Προς το περιεχόμενο

Δίσκος IDE (200Giga) και δίσκος SATA2(500GIGA)


panpol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο αν το υποστηρίζει η μητρική (δηλαδή να υποστηρίζει RAID μεταξύ SATA και IDE δίσκων).

 

Αλλά ακόμη και να το υποστηρίζει, δεν αξίζει, αφού ο 500άρης σου θα λειτουργεί ως 200άρης για να γίνει RAID0 με τον 200άρη που ήδη έχεις, άρα θα βλέπεις 400GB αντί για 700 που έχεις...

 

Ποια μητρική έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν το υποστηρίζει η μητρική (δηλαδή να υποστηρίζει RAID μεταξύ SATA και IDE δίσκων).

 

Αλλά ακόμη και να το υποστηρίζει, δεν αξίζει, αφού ο 500άρης σου θα λειτουργεί ως 200άρης για να γίνει RAID0 με τον 200άρη που ήδη έχεις, άρα θα βλέπεις 400GB αντί για 700 που έχεις...

 

Ποια μητρική έχεις?

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Έχω τα παρακάτω :

 

1)mobo: Asus P5K (s775, DDR2, PCI-X) (Αναμένεται τη Δευτέρα)

 

2)Cpu:Core 2 Duo 4500 (s775/2,20GHz) Tray () (Αναμένεται τη Δευτέρα)

 

3)RAM: Ram 2X 1GB DDR2 667MHz Value ) (Αναμένεται τη Δευτέρα)

 

4)Κάρτα Γραφικών: Sparkle 8800GT 512MB Cool Pipe ) (Αναμένεται τη Δευτέρα)

 

5) Σκληρός1 : Segate Barracuda ST380011A Χωριτικότητα 80 Giga - 7200 στροφών/ λεπτό - ide

 

Σκληρός2 : Segate Barracuda ST3200826A Χωριτικότητα 200 Giga - 7200 στροφών/ λεπτό- ide

 

Σκληρός3 : Segate Barracuda ST3500320AS Χωριτικότητα 500 Giga - 7200 στροφών/ λεπτό sata2 Buffer32 MB

μηπως να αλλαξω μητρικη ??

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις αυτή τη μητρική:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=973513

 

Είναι καλύτερη από την ASUS κι έχει και 6 Serial ATA θύρες.

 

Κρατάς τους IDE δίσκους σου και τους βάζεις στις 2 θύρες IDE της μητρικής.

Αγοράζεις καινούργια DVD-ROM και/ή DVD-RW Serial ATA που είναι πολύ φθινά και συμβατά με τις καινούργες μητρικές και έτσι λύνεις το πρόβλημα με τα 2 IDE. Το να βρεις μητρική με 4 IDE συσκευές είναι αρκετά δύσκολο, και δεν θα έχει και καλό chipset.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε RAID, τότε αγοράζεις άλλον ένα ίδιο 500άρη Serial ATA και κάνεις RAID0 με τους 2 500άρηδες, οι καινούργιες μητρικές κάνουν RAID μόνο μεταξύ των Serial ATA συσκευών. Αλλά ακόμη και να γινόταν μεταξύ IDE δίσκων, δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις 80άρη ή 200άρη δίσκο, τώρα που έχουν πέσει τόσο οι τιμές.

 

Αν έχεις 1 DVD-RW/DVD-ROM IDE και θέλεις οπωσδήποτε να το βάλεις, τότε βγάλε τον 80άρη δίσκο, εξάλου δε νομίζω με 700GB να κολλάς στα 80GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες το έψαξα και εγώ λίγο μέσω νετ και έχεις σε όλα δίκιο.

Είδη έχω κάνει ακύρωση τις παραγγελίας μου λόγω καθυστέρησης , αγένειας (μου έκλεισαν το τηλ. Όταν ρώτησα : με ποιον μιλάω» και γενικά εμπαιγμού…. Μακριά από το πλαίσιο μέσω νετ.

Μόνη ένσταση η μητρική που μου προτείνεις δεν έχει ταχύτητα ddr2 ΠΑΝΩ ΑΠΟ 800 ενώ η άλλη που έλεγα να πάρω εγώ είχε στα 1000/1066…γιατί νομίζεις ότι αυτή είναι καλύτερη;

 

Όταν λεμέ «6 Serial ATA θύρες.» τι εννοούμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Raid 0 δεν καίγομαι αλλά νόμιζα αρχικά οτι γίνεται και με διαφορετικές χωρητικότητες δίσκων χωρίς να έχω απώλειες .

Τελικα δεν θα κανω RIDE ,αλλα θελω να μου πεις που να βαλω τα windows ston 200ρι (ide) h στον 500 ρι (sata2) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο 80 γιγα δεν είναι τίποτε …

κραταω dvd kai 200ρι και μενει ο 80ρις με το άλλο dvd gia ton palio Celeron (p4 2,4 -2,8 με overclicking-) .

 

Με ενδιαφέρει όμως πάρα πολύ μελλοντικά να βάλω μια δεύτερη –ίδια- κάρτα γραφικών .

Μήπως να στραφώ καλύτερα σε amd ???

κάπου διάβασα ότι είναι καλύτερες για αυτή τη δουλειά …

 

Καμια πρωταση σε amd ?

Η δεν αξιζει ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα το λειτουργικό στον 500άρη αφού ειναι γρηγορότερος. Φυσικά θα τον κάνεις 2 partitions, ένα μικρό για το λειτουργικό κι ένα μεγαλύτερο για τα αρχεία.

 

Για AMD γιατί ρωτάς; Αφού τώρα περιμένεις το Intel, μην το ακυρώσεις για AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λεμέ «6 Serial ATA θύρες.» τι εννοούμε ;

Εννοούμε οτι μπορείς να συνδέσεις 6 δίσκους SATA.

Σύγκρινε μόνος σου την μητρική που διάλεξες , μ' αυτήν που σου προτάθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epitrope Ευχάριστο και πάλι!!!

(εσένα και όλα τα άλλα παιδιά)…

 

Έχω αρχίσει γίνομαι κουραστικός, το ξερώ …αλλά αν δεν ήταν αυτό το «φόρουμ» «αλλά νταλον» θα αγόραζα…

 

Αλλά μια και είσαι ηλεκτρονικός πες και μια γνώμη για την 6600 GT (βλέπε θεματολογία κάρτες γραφικών).

Είναι για ένα καλό φίλο που του έτυχαν πολλές αναποδιές πέρσι (Μονό ότι του πέθανε η μια του κόρη να σου πω φτάνει) το ʼχει ρίξει στο κομπιούτερ ο άνθρωπος να μην τρελαθεί τελείως… ΄(

Έχει ένα P4 στα «300» αλλά δεν έχει καλή κάρτα γραφικών .

Έλεγα τώρα με την αναβάθμιση να του κάνω δώρο τη GT αλλά ατύχησα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τη μητρική που μου προτάθηκε :

 

Με “χαλάει” ότι ενώ είναι ποιο ακριβή έχει ταχύτητα μνήμης ddr2 μονό 800 MHz

Ενώ η άλλη 1000/1066

Επισεις εχει usb 4 ενώ η άλλη 4 (+6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα το λειτουργικό στον 500άρη αφού ειναι γρηγορότερος. Φυσικά θα τον κάνεις 2 partitions, ένα μικρό για το λειτουργικό κι ένα μεγαλύτερο για τα αρχεία.

 

Για AMD γιατί ρωτάς; Αφού τώρα περιμένεις το Intel, μην το ακυρώσεις για AMD.

 

afto exo kanei sto Pc pou exo tora.

efxaristo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...