Προς το περιεχόμενο

Εκτέλεση μιας κλάσης σε NetBeans - Java


Wise_One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Επανέρχομαι μετά από καιρό μ' ένα προβληματάκι.

 

Μας είπε ο καθηγητής στη σχολή ότι καλό είναι σε κάθε τάξη που φτιάχνουμε, να βάζουμε και μία main() για να δοκιμάζουμε αν δουλεύει σωστά η τάξη μας.

 

Ξεκίνησα να κάνω λοιπόν ένα project στο NetBeans. Η τάξη είναι η Artist (στο ομώνυμο αρχείο) και το αρχείο ArtistTest που περιέχει τη main() της πάνω τάξης. Απλά δηλαδή τεστάρω την τάξη μου.

 

Το θέμα ποιό είναι... Δε μπορώ να εκτελέσω την ArtistTest. Παρ' όλο που και τα δύο αρχεία περνάνε compile, η ArtistTest δεν εμφανίζει τίποτα όταν επιλέγω Run File.

 

Ανέβασα και εικόνα για να δείτε καλύτερα.

5c0f4820.jpg

 

Δε θα έπρεπε κάτω στο Output να εμφανίσει τα String του System.out.println() που έχω στον κώδικά μου; Κι αν δώσω κάποια τιμή στο πλαίσιο εισαγωγής, δε γίνεται τίποτα...

 

Φαντάζομαι πως κάτι δεν κάνω σωστά, μιας και δε ξέρω να δουλεύω με projects και πόσο μάλλον με το NetBeans, αλλά θα ήθελα να μάθω τί παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε να σου τα εμφανίζει τα output εκεί που λες.

 

Αλλά πρόσεξε πως όταν εκτελείς το project το NetBeans εκτελεί την main τάξη του project και όχι αυτή που έχεις ανοιχτή.

 

Δηλαδή δοκίμασε να κάνεις δεξί κλίκ στην τάξη σου στο tree αριστερά και μετά ->Run File ή κατευθείαν Shift+F6

 

EDIT:Μόλις δοκίμασα τις 3 πρώτες γραμμές του κώδικά σου στο NetBeans 6.0 έτσι από περιέργεια και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγώ με Shift+F6 πήγαινα... Γι' αυτό παραξενεύομαι.

 

Φαντάζομαι πως κάνω λάθος ρυθμίσεις όταν επιλέγω Νέο Project.

 

Σου είναι εύκολο να μου πείς τί έχεις επιλεγμένο όταν κάνεις Νέο Project; Γιατί λογικά Νέο Project έκανες για να τρέξεις τις γραμμές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό.

Αλλά συνήθως ή Java Application επιλέγω ή Java Class Library,ανάλογα με το τι θέλω να κάνω.

 

Τώρα δεν θυμάμαι τι έφτιαξα χθες για να τρέξω τις γραμμές σου....νομίζω Java Application

 

Αλλά λογικά σε ότι είδους project αν φτιάξεις θα πρέπει να το εκτελεί κανονικά.

 

Θα πρότεινα να κατεβάσεις την έκδοση 6 του NetBeans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Τέλος πάντων, θα το ξαναδώ. Java Application έκανα κι εγώ αλλά...

 

Το NetBeans 6 μπορώ να το εγκαταστήσω "από πάνω" ή να πάω σε καθαρή εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...