Προς το περιεχόμενο

help 8800 gts


NASOS206s16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για σας…

Έχω τρομερό πρόβλημα με την κάρτα γραφικών (υποθέτω)

Παίζοντας κάποιο παιχνίδι ι το crisis η to fur cry με το που ξεκινάω να παίξω κολάι όλο το pc βγάζοντας μια μπλε οθόνη με κάτι γράμματα ακαταλαβίστικα και κάνη reset.

Βγάζοντας μια μνήμη από τις 2 που έχω(και εναλλάξ δοκίμασα μην έχει κάποια πρόβλημα) δούλευε κάποιες φορές κανονικά με μερικά σπασίματα και αλες φορές πάλι με πέταγε εξω ..το σύστημα που έχω είναι…:

 

Επεξεργαστής : Intel core 2 duo 6600 2.40GHz

Κάρτα γραφικών :xfx 8800GTS 500M 320 MB DDR3

Μνήμες : 2 GB (1+1) RAM στα 533

Μητρική : GIGABYTE GA-965P-DQ6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πες μας τι τροφοδοτικό έχεις

 

2) Υποθέτουμε ότι έχει καλή εγκατάσταση WIN και ότι όλοι οι drivers είναι σωστά εγκατεστημένοι. Επίσης υποθέτουμε ότι έχεις βάλει τα defaults στο bios και δεν κάνεις o/c.

 

3) Μόνο στα παιχνίδια σου βγάζει μπλε οθόνες;

 

3) Τρέξε prime95 (torture test) για 2-3 ώρες στο pc και πες μας αν σου βγάζει errors. http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103

 

4) Τρέξε 3dmark (loop) για 2-3 ώρες.

 

5) Αν περάσεις το prime95 απροβλημάτιστα, τότε έχεις πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Αλλιώς με τον συνδυασμό cpu/mobo/RAM, οπότε θα δούμε πώς μπορούμε να απομονώσουμε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν βρήκε κάτι το τροφοδοτικό είναι heat pipe cooled 600w

Μου έχουν πει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ασυμβατότητας με ορισμένες μνήμες…

Μήπως έχετε ακούσει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους, εγώ που σκόπευω να πάρω τα ίδια με το φίλο NASOS206s16 (εκτός από CPU ίσως πάρω 4πύρηνο Penryn, σε κανά 2μήνο) είμαι καλυμένος με τις Mushkin 2x1024MB DDR2 στα 800Mhz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...