Προς το περιεχόμενο

Playstation 1 χωρις mod chip


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω ενα πανάρχαιο ps1 χωρίς mod chip. Πρόσφατα όμως έπεσε στα χέρια μου ένα αντεγραμμένο game ενός φίλου και έπαιζε μια χαρά, ένα δεύτερο όμως κολούσε στο loading. Είναι εφικτό να τρέξω original backed up παιχνίδια ή και .iso χωρίς το chip ? Kαι αν ναι, πως πρέπει να γραφούν σε cd και ποιό είναι καλό πρόγραμμα ?

 

Ευχαριστώ και Χρονια Πολλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θυμαμαι στο psx μου,οταν το ειχα χωρις τσιπακι εκανα το κολπο με την οδοντογλυφιδα και τους 3 θορυβους του drive.Για να το κανεις αυτο θες ενα original και το copy.Αλλα γμτ δε μπορω να στο εξηγησω γραπτως :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exeis to psx open....

Bazeis ena cd mesa (demo an den exeis aythentiko)... Piso sthn gonia exei ena koumpaki pou an piestei tha deis oti arxizei na leiteourgei to drive... Perneis mia odontoglyfida, to piezeis mesa kai "statheropoieis" kapos thn odontoglyfida pano sto kapaki... Eite me seloteip eite thn kratas me to xeri! To trick einai eykolo na ginei kai me ena xeri....

Kaneis reset... Blepeis ton arxiko rombo tou ps... to warning.. kai meta bgainei to all time classic shma tou Playstation... Molis mayrisei ayth i othonh (amesos) bgazeis to demo kai bazeis to antigrafo... Kai elpizeis oti tha sou paiksei... :)

Genika einai sketh talaiporia to sygkekrimeno.. alla ti na kaneis..

 

Sthn arxh tou post sou kata ta alla eipes oti ena antigrafo to epaikse kanonika... Sigoura den einai chiparismeno kai apla ayta pou dokimases htan ftharmena?

Gia na kaneis kales antigrafes gia psx den polythimamai to be honest.. Fantazomai omos pos me copy disc kai se arketa xamhlh taxythta tha graftei mia xara...

 

Tetoia akouo kai tha to ksethapso gia tomb raider 1 :P :)

 

Kudos tou xrest giathn odontoglyfida.. thn eixa sxedon ksexasei.. :|

 

Kalo gaming :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tnx για τη βοηθεια, θα δοκιμάσω το κολπάκι με την οδοντογλυφιδα, αν και σκοπος μου ηταν να μπορω να παίζω το copy στην περίπτωση που φθαρεί ή χαλάσει το original. :/

Οσο για το chip, οχι δεν εχει σιγουρα. Τα παιχνιδια που παζει ομως με παραξενευουν.. δεν έχω τα original, δεν ειναι καν δικα μου.. Τι να πω, ισως οι καλες αντιγραφες να τρεχουν χωρις chip.

Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει πλέον "εξομοίωση" στην αντιγραφή...

Δοκίμασε με imgburn ή με alcohol 120% copy disc στην πιο χαμηλή ταχύτητα που υπάρχει...

Ποτέ δεν ξέρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tnx για τη βοηθεια, θα δοκιμάσω το κολπάκι με την οδοντογλυφιδα, αν και σκοπος μου ηταν να μπορω να παίζω το copy στην περίπτωση που φθαρεί ή χαλάσει το original. :/

Οσο για το chip, οχι δεν εχει σιγουρα. Τα παιχνιδια που παζει ομως με παραξενευουν.. δεν έχω τα original, δεν ειναι καν δικα μου.. Τι να πω, ισως οι καλες αντιγραφες να τρεχουν χωρις chip.

Ευχαριστω παντως

 

αποκλειεται να παιζουν χωρις τσιπακι.δε γινεται.δοκιμασε/βρες και αλλα copies κια δοκιμασε.παιζει να εχει τσιπακι

 

Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει πλέον "εξομοίωση" στην αντιγραφή...

 

μπορει να παιζει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το alcohol Πάντως έχει έτοιμη επιλογή επιλογή για να αντιγράψεις και να γράψεις μετά σε cd παιχνίδια του ps1. Αν θυμάμαι καλά η 12χ ταχύτητα ήταν η προτεινόμενη (σε psx φίλων μου τα αντιγραφα παίζαν σωστά και σε max write speed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να παιζει κατι τετοιο?

 

Δεν μπορώ να πώ κάτι τέτοιο με σιγουρία... Αλλα μια δοκιμή θα μας πείσει..

Βασίζομαι πιο πολύ στην self boot θεωρία του gherudos κατα τα άλλα..

Άν είχα ατσιπάριστο ps1 θα μάθαινα άμεσα... Όποιος μπορεί ας τσεκάρει :)

Θεωρώ σχεδόν σίγουρο οτι τα iso που κυκλοφορούν σήμερα είναι όλα self boot.. και ένα τέτοια έπεσε και στα χέρια του φίλου...

 

 

Άκυρο... με ένα γρήγορα search σε ξένα site...

 

in CloneCD, make sure "Read RAW Data/Audio" are checked ... and "Don't Correct Errors" (says something like that)

 

και στα δικά μας

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=9079

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...