Προς το περιεχόμενο

sapphire hd 2600 pro και μητρικη


localy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μητρικη gigabyte 8I915P DUO PRO και πηρα την καρτα sapphire hd 2600 agp 8/4.αρα και agp 4 και agp 8 υποστηριζει λογικα.την βαζω στο pc kai δεν ανογει και δεν εχω απεικονιση ουτε το cooleraki περνει ρευμα και τα εχω συνδεσει σωστα.τι να κανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας η καρτα κανει για την μητρικη μου ετσι δεν ειναι?το τροοδοτικο ειναι qtec 400w και πανω στο pc εχω 2 δισκους και ενα cd recorderτιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μητρικη gigabyte 8I915P DUO PRO και πηρα την καρτα sapphire hd 2600 agp 8/4.αρα και agp 4 και agp 8 υποστηριζει λογικα.την βαζω στο pc kai δεν ανογει και δεν εχω απεικονιση ουτε το cooleraki περνει ρευμα και τα εχω συνδεσει σωστα.τι να κανω???

 

Αφού λες οτι εκτός του οτι δεν ανοίγει δεν δουλεύει και το cooler τότε πολύ απλά έχει πρόβλημα η κάρτα rma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει λάθος, αφού η μητρική σου GA-8I915P Duo Pro δέχεται μόνο κάρτες PCI-Express.

 

http://www.giga-byte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=1802

 

Εσύ γιατί αγόρασες AGP? Επίσης, δεν το παρατήρησες ότι η σχισμή της μητρικής ήταν μεγαλύτερη από αυτή της κάρτας???? και ότι δεν κούμπωνε καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω σε αυτην την μητρικη εχω ειδη μια καρτα agp στην πρωτη μαυρη θυρα και εναι μια ati radeon παλια.υποστειριζει agp karta.η καρτα η saphire κουμπωνει πανω στο pc αλλα δεν εχω καθολου σημα ουτε απεικονηση καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να έχεις μητρική που δέχεται μόνο PCI-Express κάρτες γραφικών κι εσύ να είχες κάρτα AGP.

 

Ή και η παλιά σου κάρτα ήταν PCI-Express ή κάποιο λάθος κάνεις κι έχεις γράψει λαθος τον κωδικό του motherboard σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις αυτή τη μητρική (GA-8I915P Duo Pro-A):

http://www.giga-byte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ProductID=1815

με το G.E.A.R. (Gigabyte Enhanced AGP Riser), που είναι η κίτρινη θύρα.

Σου επιτρέπει να βάλεις ορισμένες AGP κάρτες γραφικών, όχι όλες, τη λίστα των συμβατών θα τη βρεις στο manual της μητρικής σου.

Εδώ είναι: http://europe.giga-byte.com/FileList/Manual/motherboard_manual_8i915pduo(pro)_a_e.pdf

 

Έχει κυκλοφορήσει μέχρι και το BIOS F5 (2005/02/04), πριν κυκλοφορήσει η 2600Pro, δεν βλέπω να υπάρχει ελπίδα.

 

Anyway, αφού η μητρική σου έχει PCI-Express, γιατί αγόρασες AGP κάρτα; Οι AGP είναι πιο ακριβές (τα αντίστοιχα μοντέλα); Πούλα την AGP και πάρε μια PCI-Express.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετρεξα το gpu-z και μοθ εβγαλε την παρρακατω εικονα.αυτην ειναι ι καρτα η παλια που εχο προτου παρω την sapphire.τι ειναι agp η pci telika.... και η μητρικη μου ειναι η ι 8ι915 duo pro xoris to Α.

post-83432-129062958289_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετρεξα το gpu-z και μοθ εβγαλε την παρρακατω εικονα.αυτην ειναι ι καρτα η παλια που εχο προτου παρω την sapphire.τι ειναι agp η pci telika.... και η μητρικη μου ειναι η ι 8ι915 duo pro xoris to Α.

 

 

ps θα παρω αυτην την καρτα τωρα λογικα θα παιζει ετσι δεν ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται, εκεί που λέει Bus interface, δίπλα γράφει PCI-E 16x @ 16x, που σημαίνει ότι η Χ300 σου είναι PCI-Express (και λογικό είναι, αφού μόνο σε PCI-Express έχει βγει η συγκεκριμένη κάρτα).

 

Άρα χωρίς δεύτερη σκέψη αγοράζεις PCI-Express κάρτα. Αυτή που σκέφτηκες να πάρεις είναι πολύ καλή, αν μπορείς δώσε άλλα 7 ευρώ και πάρε αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514240

 

Υ.Γ. Θα μπορούσες να κάψεις τη μητρική με το να βάλεις την AGP κάρτα σε PCI-Express θύρα... Αλήθεια, δεν ήταν μεγαλύτερη η υποδοχή στη μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...