Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για φιλους της κιθαρας...


KOSTAS@ant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Πακο Ντε Λουσια,ολα αυτα τα φοβερα και υπεροχα που παιζει ειναι παραδοσιακα ισπανικα κομματια,η εχει και δικα του? Και αν ναι,υπαρχει καποιο δικο του γνωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου φαινόταν κάπως αστείο αν αυτός ο άνθρωπος δε συνέθετε δικά του τραγούδια :P

 

Δε ξέρω ποιό είναι το πιο γνωστό απο αυτά,αλλά για παράδειγμα το δίσκο "El Duende Flamenco de Paco de Lucia" τον έχει συνθέσει αυτός,και τα τραγούδια συνοδεύονται από ορχήστρα (κάτι όχι τόσο συνηθισμένο στη flamenco). Good stuff :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πακο Ντε Λουσια,ολα αυτα τα φοβερα και υπεροχα που παιζει ειναι παραδοσιακα ισπανικα κομματια,η εχει και δικα του? Και αν ναι,υπαρχει καποιο δικο του γνωστο?

 

Τα πιο πολλά κομμάτια που παίζει είναι δικές του συνθέσεις. Εχει παίξει βέβαια και ορισμένα τραγούδια άλλων συνθετών όπως του De Falla και Rodrigo (Concierto de Aranjuez).

 

Αν θέλεις να ακούσεις καποιες απο τις καλύτερες συνθέσεις του Paco δοκίμασε το "Entre Dos Aguas" είναι απο τα καλύτερα του αλμπουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ.Ο ανθρωπος ειναι θεος,απλα οταν κατεβαζα σκορπια διαφορα πραγματα απο lime wire-προσπαθωντας να βρω διαφορα δημοφιλη κομματια του που ομως δεν ηξερα το ονομα τους- σε πολλα εγραφε διπλα:Τraditional Spanish Guitar η τετοια...Απ'ο,τι φαινεται ομως,ραδιο-αρβιλα και μπουρδολογιες στο lime wire πανε συννεφο.

 

Υ.Γ Κι εγω παντως τα πιο γνωστα του ειχα την εντυπωση πως ειναι δικα του,αυτοι με μπερδεψαν (πχ ενα πολυ γνωστο ειναι αυτο που επαιζε στην Encarta Encyclopedia,αν θυμαστε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...