Προς το περιεχόμενο

Αυτοματος ελεγχος email για ιο ??


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να δω κατι εστειλα ενα email στον εαυτο μου κια οταν το πηρα απο κατω εγραφε :

 

This message has been scanned for viruses and

dangerous content by MailScanner, and is

believed to be clean.

 

Πατωντας το Mailscanner με παει στη σελιδα

 

 

http://www.mailscanner.info/

 

Εγω δεν εχω εγκαταστησει καποιο τετοιο προγραμμα ... Εχω το nod32 .Τι συμβαινει ??? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να μας πεις από τι λογαριασμό έστειλες το e-mail στον εαυτό σου; (προς Θεού, όχι όλη τη διεύθυνση, μόνο το τμήμα μετά το @) Τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ελέγχονται όχι μόνο σε τοπικό επίπεδο (στον υπολογιστή σου, δηλαδή, από τυχόν προγράμματα ασφαλείας που διαθέτεις) μα και σε επίπεδο παρόχου της υπηρεσίας (E-mail provider: π.χ. Hotmail, Yahoo, In.gr, κ.λπ). Για παράδειγμα, τα e-mail που λαμβάνουν όσοι έχουν λογαριασμό ηλεκτρονικής αλληλογραφίας στο Hotmail σκανάρονται από συστήματα της TrendMicro. Σε αντίθετη, το Pathfinder νομίζω χρησιμοποιεί λύσεις της Kaspersky Lab.

 

Γιατί στα λεώ ολα αυτά; διότι το MailScanner ειναι μια Οpen Source λύση ασφαλείας για Unix e-mail gateways. Δες εδώ περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/MailScanner

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να μας πεις από τι λογαριασμό έστειλες το e-mail στον εαυτό σου; (προς Θεού, όχι όλη τη διεύθυνση, μόνο το τμήμα μετά το @) Τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ελέγχονται όχι μόνο σε τοπικό επίπεδο (στον υπολογιστή σου, δηλαδή, από τυχόν προγράμματα ασφαλείας που διαθέτεις) μα και σε επίπεδο παρόχου της υπηρεσίας (E-mail provider: π.χ. Hotmail, Yahoo, In.gr, κ.λπ). Για παράδειγμα, τα e-mail που λαμβάνουν όσοι έχουν λογαριασμό ηλεκτρονικής αλληλογραφίας στο Hotmail σκανάρονται από συστήματα της TrendMicro. Σε αντίθετη, το Pathfinder νομίζω χρησιμοποιεί λύσεις της Kaspersky Lab.

 

Γιατί στα λεώ ολα αυτά; διότι το MailScanner ειναι μια Οpen Source λύση ασφαλείας για Unix e-mail gateways. Δες εδώ περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/MailScanner

 

:-)

 

 

Εχω email φανερο στο προφιλ μου (ενα απο τα εμαιλ μου)

 

[email protected]

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία (εθεσα λίγο λαθος την ερώτηση - έπρεπε να ρωτήσω σε ποιον λογαριασμό έστειλες το μήνυμα). Οκ, ας υποθέσουμε πως από τον λογαριασμό σου (σου συνιστώ να το κάνεις edit για να μη γεμίσεις spam αν αύριο ενα spam crawler τσακώσει τη διεύθυνσή σου) αυτόν στέλνεις ενα e-mail σε έναν άλλο σου λογαριασμό ο οποίος έχει π.χ. την ίδια κατάληξη (@giannisnet.gr). Αν η εταιρία που σου παρέχει το Hosting (και τυχόν Webmail υπηρεσίες) έχει εγκατεστημένo το MailScanner, είναι πολύ πιθανό το mail σου να σκαναρίστηκε ήδη από αυτούς όταν παραλήφθηκε. Οπως π.χ., αν στείλεις ενα e-mail από οποιονδήποτε λογαριασμό σου σε e-mail στον Pathfinder, θα διαπιστώσεις κάτι ανάλογο (αν ισχύει ακόμη) που θα αναφέρει ωστόσο την Kaspersky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εταιρία που σου παρέχει το Hosting (και τυχόν Webmail υπηρεσίες) έχει εγκατεστημένo το MailScanner, είναι πολύ πιθανό το mail σου να σκαναρίστηκε ήδη από αυτούς όταν παραλήφθηκε.

 

Ευχαριστω.Μαλλον αυτο μου κανει η www.cretaforce.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...