Προς το περιεχόμενο

(modem) Οτε – Τελλάς και άλλες ιστορίες . (μεταφορα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(modem) Οτε – Τελλάς και άλλες ιστορίες .

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Επειδή το προηγούμενο κείμενο μου πολύ μεγάλο και κάλυπτε ποικίλα θέματα το «έσπασα» λίγο και το έβαλα στις κατάλληλες υπο-κατηγορίες μπας και βγάλω –επιτέλους- καμιά άκρη…

 

 

 

….6ον

Είχα συνδεθεί μέσω νετ με ένα modem sageam fast 800 (Το δωρεάν του οτε- μήπως ξέρει κανείς μέχρι ποια ταχύτητα κατεβάζει και δούλευε μια χαρά αλλά…

 

Ενώ ξεκίνησε με ταχύτητα 7 Μbs μετά από λίγο έπεσε στα 6 Mbs . ( H tellas δίνει μέχρι 12 Μbs)

Κάπου διάβασα όμως ότι το μοντεμ του οτε δεν είναι τόσο καλό και επιβαρύνει τον υπολογιστή έτσι…

 

Είπα να βάλω το SIEMENS (Το δωρεάν της tellas) καλύτερα ,μια και το είχα, αλλά …άνθρακες ο θησαυρός . Ταχύτητα η ιδία (στα 6Μbs) κάτι για απομακρυσμένη περιοχή μου μουρμούρισε κάποιος από την τελλας …

 

Και όχι μονο αυτό ,τώρα λέει έχω… Router (δεν ξέρω τι είναι αυτό πάντως δεν κάνω «κλικ» στο κουτάκι η σύνδεση μου για να μπω στο νετ όπως έκανα πριν με αυτό του οτε. (Δηλ. πριν δεν ειχα… router ;; lol

 

 

Τεσπα το θέμα είναι ότι τώρα πολλές φορές το modem (SIEMENS) δείχνει να «κολλάει» ανεξήγητα η δεν μπορώ να μπω πουθενά στο νετ … Μάλλον θα γυρίσω στο παλιό του οτε να γλιτώσω και το ρευμα από το εχτρα τροφοδοτικο που εχει το SIEMENS . Του οτε δεν έχει τροφοδοτικό περνει ρεύμα από το usb)

 

Αν και κατι μου λεει ότι φτεει το antivirus (panta) που εχω. Γιατί όταν το έβγαλα(το antivirus) σαν να «ξεκόλλησε…» Τυχαίο ; …

Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω...

Και τελος… ο τύπος στην τελλας μου ειπε να συνδέσω το modem me ethemet (με το χοντρό καλώδιο ) αλλά το pc μου δεν έχει ,έτσι το συνέδεσα μέσω usb . -όπως ειχα κάνει και με το παλιό modem του οτε (αυτό δεν ειχε ethemet καλώδιο ) έχει καμιά διαφορά;

 

Επειδή ξερώ ότι τα παραπάνω απασχολούν πολλούς χρήστες ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά… Ψυχικό θα κάνετε !!!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...