Προς το περιεχόμενο

Θέλω να πάρω ένα ups - Τι μου προτείνετε και στα πόσα VA?


Cloud_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά και χρόνια πολλά. :-)

 

Θα ήθελα να πάρω ένα ups στο οποίο θέλω να συνδέσω : τροφοδοτικό 350w, ηχεία, οθόνη, router, εξωτερικό σκληρό & ένα εξωτερικό recorder.

 

Μου πρότειναν διάφορα παιδιά αυτό εδώ :

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980767&product=898961

 

αλλά το θέμα είναι εαν επαρκεί για τις ανάγκες που το θέλω ή χρειάζομαι ένα περισσοτέρων VA.

 

Σε αυτό το σημείο να διευκρινίσω ότι σύντομα θα αλλάξω το τροφοδοτικό αυτό των 350w με ένα των 850w και επίσης ενδέχεται να πάρω κι άλλον έναν εξωτερικό σκληρό τον οποίο επίσης θα συνδέσω στο ups.

 

Όποιος/α φίλος/η μπορεί να με βοηθήσει και να μου προτείνει κάτι καλό για τις ανάγκες κυρίως που το θέλω, θα ήμουν ευγνώμων, ευχαριστώ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, ups χρειάζεται μόνο ο υπολογιστής, για να προλάβει να κλείσει (ή να τον κλείσεις) ομαλά σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.Κι' αυτό, επειδή επεξεργάζεται δεδομένα.Ολες οι υπόλοιπες συσκευές, τσάμπα επιβαρύνουν το ups γιατί δεν παθαίνουν τίποτα αν κοπή απότομα το ρεύμα.Αυτές μπορείς να τις προστατέψης άνετα με έναν σταθεροποιητή τάσεως, που είναι αρκετά φθηνότερος απο το ups.Τα VA που χρειάζεσαι θα τα βρής πολλαπλασιάζοντας τα Watt του τροφοδοτικού σου Χ 1,7.Δηλαδή, για 850 Watt τροφοδοτικό θα χρειαστής ups των 1400 VA.Κι' αν θέλεις να βάλης πάνω του και τα υπόλοιπα (ηχεία, οθόνη, router, εξωτερικό σκληρό & ένα εξωτερικό recorder) πας στα 1600-1700 VA.Συμφέρει ??

Προτείνω UPS και σταθεροποιητή τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epitropos η παραπληροφόρηση η ίδια είσαι στα ups.

1400-1600VA ups σηκώνει τουλάχιστον 2 σύγχρονα pc + 19'' monitors με χαμηλή αυτονομία.

Εξωτερικούς hd/recorder να τα βάλει σε σταθεροποιητή; Και αν κοπεί το ρεύμα όταν γράφει δεδομένα σε αυτά θα μείνει να κοιτάει την οθόνη;

 

Cloud_7 το psu δεν παίζει ρόλο στην επιλογή ups VA αλλά τα υποσυστήματα του υπολογιστή σου.

Δώσε μας την σύνθεση του υπολογιστή σου, περιφερειακά, τί οθόνη έχεις, επίπεδο προστασίας που ζητάς, επιθυμητή αυτονομία, και ένα εύρος τιμής.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@madsc

Να ξεκινήσω από το τελευταίο θέτοντας τα 150 ευρώ ως μέγιστο εύρος τιμής.

 

Το μόνο που θέλω είναι να κρατάω το pc ανοιχτό στις διακοπές ρεύματος ώστε να μην πάθω καμιά καταστροφή (όπως πολλές

έχω ακούσει εξαιτίας αυτού του συμβάντος) και να μπορώ έπειτα να κλείσω το pc με την ησυχία μου, δεν ζητάω τπτ τρομερό.

 

Η Οθόνη μου είναι η Samsung 215TW 21 ιντσών, η υπόλοιπη σύνθεση του pc πέραν του τροφοδοτικού παίζει ρόλο στην επιλογή ενός ups?

Συγνώμη για το αφελές της ερώτησης αλλά δεν γνωρίζω και πολλά επί του συγκεκριμένου θέματος. :rolleyes:

 

Intel Pentium® D CPU 3Gz, μνήμη 2Gb

Nvidia GeForce 6600

PSU 350 watt (θεώρησέ το 850 αφού σύντομα θα το αλλάξω)

 

Dvd recorder & Dvd rom (εσωτερικά), σκληρό εσωτ.150 giga, σκληρό εξωτερικό 300 giga, recorder εξωτερικό & router,

να προσθέσω, εκτυπωτή, scanner & 2 απλά ηχειάκια ως περιφερειακά.

 

Ελπίζω να ήμουν πιο αναλυτικός αυτή τη φορά.

Ευχαριστώ και πάλι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τελικά πήρα το turbo-x των 1000VA, συνέδεσα όλα αυτά που προανέφερα και ευτυχώς όλα δείχνουν ok προς το παρόν και η ένδειξη overload δεν έχει ανάψει καθόλου, οπότε τα σηκώνει και με το παραπάνω. (να μην το ματιάσω καλύτερα), αλλά νομίζω ότι παίζει ένα πρόβλημα. Έχω την εντύπωση ότι τώρα το pc κάνει λίγο περισσότερο θόρυβο από πριν, που μπορεί να οφείλεται αυτό?

 

Καταρχάς να σας πω τι έκανα, πίσω από το ups υπήρχαν 2 υποδοχές πρίζας, στην πρώτη συνέδεσα το καλώδιο του τροφοδοτικού και στην 2η από κάτω ένα πολύπριζο 4 θέσεων στο οποίο συνέδεσα : οθόνη, ηχεία, router & εξωτερικό dvd recorder. Στην οθονούλα ένδειξης, εκεί που αναγράφεται το : Output Voltage, ο αριθμός είναι ''220'', είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες, κι αν διαπιστώσετε ότι έχω κάνει κάποιο λάθος, ας μου επισημάνετε. ;)

 

edit : επίσης και μια άλλη ερώτηση, πρέπει να είναι μονίμως ανοιχτό, ή όταν πηγαίνω για ύπνο ή δεν σκοπεύω να ανοίξω το pc για μερικές μέρες, να το αποσυνδέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...