Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση τώρα !!! (Λίγη Βοήθεια ρε παιδιά είμαι ψιλό -χοντρό άσχετος )!


panpol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αφού αυτή η ψύκτρα ταιριάζει και στα δύο socket (478 του Celeron καί 775 του 4500), δεν αποκλείεται να ταιριάξει και η παλιά ψύκτρα σου στον καινούριο επεξεργαστή.Και κρατάς και το τροφοδοτικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με RAID δεν εχω ασχοληθή καθόλου.Διάβασε καλά το λίνκ που σου 'δωσα και οπωσδήποτε το manual της μητρικής σου.

Διάβασε κι' αυτόν τον οδηγό (στα ελληνικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές να συνδέσεις τουσ σκληρούς? Εαν ειναι αυτό που θές πες το μ γτ κι εγώ ειχα προβλημα με σατα2 και ide δισκους

 

 

Αλήθεια και τι έκανες ;;;

Άσε εχω μπλοκάρει και δεν ξέρω ποια μητρική να διαλέξω ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εξαρχής ότι δε διάβασα όλα-όλα που αναφέρεις.

Απλά για το RAID, θα πρέπει να υποστηρίζεται από τη μητρική - δεν έχει να κάνει τόσο με κάποιο extra software.

Για να κάνεις RAID-0 (ή 1) θα χρειαστείς δύο δίσκους ίδιας χωρητικότητας, ίδιου Interface (sata ή pata και οι 2) και ακόμα καλύτερα, δύο ακριβώς ίδιους δίσκους. Παίζει να γίνεται και με διαφορετικής χωρητικότητας αλλά τότε σίγουρα θα χάσεις αρκετά GB (πχ αν κάνεις έναν 200άρη κι έναν 500άρη, θα χάσεις 300GB από τον δεύτερο, οπότε δε συμφέρει).

Υπάρχουν κι άλλες διατάξεις RAID (JBOD, 5, 10 -νομίζω-) αλλά αυτοί υπάρχουν σε ακριβότερες μητρικές συνήθως είτε επιτυγχάνονται με extra pci κάρτες.

Πάντως θα σου πρότινα να μην κολλήσεις στο RAID. Διαφορά με το RAID-0 θα δεις πιθανόν μόνο κατά το loading παιχνιδιών, που διαβάζουν μεγάλη ποσότητα δεδομένων από τον σκληρό. Σε αντιγραφές αρχείων μεταξύ των RAID δίσκων και άλλων δίσκων, DVD-R, δικτύου δε θα δεις μιας και θα σε περιορίζει το άλλο μέσω εγγραφής/ανάγνωσης. Ούτε τα windows θα δεις να συμπεριφέρονται σημαντικά ταχύτερα μιας και συνήθως κυριότερη σημασία έχει το seek-time του δίσκου κι όχι η ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων (πχ με έναν Raptor @ 10000 στροφές θα έβλεπες διαφορά στα win αλλά ξεφεύγει οικονομικά).

Μέχρι πριν λίγες μέρες είχα RAID-0 και δε μπορώ να πω ότι "στεναχωρήθηκα" που πλέον το διάλυσα. Συν ότι τώρα μπορώ να βλέπω τις θερμοκρασίες των δίσκων ενώ πρώτα κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατό :P

 

edit:

Σχετικά με την οθόνη, δεν έχει σημαντική διαφορά (στην ποιότητα) αν συνδέσεις το ψηφιακό (DVI) ή το αναλογικό (D-Sub). Η διαφορά στη συχνότητα (70Hz vs 75Hz) μη σε προβληματίζει, στις TFT δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Για το τροφοδοτικό έχω κάποιες αμφιβολίες μιας και δε μου λέει κάτι σαν μάρκα (ούτε καν στο google λέει κάτι! - σίγουρα το έγραψες σωστά; ) και τα Watt του (350) μου φαίνονται κάπως λίγα για C2D και 8800GT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η asus p5k (την έχω κ εγώ κ ξέρω) για να κάνεις raid θες εναν εσωτερικό sata δίσκο κ έναν εξωτερικό esata δίσκο οπότε ξέχνα το με τα δικά σου εξαρτήματα .επίσης για raid-0 θες 2 ίδιους δίσκους (ίδιας χωρητικότητας βασικά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο antonl το τροφοδοτικο μου φαινεται μικρο για 8800Gt

Επισης ειναι και αγνωστη μαρκα.

Θα σου προτεινα να παρεις τουλαχιστον 500watt και μαρκα οχι αγνωστη

Καταλαβαινω οτι θελεις να κανεις ενα value for money με μικρο budget pc , αλλα το τροφοδοτικο ειναι πολυ σημαντικο τοσο για να ειναι σταθερο pc και να σου κρατησουν και τα αλλα μερη καιρο χωρις προβληματα.

Μπορεις να βρεις 500αρι με 50 ευρω σχετικα καλο ,να κανεις την δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εξαρχής ότι δε διάβασα όλα-όλα που αναφέρεις.

Απλά για το RAID, θα πρέπει να υποστηρίζεται από τη μητρική - δεν έχει να κάνει τόσο με κάποιο extra software.

Για να κάνεις RAID-0 (ή 1) θα χρειαστείς δύο δίσκους ίδιας χωρητικότητας, ίδιου Interface (sata ή pata και οι 2) και ακόμα καλύτερα, δύο ακριβώς ίδιους δίσκους. Παίζει να γίνεται και με διαφορετικής χωρητικότητας αλλά τότε σίγουρα θα χάσεις αρκετά GB (πχ αν κάνεις έναν 200άρη κι έναν 500άρη, θα χάσεις 300GB από τον δεύτερο, οπότε δε συμφέρει).

Υπάρχουν κι άλλες διατάξεις RAID (JBOD, 5, 10 -νομίζω-) αλλά αυτοί υπάρχουν σε ακριβότερες μητρικές συνήθως είτε επιτυγχάνονται με extra pci κάρτες.

Πάντως θα σου πρότινα να μην κολλήσεις στο RAID. Διαφορά με το RAID-0 θα δεις πιθανόν μόνο κατά το loading παιχνιδιών, που διαβάζουν μεγάλη ποσότητα δεδομένων από τον σκληρό. Σε αντιγραφές αρχείων μεταξύ των RAID δίσκων και άλλων δίσκων, DVD-R, δικτύου δε θα δεις μιας και θα σε περιορίζει το άλλο μέσω εγγραφής/ανάγνωσης. Ούτε τα windows θα δεις να συμπεριφέρονται σημαντικά ταχύτερα μιας και συνήθως κυριότερη σημασία έχει το seek-time του δίσκου κι όχι η ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων (πχ με έναν Raptor @ 10000 στροφές θα έβλεπες διαφορά στα win αλλά ξεφεύγει οικονομικά).

Μέχρι πριν λίγες μέρες είχα RAID-0 και δε μπορώ να πω ότι "στεναχωρήθηκα" που πλέον το διάλυσα. Συν ότι τώρα μπορώ να βλέπω τις θερμοκρασίες των δίσκων ενώ πρώτα κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατό :P

 

edit:

Σχετικά με την οθόνη, δεν έχει σημαντική διαφορά (στην ποιότητα) αν συνδέσεις το ψηφιακό (DVI) ή το αναλογικό (D-Sub). Η διαφορά στη συχνότητα (70Hz vs 75Hz) μη σε προβληματίζει, στις TFT δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Για το τροφοδοτικό έχω κάποιες αμφιβολίες μιας και δε μου λέει κάτι σαν μάρκα (ούτε καν στο google λέει κάτι! - σίγουρα το έγραψες σωστά; ) και τα Watt του (350) μου φαίνονται κάπως λίγα για C2D και 8800GT.

 

 

 

Πολύ χρήσιμα αυτά που γραφείς ….

Για το τροφοδοτικό είχα «σκάσει» πάνω από 50 ευρώ πριν λίγα χρόνια στο πλαίσιο…και καλά ότι είναι επωνιμο , νομίζω ότι πρέπει να έχει και πλαίσιο αλουμινίου γύρο-γυρο, παντος είναι εντελώς αθόρυβο .

Όσο για το όνομα θα ανοίξω πάλι το κουτί και θα σου πω…

Παλιότερα το είχα κατηγορήσει για πολλά αλλά τελικά τον πολύ θόρυβο τον κάνει το ανεμιστηράκι της cpu …

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις ,θα επανέλθω και για τα άλλα θέματα σε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο antonl το τροφοδοτικο μου φαινεται μικρο για 8800Gt

Επισης ειναι και αγνωστη μαρκα.

Θα σου προτεινα να παρεις τουλαχιστον 500watt και μαρκα οχι αγνωστη

Καταλαβαινω οτι θελεις να κανεις ενα value for money με μικρο budget pc , αλλα το τροφοδοτικο ειναι πολυ σημαντικο τοσο για να ειναι σταθερο pc και να σου κρατησουν και τα αλλα μερη καιρο χωρις προβληματα.

Μπορεις να βρεις 500αρι με 50 ευρω σχετικα καλο ,να κανεις την δουλεια σου

 

τελικα γραφει επανω: pro power model LC-B350ATX (kai oxi ax) 350

PRO-POWER SWITCHING POWER SUPPLY και εχει και CE.

δεν μου φενεται για πατατα,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...