Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κάρτας γραφικών σε σχετικά παλιό μηχάνημα


Aligator21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

 

Έχω ένα PC, AMD Athlon XP 2700+ με μια ATI Radeon 9000 Pro 128Mb επάνω.

Θέλω λοιπόν να αλλάξω την κάρτα γραφικών.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε την γνώμη σας σύμφωνα με κάτι κριτήρια που έχω.

 

Καταρχάς η νέα κάρτα γραφικών που θα βάλω επάνω θέλω απαραίτητα να μπορώ να βλέπω HD Videos. Οι απαιτήσεις μου σε Games δεν είναι τρομερές.

 

Έχω καταλήξει σε 2, αλλά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και να μου λύσετε μια απορία.

 

1) ATI 2600Pro ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514235 )

Προφανώς η καρτούλα αυτή παίζει χαλαρά και άνετα HD Videos, ακόμα και στο δικό μου απαρχαιωμένο PC, αλλά στα games δεν ξέρω τι αποδόσεις θα έχει.

 

2) ΑΤΙ X1950Pro ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510575 )

Προφανώς κλάσεις ανώτερη από την 2600Pro σε επίπεδο Gaming, αλλά εάν βάλω την κάρτα αυτή, θα μπορώ να βλέπω άνετε και χωρίς σπασίματα HD Videos (είτε 720p είτε 1080p)

 

Φυσικά εάν έχετε να μου προτείνεται κάποια άλλη AGP κάρτα γραφικών που να μπορώ να βλέπω HD Videos & να παίζω και κάποια παιχνιδάκια (δεν μιλάμε για Crysis κλπ), τότε παρακαλώ κάντε το :)

 

Υ.Γ. Η διαφορά τις τιμής μην σας απασχολεί, αλλά στην περίπτωση που μου προτείνεται κάποια άλλη, δεν θα ήθελα να ξεπεράσω το ποσό της X1950.

Υ.Γ. 2 Παρακαλώ μην πει κανείς να αγοράσω νέο μηχάνημα...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519598 εγω φιλε θα σου προτεινα αυτη που ειναι δυνατοτερη και απο τις δυο και οικονομικοτερη απο την χ1950 pro...την x1950 μην την κοιτας ειναι ακριβη και δεν αξιζει τα λεφτα της.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519598 εγω φιλε θα σου προτεινα αυτη που ειναι δυνατοτερη και απο τις δυο και οικονομικοτερη απο την χ1950 pro...την x1950 μην την κοιτας ειναι ακριβη και δεν αξιζει τα λεφτα της.

 

HD Videos θα μπορώ να βλέπω στο υπάρχων σύστημα μου χωρίς να έχω κολλήματα και σπασίματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HD videos είναι τα bluray/HD DVD, είναι κάποια δορυφορικά κανάλια, είναι ριπαρισμένα αρχεία mkv και τέλος είναι σε αναλύσεις 720p και 1080p.

Με τους κατάλληλους codecs/players μέχρι 720p θα μπορείς να δεις άνετα

Gia 1080p αν πατήσεις το play θα χρειαστείς hard reset για να ξαναμπείς στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτίμησε καλύτερα την ati 2600PRO, αλλά αν θέλεις σου δίνω την δικιά μου με 100 ευρώ και εγγύηση και καλύτερη ψύξη. Παίζει τέλεια HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HD videos είναι τα bluray/HD DVD, είναι κάποια δορυφορικά κανάλια, είναι ριπαρισμένα αρχεία mkv και τέλος είναι σε αναλύσεις 720p και 1080p.

Με τους κατάλληλους codecs/players μέχρι 720p θα μπορείς να δεις άνετα

Gia 1080p αν πατήσεις το play θα χρειαστείς hard reset για να ξαναμπείς στα windows

 

Δεν χρειάζεται να μου πεις το τι είναι HD Video. Η απάντησή σου δεν καλύπτει τις απορίες μου.

 

προτίμησε καλύτερα την ati 2600PRO, αλλά αν θέλεις σου δίνω την δικιά μου με 100 ευρώ και εγγύηση και καλύτερη ψύξη. Παίζει τέλεια HD

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να μου πεις το τι είναι HD Video. Η απάντησή σου δεν καλύπτει τις απορίες μου.

 

Κάνεις μια αόριστη ερώτηση χωρίς να διευκρινίζεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο HD videos και το μύνημά μου δεν είναι για να σου δώσει απαντήσεις αλλά για να καταλάβω απο τι πηγή θα βλέπεις τα hd videos και σε τι ανάλυση.

Επιμένεις να μη διευκρινίζεις και επιπλέον να γίνεσε και αγενής ενω προσπαθώ να βοηθήσω.

 

Κρίμα που δεν μπορώ να βοηθήσω κάποιον που γνωρίζω πολλά χρόνια απο irc, L2, διάφορα forum κτλπ

(εκτός αν κυκλοφορούν πολλοί με nick Aligator21)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μια αόριστη ερώτηση χωρίς να διευκρινίζεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο HD videos και το μύνημά μου δεν είναι για να σου δώσει απαντήσεις αλλά για να καταλάβω απο τι πηγή θα βλέπεις τα hd videos και σε τι ανάλυση.

Επιμένεις να μη διευκρινίζεις και επιπλέον να γίνεσε και αγενής ενω προσπαθώ να βοηθήσω.

 

Κρίμα που δεν μπορώ να βοηθήσω κάποιον που γνωρίζω πολλά χρόνια απο irc, L2, διάφορα forum κτλπ

(εκτός αν κυκλοφορούν πολλοί με nick Aligator21)

 

Καταρχάς ναι είμαι αυτός που νομίζεις και ξέρεις τόσα χρόνια.

Ποτέ μα ποτέ δεν προσπαθώ να είμαι αγενής... εάν βγαίνει, βγαίνει αυθόρμητα.

 

Πάμε τώρα στις διευκρινήσεις.

Εάν διάβαζες καλύτερα το αρχικό μου post θα έβλεπες το εξής :

 

2) ΑΤΙ X1950Pro ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510575 )

Προφανώς κλάσεις ανώτερη από την 2600Pro σε επίπεδο Gaming, αλλά εάν βάλω την κάρτα αυτή, θα μπορώ να βλέπω άνετε και χωρίς σπασίματα HD Videos (είτε 720p είτε 1080p)

 

Τώρα, το από που θα τα βλέπω αυτά, νομίζω είναι σαφής.

Από mkv αρχεία, μιας και δεν νομίζω να είμαι τόσοοο τρελός ώστε να επενδύσω 1000 ευρώ για ένα Blue/Ray - HD ROM στο άθλιο PC μου. Αλλά πάμε παρακάτω ;)

 

 

Στην απάντησή σου αναφέρεις το :

Με τους κατάλληλους codecs/players μέχρι 720p θα μπορείς να δεις άνετα

Gia 1080p αν πατήσεις το play θα χρειαστείς hard reset για να ξαναμπείς στα windows

 

Δεν βλέπω να αναφέρεις σε πια περίπτωση θα μπορώ να το κάνω αυτό!

Με την υπάρχουσα 9000 μου; με την HD2600; με την X1950;;;

Προφανώς και δεν είσαι κατανοητός.

 

Anyway, μην μακρηγορούμε.

Οι απορίες μου παραμένουν άλυτες στο τελικά τι κάρτα θα πρέπει να αγοράσω (από τις παραπάνω ή κάποια άλλη) για να μπορώ να βλέπω HD Videos στο απαρχαιωμένο αυτό PCακι μου.

 

Υ.Γ. Θέλω άδεια επειγόντως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική περίπτωση να δείς HD video στο pc είναι κάποια κάρτα της σειράς HD της ΑΤΙ διότι μόνο αυ΄τς αναλαμβάνουν σχεδόν πλήρως την αποκωδικοποίηση του HD video αποφορτίζοντας σχεδόν πλήρως τον επεξεργαστή σου από αυτή την δουλεία που έτσι και αλλιώς είναι ανίκανος να κάνει λόγω δύναμης!

Κατα τη γνώμη μου θα σου έλεγα να πας σε μια HD2400 μιας και οτιδήποτε άλλο θα ήταν υπερβολή για το σύστημα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου θα σου έλεγα να πας σε μια HD2400 μιας και οτιδήποτε άλλο θα ήταν υπερβολή για το σύστημα σου!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το είχα σκεφτεί κι εγώ και ήμουνα ανάμεσα στην 2400 & 2600, αλλά διαβάζω σε πολλά forums πως η 2400 δεν αξίζει καθόλου!

Όλοι λένε πως είναι ίσως η χειρότερη επιλογή που μπορεί κάποιος να κάνει.

 

Και οκ, η 2400 με την 2600 δεν έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, πιστεύω πως για HD Video θα σε πνίγει ο επεξεργαστής σου, ακόμη και με τις HD κάρτες της ΑΤΙ.

Συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο saxon στο πρώτο του μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...