Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιζω το PC μου...ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


naskoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους! Φέτος ζήτησα από τον Αγιο Βασίλη να μου αναβαθμίσει το pc κι εκείνος μου είπε "κάνε μου ένα συνολάκι που δεν ξεπερνα τα 850 βαριά βαριά τα 900Euro και ειδοποίησε με..."

Έψαξα λοιπόν στο πλαίσιο και βρήκα:

 

1)mobo: Gigabyte GA-X38-DQ6 (s775, X38, DDR2) 199,5 Ευρώ

Αρχικά είχα επιλέξει την "Asus P5K (s775, DDR2, PCI-X) 103,50 Ευρώ" όμως δεν υποστηρίζει PCI Express 2.0 και κοιτάζοντας στο μέλλον δεν υποστηρίζει και CrossFire! Γι' αυτό πήγα σε μια mobo 100 Ευρώ ακριβότερη, δεν είμαι όμως σίγουρος ότι έπραξα σωστά (θα ήθελα όσο γίνεται να ελαφρύνω τον Άγιο Βασίλη από τόσα έξοδα)!

 

2)Cpu: Intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) 240,00 Ευρώ

Όσον αφορά τον επεξεργαστή εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα σε αυτόν που αναγράφεται παραπάνω και στον "Intel Core 2 Duo 6850 (s775/3,00GHz) T 230,00 Ευρώ", δεν ξέρω ποιον να διαλέξω!

 

3)RAM: Corsair Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12 79,00 Ευρώ

Για Ram αρχικά είχα επιλέξει της teamgroup 2Gb στα 1066Mhz αλλά μου είπαν πως αν δεν σκοπεύω να κάνω overclocking (που δεν το σκέφτομαι καν) δε θα δω διαφορά από τις 800άρες. Όσον αφορά την αλλαγή κατασκευαστή έγινε γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα για την Corsair!

 

4)Κάρτα Γραφικών: Sapphire HD3870 512MB DDVI 209,00 Ευρώ

Θέλω να πιστεύω καλή επιλογή!

 

5)Σκληρός: Western Digital 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2) 67,60 Ευρώ

Μήπως 320Gb είναι υπερβολή?

 

6)Τροφοδοτικό: Chieftec 550W 24pin 65,00 Ευρώ

Με τα Watt πιστεύω πως θα είμαι οκ με την μάρκα δεν ξέρω τι τρέχει, "chieftec" δε μου γεμίζει το μάτι!

 

7)Ανεμ. CPU: Scythe Cooler Samurai Z Rev.B 22,00 Ευρώ

Το έχω δοκιμάσει σε pentium 4 και έμεινα ικανοποιημένος!

 

ΣΥΝΟΛΟ: 882,1 Ευρώ

 

Για να βοηθήσω: κατεβάζω αρκετά πράγματα από το Internet αλλά μέχρι τώρα 80Gb μου ήταν αρκετά. Επεξεργάζομαι βίντεο εικόνες ήχο και με αυτόν τον υπολογιστή θα αρχίσω πάλι να παίζω παιχνίδια... Θέλω αν γίνεται να κατεβάσω το κόστος χωρίς μεγάλες διαφορές στην απόδοση! Αν πάλι δεν γίνεται κάτι τέτοιο πείτε μου αν οι επιλογές μου ήταν λάθις και γιατί... Σας Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"chieftec" δε μου γεμίζει το μάτι!

Και πολύ καλά κάνει !!Δεν θα αγοράζεις κάθε μέρα τροφοδοτικό!!Κοίταξε κι αυτό.

Κατα τα άλλα, όντως ακριβό κατεβαστήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmmmmmmmmmmmmmm

 

tha sou po ti gnomi mou mias kai eimai tou xorou.

 

1) allakse mnimes. service tis corcair stin ellada den uparxei pera apo tin checkmate stin athina.... an apofasiseis na steileis tis ram ameriki tha pliroseis ta kerata sou sta courrier. ase pou paizei kai na ektelonistei to proion.

 

2) skliro bale 500gb sata II me 16mb cache

exei 15 eiro diafora stin timi... ara aksizei auti i epilogi.

 

3) gia karta grafikon sou protino me kleista matia XFX 8800GTS

einai mia apo tis kaliteres kartes tis agoras.

 

4) oso gia mitriki den tha bo stin diadikasia na anafero diafores apla tha sou protino tin parakato MSI P35 PLATINUM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) allakse mnimes. service tis corcair stin ellada den uparxei pera apo tin checkmate stin athina.... an apofasiseis na steileis tis ram ameriki tha pliroseis ta kerata sou sta courrier. ase pou paizei kai na ektelonistei to proion.

 

Service στις μνήμες; Γίνεται κάτι τέτοιο;;

Δυο φορές που 'χα πρόβλημα με RAM, τις επέστρεψα και τις άλλαξαν επιτόπου.

 

2) skliro bale 500gb sata II me 16mb cache

exei 15 eiro diafora stin timi... ara aksizei auti i epilogi.

 

Συμφωνώ.

Κι εγώ με 80άρη ήμουν στο παλιό pc κι έλεγα πως είμαι άνετος. Στο νέο έβαλα 2 320άρηδες. Μετά προσέθεσα έναν 500άρη. Τώρα θέλω έναν ακόμα :). Πάντως δεν αξίζει σίγουρα να πέσεις κάτω από 320GB.

 

3) gia karta grafikon sou protino me kleista matia XFX 8800GTS

einai mia apo tis kaliteres kartes tis agoras.

 

Πολύ καλή η νέα 8800GTS αλλά και αρκετά ακριβότερη απ' αυτή που αναφέρει ο φίλος. Αν πάλι μπορεί να βρει καμιά 8800GT στα λεφτά της 3870 θα 'ναι καλύτερα (αν και κάπως χλωμό λόγω μεγάλης έλειψης).

 

Α, και δεν είπε ο άνθρωπος πως το θέλει για κατεβαστήρι :)

[...] κατεβάζω αρκετά πράγματα από το Internet αλλά μέχρι τώρα 80Gb μου ήταν αρκετά. Επεξεργάζομαι βίντεο εικόνες ήχο και με αυτόν τον υπολογιστή θα αρχίσω πάλι να παίζω παιχνίδια... [...]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μνήμες τελικά..τις άλλαξα.Πήρα της εταιρίας G.Skil που πρότεινε κάποιος φίλος και σχετικά με την κάρτα γραφικών..της NVidia είναι υπερβολικά ακριβές για τον Άγιο Βασίλη γι'αυτό πήρα την 3870.Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ..πραγματικά με βοηθήσατε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου είναι ότι συγκριτικά η 3870 ειναι καλύτερη απ'την 8800GT στο μόνο που υστερεί η ΑΤΙ είναι ως προς τη συμβατότητα των οδηγών (οχι οτι η Nvidia ειναι καλύτερη, απλώς όμως οι οδηγοί της nvidia ειναι beta από τον Ιούλιο αν δεν κάνω λάθος, ενώ της ATI κανα 3μηνο τώρα) κατα τα άλλα οι χρονισμοί της 3870 είναι "τρελοί" (e.c.:775 MHZ-m.c.:2250 MHZ) όταν λέω οτι η Nvidia είναι ακριβή το λέω γιατί δείτε πόσα μοντέλα πάνω από 200 Ευρώ έχει η ΑΤΙ και δείτε και η nvidia. Πήρα την 3870 και λέω "ωραία πήρα το τελευταίο μοντέλο της ΑΤΙ" ενώ με την nvidia θα πρέπει να δώσω 539Ευρώ για να το πω αυτό!!! Αυτή όμως είναι απλώς η άποψη μου και τπτ περισσότερο εδώ και αρκετά χρόνια είμαι ΑΤΙόφιλος και δεν έχω απογοητευτεί μέχρι τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε για πλακα gigabyte.βαλε asus p5k premium και επεξεργαστη intel 6850.εχουν ιδια τιμη αλλα ο 6850 εχει fsb στα 1333 ενω ο 6600 στα 1066.οσο αφορα τις μνημες,βαλε, geil evo 2gb kit στα 800 με cl 4-4-4-12 να δεις τι θα πει ταχυτητα...καποιο τυπακι ειπε να βαλεις 8800 της xfx.μαλλον δεν γνωριζει οτι βγαινουν overclocked και συνηθως σκανε απο την θερμοκρασια...παιξε με 8800gt της evga που εχω και σου λεω οτι σπερνει θανατο ή με 3870 της gecube.γαι τροφοδοτικο δωσε κατι παραπανω και παρε 650 ή chieftec ή zalman ή silverstone strider Που εχω επισης και δεν ακουγετε τπτ.και για τελος....αν σκοπευεις να κανεις crossfire ή sli προσεξε να το υποστηριζει η μητρικη σου.αν εχεις καποια αλλη απορια στειλε μου...επισης βγηκε η μητρικη asus p5k ce η οποια υποστηριζει DDR2 ή DDR3 RAM και κοστιζει μολις 120€.απλα τα σπαει.ελπιζω να βοηθησα.πληροφοριακα δουλευω ως αναβαθμισας στο πλαισιο,οποτε αν χρειαστεις κατι στειλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε για πλακα gigabyte.

χμμ... ναι.. ΓΙΑΤΙ???

 

επεξεργαστη intel 6850.εχουν ιδια τιμη αλλα ο 6850 εχει fsb στα 1333 ενω ο 6600 στα 1066.

ξέχασες να πεις πως έχουν και δύο πυρίνες διαφορά...:-)

 

καποιο τυπακι ειπε να βαλεις 8800 της xfx.μαλλον δεν γνωριζει οτι βγαινουν overclocked και συνηθως σκανε απο την θερμοκρασια...

καλά, ότι να'ναι... η παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο...:rolleyes:

 

γαι τροφοδοτικο δωσε κατι παραπανω και παρε 650 ή chieftec ή zalman ή silverstone strider Που εχω επισης και δεν ακουγετε τπτ.και για τελος....

chieftec??? :lol:

ελπιζω να βοηθησα.πληροφοριακα δουλευω ως αναβαθμισας στο πλαισιο,οποτε αν χρειαστεις κατι στειλε...

άντε καλές δουλειές! :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε bladenet αναβαθμισάς από πλαίσιο στη Θεσ/νίκη μου μίλησε πρώτος για την mobo της gigabyte και το ψαξα αρκετά, πιστεύω πως είναι πολυ καλή γιατί την αποκλύεις τόσο εύκολα???

 

Όσον αφορά τον επεξεργαστή πήρα τετραπύρηνο

γιατί συνήθως χειρίζομαι πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα και επίσης έχει cache 8mb!

 

Για μνήμες πήρα κάποιες της G.skill, έχω link παραπάνω σε άλλη απάντηση, και της πήρα γιατί έχουν χρονους:4-4-3-5. Δεν εκανα καλά???

 

DDR3 δε με ενδιαφέρουν γιατί είναι πολύ ακριβές...

 

Τροφοδοτικό πήρα της THERMALTAKE με 550W που πιστεύω οτι είναι αρκετό γιατί crossfire βλέπω μόνο στο πολύ μακρυνό μέλλον...

 

Αργότερα (1-2 χρόνια) μπορεί να overclockaro τον επεξεργαστή άρα το fsb του μπορεί να φτάσει τα 1333Mhz νομίζω!

 

Αν απαντούσες 2-3μέρες νωρίτερα θα με βοηθούσες πραγματικά (είχα αρκετά να ρωτήσω) παρήγγειλα όμως τον υπολογιστή χθες τη Δευτέρα! ΚΡΙΜΑ... Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!!

 

ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ:

mobo:Gigabyte DQ6

cpu:Q6600

ram:2Gb (2x1Gb) G.Skill

cooler:samurai κατι τέτοιο

καρτα γραφικών:3870

τροφ:THERMALTAKE 550W

σκληρός:western digital 160Gb(αργοτερα θα πάρω δεύτερο για raid 0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαντούσες 2-3μέρες νωρίτερα θα με βοηθούσες πραγματικά (είχα αρκετά να ρωτήσω) παρήγγειλα όμως τον υπολογιστή χθες τη Δευτέρα! ΚΡΙΜΑ... Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!!

ευτυχώς για σένα, άργησε... :lol:

ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ:

mobo:Gigabyte DQ6

cpu:Q6600

ram:2Gb (2x1Gb) G.Skill

cooler:samurai κατι τέτοιο

καρτα γραφικών:3870

τροφ:THERMALTAKE 550W

σκληρός:western digital 160Gb(αργοτερα θα πάρω δεύτερο για raid 0)

 

μια χαρά είναι το σύστημα που έφτιαξες...

 

ελπίζω μόνο το PSU που πήρες να είναι αυτό-->>>http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700411

 

και όχι αυτό--->>>http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700415

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...