Προς το περιεχόμενο

(modem) Οτε – Τελλάς και άλλες ιστορίες .


panpol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το προηγούμενο κείμενο μου πολύ μεγάλο και κάλυπτε ποικίλα θέματα το «έσπασα» λίγο και το έβαλα στις κατάλληλες υπο-κατηγορίες μπας και βγάλω –επιτέλους- καμιά άκρη…

 

 

 

….6ον

Είχα συνδεθεί μέσω νετ με ένα modem sageam fast 800 (Το δωρεάν του οτε- μήπως ξέρει κανείς μέχρι ποια ταχύτητα κατεβάζει ;) και δούλευε μια χαρά αλλά…

 

Ενώ ξεκίνησε με ταχύτητα 7 Μbs μετά από λίγο έπεσε στα 6 Mbs . ( H tellas δίνει μέχρι 12 Μbs)

Κάπου διάβασα όμως ότι το μοντεμ του οτε δεν είναι τόσο καλό και επιβαρύνει τον υπολογιστή έτσι…

 

Είπα να βάλω το SIEMENS (Το δωρεάν της tellas) καλύτερα ,μια και το είχα, αλλά …άνθρακες ο θησαυρός . Ταχύτητα η ιδία (στα 6Μbs) κάτι για απομακρυσμένη περιοχή μου μουρμούρισε κάποιος από την τελλας …

 

Και όχι μονο αυτό ,τώρα λέει έχω… Router (δεν ξέρω τι είναι αυτό πάντως δεν κάνω «κλικ» στο κουτάκι η σύνδεση μου για να μπω στο νετ όπως έκανα πριν με αυτό του οτε. (Δηλ. πριν δεν ειχα… router ;; lol

 

 

Τεσπα το θέμα είναι ότι τώρα πολλές φορές το modem (SIEMENS) δείχνει να «κολλάει» ανεξήγητα η δεν μπορώ να μπω πουθενά στο νετ … Μάλλον θα γυρίσω στο παλιό του οτε να γλιτώσω και το ρευμα από το εχτρα τροφοδοτικο που εχει το SIEMENS . Του οτε δεν έχει τροφοδοτικό περνει ρεύμα από το usb)

 

Αν και κατι μου λεει ότι φτεει το antivirus (panta) που εχω. Γιατί όταν το έβγαλα(το antivirus) σαν να «ξεκόλλησε…» Τυχαίο ; …

Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω...

Και τελος… ο τύπος στην τελλας μου ειπε να συνδέσω το modem me ethemet (με το χοντρό καλώδιο ) αλλά το pc μου δεν έχει ,έτσι το συνέδεσα μέσω usb . -όπως ειχα κάνει και με το παλιό modem του οτε (αυτό δεν ειχε ethemet καλώδιο ) έχει καμιά διαφορά;

 

Επειδή ξερώ ότι τα παραπάνω απασχολούν πολλούς χρήστες ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά… Ψυχικό θα κάνετε !!!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sagem mexri 8mbps max.genikos ta modems sucks.an klidonei 6-7 mbps to router tha klidosei parapano.to sagem paei mexri 8 etsi kai alios.an ine to siemens cl 100 tote an den paei parapano den mporeis na kaneis kati.stin kartela status kai adsl line leei ta xaraktiristika.an exeis attenuation 40 logiko ine pou den paei parapano.prin ixes modem kai empenes me icon .tora exeis router kai den iparxei ikonidio.

den exigite na kolaei to siemens ektos an milas gia allo router oxi to siemens cl 110.b.siga to reuma vre.eleos.5 watt troei.nai isos fteei firewall kai antivirus.dokimase xoris auto.an milame gia cl110 an pesei to net tha sbisei to ppp.to usb ine pio argo thelei drivers ine pio astathes eno to ethernet kalitero.10 euro mia karta diktiou.to kaname to psixiko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία όμως έχει και συνέχεια…

Χθες έκανα κάποιες αλλαγές στο pc και αναγκάστηκα να βγάλω τη μπαταρία στη mobo.

Κάνω επανεκκίνηση και ξαφνικά βλέπω ένα εικονίδιο κάτω δεξιά να μου λέει ότι επιχειρείται σύνδεση (δεν το έχει ξαναβγάλει αυτο) και μετά από λίγο με συνδέει με ταχύτητα 10 Μms !

Χαρά εγώ… (H Tellas δίνει max 12).

Αλλά η χαρά μου κράτησε πολύ λίγο.

Δεν μπορούσα να μπω πουθενά!!!

Τηλέφωνο παλι στην Tellas και η «διάγνωση» ήταν :

ΚΟΛΛΗΣΕ !!!

Άσε το modem να « κρυώσει » και προσπάθησε πάλι σε μερικές ώρες(!!!)

 

¨Έλεος εν έτη 2008 να « κρυώσει » το modem ;

Τεσπα να μην τα πολύλογο αν δεν είχα το modem και του οτε θα ήμουν χωρίς indernet.

Δοκίμασα και σήμερα τίποτα. 

Καμιά ιδέα κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι ρουτερ ;

μου ειπαν απο τιν τελλας οτι με αυτο το μοντεμ εχω ρουτερ...

 

to sagem 800 ine modem kai oxi router.o router einai xoris ikonidio kai mpenei automata sto net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to sagem 800 ine modem kai oxi router.o router einai xoris ikonidio kai mpenei automata sto net.

nai alla den leo gia to moden tou ote(sagem)alla gia afto tiw tellas (simens)

me afto empena sto net (xoriw oikonidio) me to pou anoiga ton pc.

To ebala gia kalitera kai exo brei to diaolo mou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία όμως έχει και συνέχεια…

Χθες έκανα κάποιες αλλαγές στο pc και αναγκάστηκα να βγάλω τη μπαταρία στη mobo.

Κάνω επανεκκίνηση και ξαφνικά βλέπω ένα εικονίδιο κάτω δεξιά να μου λέει ότι επιχειρείται σύνδεση (δεν το έχει ξαναβγάλει αυτο) και μετά από λίγο με συνδέει με ταχύτητα 10 Μms !

Χαρά εγώ… (H Tellas δίνει max 12).

Αλλά η χαρά μου κράτησε πολύ λίγο.

Δεν μπορούσα να μπω πουθενά!!!

Τηλέφωνο παλι στην Tellas και η «διάγνωση» ήταν :

ΚΟΛΛΗΣΕ !!!

Άσε το modem να « κρυώσει » και προσπάθησε πάλι σε μερικές ώρες(!!!)

 

¨Έλεος εν έτη 2008 να « κρυώσει » το modem ;

Τεσπα να μην τα πολύλογο αν δεν είχα το modem και του οτε θα ήμουν χωρίς indernet.

Δοκίμασα και σήμερα τίποτα. 

Καμιά ιδέα κανείς ;

 

έχω το 4200 8 μήνες και το έχω συνέχεια ανοιχτό και δεν έχει ¨ζεσταθεί¨ ποτέ κάτι άλλο παίζει, ίσως ότι δεν έχεις κάρτα ethernet ,για δοκίμασε να βάλεις μία να συνδέσεις το μόντεμ εκεί και να κάνεις μια αναβάθμιση του firmware σε Α8Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...