Προς το περιεχόμενο

Τι πρόβλημα έχω στο PC;


shram

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή Χρονιά

Χρειάζομαι την βοηθειά σας.Έβαλα 2ο σκληρό (σε κατάστημα) όταν το πήρα, δεν έκανε εκκίνηση, μυνήματα: Hardware initiale failed check devise, The bios does not be installed. Τον ξαναπήγα και μου είπανε ότι είχε πρόβλημα ο 2ος σκληρός, αντικαταστάθηκε αλλά μετά 5-6 εκκινήσεις έχω το ίδιο πρόβλημα.

Πηγαίνοντας στα μηνυματα λάθους της Microsoft λέει ότι μπορεί να είναι Problem caused by VIA SATA RAID controller or VIA IDE RAID controller.

Στην προβολή συμβάντων στον πίνακα ελέγχου: Σφάλμα στο Service Control Manager.

έχω Windows XP και κάρτα nVIDIA gforce GT.

Για να ξεκινήσει το PC έκανα πάνω από 50 φορές εκκίνηση σήμερα.

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος, όταν το πάω για επισκευή να ξέρω τι θα τους πω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος, όταν το πάω για επισκευή να ξέρω τι θα τους πω.

Δεν νομίζω οτι το θέτεις σωστά το θέμα !!

Αυτοί θα πρέπει να ξέρουν να πούνε σε σένα γιατί δεν δουλεύει ο υπολογιστής που πήρες απ' αυτούς.Εκτός κι' αν το μηχάνημα είναι εκτός εγγύησης, και τό 'χεις πασπατέψει κι' εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύνδεσα το 2ο δίσκο έκανα εκκίνηση απο ασφαλή WIN κ.λ.π. και λειτουργεί κανονικά.

Το PC το έχω στην εγγύηση και μου είπανε ότι ειναι πρόβλημα motherboard και θα το αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε,

 

Σε συμβουλεύω να μην βάλεις χέρι στο μηχανάκι μιας και είναι εντός εγγύησης. Πάνε στο κατάστημα που το αγόρασες και πέστα χύμα. Είναι υποχρεωμένοι να το φτιάξουν και όχι να κάθεσαι εσύ να βρείς λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύνδεσα το 2ο δίσκο έκανα εκκίνηση απο ασφαλή WIN κ.λ.π. και λειτουργεί κανονικά.

Το PC το έχω στην εγγύηση και μου είπανε ότι ειναι πρόβλημα motherboard και θα το αλλάξουν.

το προβλημα σου ειναι στο bios. οπου δεις ρυθμιση 'raid' αλλαξε τη σε 'eide'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...