Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φόρτιση μπαταρίας λιθίου mp3 player


w4tt4n4b3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγορασει ένα mp3 player με μπαταρία λιθίου ενσωματωμένη στη συσκευή.

Είναι το NWZ-S618F.

 

Από την ιστοσελίδα της Sony όσο και από το εγχειρίδιο λέει τα κλασικά για τις μπαταρίες λιθίου, ότι την πρώτη φορά φορτίζουμε απλώς μέχρι να γεμίσει πλήρως η μπαταρία.

 

Εγώ θυμάμαι όμως καλά οτι στα κινητά που έχουν κι αυτά μπαταρίες λιθίου -φυσικά μεγαλύτερης αυτονομίας- πάντοτε η πρώτη φόρτιση συνιστάται να διαρκεί παραπάνω ώρα από τη γέμιση της μπαταρίας. Επίσης προτείνεται οι 3 πρώτες φορτίσεις να γίνονται με τελείως άδεια μπαταρία.

 

Ισχύουν αυτά και για τις μπαταρίες λιθίου των mp3 player για τις πρώτες φορτίσεις;

Από τεχνική υποστήριξη Sony επαρχιακής πόλης μου είπαν ότι απλώς την πρώτη φορά το φορτίζεις μέχρι να γεμίσει τελείως αλλά όχι παραπάνω.

Κι αναρωτιέμαι κι εγώ να το αφήσω να φορτίσει παραπάνω ή δε θα πηγαίνει ρεύμα στην μπαταρία; Αν το αφήσω παραπάνω μήπως αντι να φορτίζει, αρχίσει κι αποφορτίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Απλώς οι πωλητές από εμπειρία χρήσης ή δοκιμής συσκευών μπορεί να ξέρουν κάτι παραπάνω.

Γιατί και στα εγχειρίδια ωραία τις υπολογίζουν τις αυτονομίες, αλλά ακομα και με τις default ρυθμίσεις που προτείνει η εταιρία πολύ δύσκολα καν την προσεγγίζεις.

Αφότου φορτιστεί, το χρονόμετρο θα ξεκινήσει να γράφει.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεγιστη αυτονομια επιτυγχανεται αν εχεις το mp3 το ανοιξεις μια φορα και το αφησεις να παιζει σε χαμηλη ενταση και δεν το πειραξεις καθολου, το ανοιγοκλειμα και μονο καταναλωνει αρκετη μπαταρια μη μιλησω για αλλαγες τραγουδιων και backlight

 

και μην εμπιστευεσαι και πολυ τους πωλητες εχω ακουσει ακομα και για θυρα firewire σε φορτιστη mp3 κατ ευθειαν απο πριζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τετοια θεματα κανω του κεφαλιου μου.αλλωστε πρωτα θα χαλασει/θα βαρεθεις/θα πεταξεις/χαρισεις το mp3 και μετα θα αρχισει να κανει τα δικα της η μπαταρια.

 

στανταρντ πραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τετοια θεματα κανω του κεφαλιου μου.αλλωστε πρωτα θα χαλασει/θα βαρεθεις/θα πεταξεις/χαρισεις το mp3 και μετα θα αρχισει να κανει τα δικα της η μπαταρια.

 

στανταρντ πραματα

 

lol αν προκειτε να χαρισεις κανα i-pod στειλε Pm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες συσκευές έχουν φορτιστές έχουν και κύκλωμα που κλείνει το ρεύμα όταν φορτίσει η μπαταρία, γιατί η υπερφόρτιση χαλάει τη μπαταρία. Δεν έχει νόημα να την αφήσεις παραπάνω ώρες, αφού δε θα φορτίσει παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δώσεις 159? για player επιβάλλεται να αγοράσεις μια θήκη ή απλώς να μην πέσει σε σκληρή επιφάνεια τουλάχιστον.

 

Στη σελίδα υποστήριξης του προϊόντος και τεχνικής βοήθειας αναφέρεται ότι ο κύκλος ζωής της μπαταρίας είναι 500 φορτίσεις-αποφορτίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...