Προς το περιεχόμενο

Μητρική και CPU 250-350Ε


NickTheGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω αναβάθμιση και θέλω να αποφασίσω για μητρική και cpu. Το θέλω κυρίως για παιχνίδια και είμαι μεταξύ των Ε6750 και Q6600 (στην περίπτωση αυτή μπορει να φτάσει και τα 350). Δεν με ενδιαφέρει το o/c, ούτε το SLI και η επόμενη αναβάθμιση θα γίνει μετά απο χρόνια. Max budget για μητρική και cpu 250-350E, αν και θα προτιμούσα να δώσω γύρω στα 250. Επίσης το σύστημα δεν θα το πάρω άμεσα, μπορώ να περιμένω μέχρι και 1 μήνα.

 

1) Ποιά cpu προτείνετε?

2) Ποιό Μ/Β?

2) Εφόσον δεν θα κάνω o/c, τί μνήμες προτείνετε? (2GB)

3) Με μία απλή κάρτα γραφικών των 120-150Ε, 2 DVDs, 1HDD, τα 450W για τροφοδοτικό είναι καλά?

 

Επιπλέον με τα λίγα που έχω διαβάσει, για τα σημερινά παιχνίδια είναι προτιμότερο τα πολλά GHz (E6750) από τους πολλούς πυρήνες, γι αυτό κλίνω προς τον Ε6750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά κάνεις. Ε6750 και Abit ip35 Pro. Εγώ αυτά τσίμπησα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για μνήμες χτύπα Crucial Ballistix στα 1066 αν και δεν υποστηρίζει η μητρική αλλά με o/c θα είσαι οκ. Αλλιώς πέρνεις αυτές που έχω στην υπογραφή μου και φτάνουν άνετα στα 1000 :) Για τροφοδοτικό με 500 watt είσαι καλυμένος. Εκτος αν πας για sli ή Crossfire. Μην τρώς τον παπά που τρώνε όλοι οτι όσο περισσότερα watt τόσο καλύτερα. Εμένα το πολύ 140 watt φτάνει να καταναλώνει το pc μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έυχαριστώ πολύ.

Και κάτι άλλο. Το τροφοδοτικό που έχω ειναι της EZCOOL 450W χωρίς 6-pin connector. Επειδη ενδιαφέρομαι για την ΑΤΙ 3850 (max κατανάλωση σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 95W) η οποία χρειάζεται 6-pin connector, θα χρειαστώ λογικά κάποιο adapter, έτσι δεν είναι? Λέτε να έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό και τις συσκευές που ανέφερα παραπάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...