αν πάρω DDR2 θα δουλέψει λέτε; Μπαίνει κατ' αρχην στην υποδοχή ή έχει καμμιά παράξενη εγκοπή;

 

Για δώστε φώτα...

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99,9% η μητρική σου δέχεται μόνο απλές DDR μνήμες. Για να το σιγουρέψεις, τσέκαρε ή το manual της μητρικής, ή πήγαινε στο site της εταιρίας και δες ποιες μνήμες υποστηρίζει το μοντέλο που έχεις. Πάντως, αν δεν έχεις σκοπό να παίξεις καινούρια παιχνίδια ή να βάλεις Vista(αν και δεν βλέπω γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο) θα είσαι μάλλον μια χαρά και με 512ΜΒ που έχεις τώρα.

Αν το αποφασίσεις πάντως φρόντισε να έχει το καινούριο dimmaki ίδια timimngs με το παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου ΟΧΙ δεν είναι συμβατές οι μνήμες. Ακόμα και σε motherboard που δέχονται δύο τύπους μνημών μπορείς να βάλεις μόνο ένα τύπο ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 512 δεν φτάνουν - Κάνω και επεξεργασία αρχείων RAW.

 

Δεν με ενδιαφέρει να πετάξω την παλιά μνήμη, απλά αντί να δώσω 50 ευρώ για 1 giga SDRAM, να δώσω 19 ευρώ για την ίδια ποσότητα DDR. Τώρα, αν δουλέψουν και μαζί παλιά με καινούρια, θα το δω σαν μπόνους :)

Αν η υποδοχή είναι ίδια, δεν έχει λόγο να μην δουλεύει νομίζω... έστω και σε χαμηλότερες επιδόσεις/προδιαγραφές. Δεν έχω και την τελευταία λέξη της τεχνολογίας - το γνωρίζω αυτό. (?)

 

Θα δω και με το λογισμικό που ανέφερε ο φίλος, αλλά το πρόβλημα είναι ότο το πισί είναι στο εξοχικό ενώ εγώ θα ψωνίσω από Αθήνα που μένω, αυτές τις ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα την άκρη.

 

Άλλον αριθμό pins έχουν οι DDR, άλλο οι DDR2 και άλλον οι DDR3.

 

Είμαι δεσμευμένος στις παλιές - ακριβές DDR, δυστυχώς.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πάντα να κάνεις και μια προσπάθεια να βρεις κάποια μεταχειρισμένη, μέσα από το insomnia κιόλας. Κυκλοφορούν συνέχεια DDR1, δεν είναι λίγοι οι χρήστες που έχουν ξεμείνει με παλιό hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...