Προς το περιεχόμενο

Port forward με ξεχωριστό modem and router


kardim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δίκτυο με 1 φορητό και ένα σταθερό υπολογιστή. Ο φορητός συνδέεται ασύρματα με Netgear wpn624 router και ο σταθερός με καλώδιο. Εν συνεχεία ο router συνδέεεται με uplink με ένα speedtouch 530.

 

Οι δύο υπολογιστές βλέπουν ο ένας τον άλλο και μοιράζονται internet.

 

Θέλω στον σταθερό να κάνω post forwarding αλλά δεν τα καταφέρνω.

 

IP

 

laptop 192.168.1.3

pc 192.168.1.2

Router 192.168.1.1

Gateway(speedtouch) 10.0.0.138

 

 

 

Από οτι κατάλαβα πρέπει να κάνω διπλό forward σε ρουτερ και μοντεμ

 

Το γνωστό site portforwarding.com δεν έχει αντίστοιχο οδηγό

 

 

Επίσης παραπλέυρως να ρωτήσω αν πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το DCHS σε ρουτερ και μόντεμ

 

 

 

***********************************************

Το spedtouch είναι και ρουτερ. Δε χρειάζεται επιπλέον ρουτερ αλλά switch για να κανεις lan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κανεις με uplink σε μια ε8ερνετ θυρα δεν 8ες port forward.αν ειναι και αυτο ρουυτερ και βαζεις το speedtouch σε υποδοχη wan i internet τοτε 8α πρεπει να κανεις αυτο που ειχα κανει εγω καποτε.η θα βαλεις bridge to speedtouch και 8α κανεις pppoe με το αλλο η θα κανεις port forward απο το speedtouch στο wireless και απο το wireless στο pc.ειναι λιγο δυσκολο διοτι πολλες φορες η ip toy wireless δεν ειναι παντα αυτη που βαζεις για να μπεις στο μενου του.πολες φορες παιρνει και δευτερη ip απο το speedtouch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κανεις port forward και στο netgear και στο speedtouch, που ακριβως δε τα καταφερνεις? Γιατι αυτα που σου εγραψε ο poulinos σιγουρα σου ακουγοντε κινεζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κανεις port forward και στο netgear και στο speedtouch, που ακριβως δε τα καταφερνεις? Γιατι αυτα που σου εγραψε ο poulinos σιγουρα σου ακουγοντε κινεζικα

 

αν το συνδεσει σε 8υρα wan i interneet kai οχι σε καποια lan δεν ειναι τοσο ευκολο.δεν ξερω πως να το εκφρασω με ποιο απλα λογια.αν εχει lan υποδοχη το netgear τοτε το καλυτερο 8α ειναι να αλλαξει ip sto netgear ωστε να μην ειναι ιδια με το αλλο να κλεισει τον dhcp kai to netgear 8α γινει σαν ενα wireless switch οποτε δεν 8α χρειαστει διπλο PORT FORWARD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) αν εχει nat και το netgear πρεπει να κανει forward

β) το DHCP ειναι ασχετο.... μονο στα automatic παιζει

Αν εχει lan το netgear ειναι σωστο να το κανει ετσι οπως λες με καρφωτες static (σαν access) αλλα αν εχει nat, παλι θελει forward

 

ΥΓ. αστειευτηκα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai nat αν εχει αν το βαλει σε λαν δεν 8α χρειαστει να κανει κατι αλλο.

 

Καλά λες εγώ για αρκετό καιρό ήμουν κάπως έτσι. Είχα Netgear WGR614 και πάνω του σε μια lan θύρα ήταν ένα microcom port forwarding και κτλ μόνο στο microcom έκανα και ήμουν μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το χρησιμοποιουσες σαν switch μονο, ναι δε θελει forward, αλλα επειδη το παιδι ειπε οτι συνδεεται με uplink στο speedtouch, απο συνειρμο το θεωρησα σειριακη συνδεση με cross που εκει θα ηθελε.... λαθος μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του netgear εδώ, καταλαβαίνω ότι έχει 3 interfaces:

 

- LAN (4 ports, λειτουργούν σαν switch προς το ίδιο interface)

- WAN (1 port)

- WiFi

 

Κανονικά κάθε interface από τα παραπάνω θα ανοίκει σε ένα χωριστό "φυσικό" δίκτυο και θα πρέπει να έχει διεύθυνση σε χωριστό subnet από τα άλλα interfaces. Για να επικοινωνήσουν μεταξύ τους συσκευές που έχουν διεύθυνση σε διαφορετικά subnets (π.χ. το Speedtouch με κάποιο PC) κανονικά πρέπει να γίνει routing. Όμως υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις "bridge" 2 ή περισσότερα interfaces, κάνοντάς τους hosts που συνδέονται σε κάθε ένα να βλέπονται μεταξύ τους όπως αν ήταν στο ίδιο "φυσικό" δίκτυο (και άρα να μπορούν να έχουν διευθύνσεις στο ίδιο subnet).

 

Οπότε έχεις 3 επιλογές:

 

  • Να συνδέσεις το Speedtouch στο LAN interface του Netgear και να του ορίσεις IP address στο ίδιο subnet με το Netgear και τα PCs. Να ορίσεις το Wireless Interface του Netgear να γίνει bridge με το LAN interface. Στα PCs θα ορίσεις για gateway τη διεύθυνση του speedtouch. Σε αυτή την περίπτωση router θα είναι το speedtouch, το netgear θα λειτουργεί απλά σαν bridge/switch, οπότε SNAT και DNAT(port forwarding) θα γίνεται στο speedtouch.
     
     
  • Να συνδέσεις το speedtouch στο WAN interface του Netgear. Να ορίσεις στο Speedtouch να λειτουργεί σε "bridge mode" (να μην καλεί αυτό στον ISP, αλλά να προωθεί τα απαραίτητα για κλήση δεδομένα από το LAN interface) και να ορίσεις στο Netgear να καλεί αυτό στον ISP μέσω PPPoE. Να ορίσεις το Wireless Interface του Netgear να γίνει bridge με το LAN interface. Στα PCs θα ορίσεις για gateway τη διεύθυνση του LAN interface του Netgear και στο Netgear θα ορίσεις να γίνεται DNAT/SNAT όπως επιθυμείς.
     
     
  • Να συνδέσεις το Speedtouch στο WAN interface του netgear, να του ορίσεις διεύθυνση σε άλλο subnet, αλλά να μην του πεις να λειτουργεί σε bridge mode. Οπότε θα λειτουργεί σαν δεύτερος router, ο οποίος δε θα ανοίκει στο ίδιο δίκτυο με τα PCs (που θα είναι πάνω στο Netgear). Θα πρέπει να κάνεις 2 φορές port forwarding και, αν δεν έχεις πει στο speedtouch να χρησιμοποιεί το netgear για gateway προς το subnet των PCs, 2 φορές SNAT επίσης. Το οποίο είναι άσχημο και πρέπει να το αποφύγεις.

 

Έτσι είναι τα πράγματα στη θεωρία όμως δε ξέρω σε τι επιλογές των interfaces του Netgear και του Speedtouch μεταφράζονται (μερικά, όπως το bridging του Wireless με το LAN interface μπορεί να γίνονται και τελείως αυτόματα by default).

 

Καλές επιλογές είναι η 1 και η 2, η 2 προτείνεται αν κρίνεις πώς το netgear είναι καλύτερη συσκευή σαν router από το speedtouch (π.χ. περισσότερες δυνατότητες ή καλύτερες επιδόσεις σε ζόρικες καταστάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα στον πρωτο τροπο δεν χρειαζεται να κανει bridge ουτε κατι αλλο .απλα βαζεις αλλη ip apo to speedtouch και κλεινεις dhcp.den πειραζεις τιποτα αλλο ουτε να κανεις bridge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που εγινα και "senior", θα σας παρακαλουσα να μου μιλατε στο πλυθυντικο, ή ακομη χειροτερα, να απευθυνεστε στη γραμματεα μου.... χαχαχαχαχα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω.... αυτο που δε ξερω ειναι ο τυπος, τι εγινε?

ποιος τυπος?

Τωρα που εγινα και "senior", θα σας παρακαλουσα να μου μιλατε στο πλυθυντικο, ή ακομη χειροτερα, να απευθυνεστε στη γραμματεα μου.... χαχαχαχαχα ;)

να κανω εγω τον γραμματεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...