Προς το περιεχόμενο

200 Gb IDE HD σε παλιό pc.


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα κατεβαστήρι με CPU 850άρη Celeron σε mobo εποχής , Qdi Advance 10.

Έβαλα επάνω έναν δίσκο 200 Gigabytes IDE (Maxtor). Το BIOS τον βλέπει σαν 130κάτι. Το λειτουργικό (XP PRO ENGLISH έκδοση 10/2007 με όλα τα updates) τον βλέπει κανονικά 200άρη, αλλά από όσα διάβασα σε διάφορες αναζητήσεις στο νετ, αν ξεπεράσουν τα δεδομένα τα 130 τότε θα πάνε όλα για βρούβες.

 

Πως θα μπορούσα να ξεπεράσω το πρόβλημα για να τον δει κανονικά, ολόκληρο και χωρίς προβλήματα; Η qdi μας έχει αφήσει χρόνους εδώ και χρόνια, οπότε update για το bios δεν θα υπάρξει. Στη σελίδα-φάντασμά της που έχει ξεχαστεί , από όσο είδα το bios που έχω είναι το τελευταίο που είχε βγάλει η μακαρίτισα.

 

Αν πάρω έναν IDE Controller σε PCI και τον συνδέσω εκεί πάνω, θα λυθεί το πρόβλημα;

Οι controllers αυτοί όμως είναι για RAID. Με έναν δίσκο θα δουλέψουν εντάξει;

Αναφέρομαι σε κάτι σαν αυτό , με 23? :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801117

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέει ο disqualified, για τον εξής απλό λόγο.

Αν πάρεις τον κοντρόλερ, δεν ξέρεις αν θα πετύχει το πείραμα και αν δέν πετύχει θά 'χης "φεσωθή" 24 Ε.Ενω αυτό το κουτί το συνδέεις όπως θέλεις, και εχει μόνο 4 Ε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να έχω το δίσκο εσωτερικό. Εξωτερικούς εχω άλλους δίσκους. Πρέπει να είναι αναμμένα δύο τροφοδοτικά, περισσότερα καλώδια κτλ.

 

Αν με φώτιζε κάποιος που έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με τον controller και σύνδεση δίσκου σε τέτοιο controller σε παλιό σύστημα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, ερωτηση δικη μου τωρα, που μου ηρθε επειτα απο το τελευταιο σου ποστ:

υπαρχουν κουτια usb που να χωρανε κ να λειτουργουν ανω του ενος σκληρου (ATA)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να έχω το δίσκο εσωτερικό. Εξωτερικούς εχω άλλους δίσκους. Πρέπει να είναι αναμμένα δύο τροφοδοτικά, περισσότερα καλώδια κτλ.

 

Αν με φώτιζε κάποιος που έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με τον controller και σύνδεση δίσκου σε τέτοιο controller σε παλιό σύστημα κτλ.

 

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα IDE 250GB. Η λύση είναι να κάνεις 2 partition ~ 100Gb ! Αυτό έκανα και εγώ με το Smart Fdisk νομίζω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα IDE 250GB. Η λύση είναι να κάνεις 2 partition ~ 100Gb ! Αυτό έκανα και εγώ με το Smart Fdisk νομίζω. :)

 

Μήπως εσύ αναφέρεσαι σε πρόβλημα των XP πριν το SP1 που δεν έβλεπαν δίσκους άνω των 130GB , ενώ το BIOS τους έβλεπε κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εσύ αναφέρεσαι σε πρόβλημα των XP πριν το SP1 που δεν έβλεπαν δίσκους άνω των 130GB , ενώ το BIOS τους έβλεπε κανονικά;

Οχι, το BIOS τον έβλεπε σαν 250GB και έχω WinXP+SP2. Με 2 partitions θα είσαι OK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr_73, οι PCI controllers που αναφέρουν RAID δυνατότητα μπορούν να λειτουργήσουν κανονικότατα τους δίσκους που θα συνδέσεις σε non-RAID setup. Αγοράζεις άφοβα. Εγώ χρησιμοποιώ σε P-III 600άρη (μητρική με Intel i440BX chipset) έναν «μάρκα-μ' έκαψες» (EQUIP νομίζω) από e-shop.gr κοντά στα λεφτά που λες, με το ολοκληρωμένο κύκλωμα SiI680 της Silicon Image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr_73, οι PCI controllers που αναφέρουν RAID δυνατότητα μπορούν να λειτουργήσουν κανονικότατα τους δίσκους που θα συνδέσεις σε non-RAID setup. Αγοράζεις άφοβα. Εγώ χρησιμοποιώ σε P-III 600άρη (μητρική με Intel i440BX chipset) έναν «μάρκα-μ' έκαψες» (EQUIP νομίζω) από e-shop.gr κοντά στα λεφτά που λες, με το ολοκληρωμένο κύκλωμα SiI680 της Silicon Image...

 

Eίσαι αρχηγός και η πληροφορία σου χρησιμότατη για μένα.

Αυτό περίμενα να ακούσω από κάποιον που το έχει δοκιμάσει

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

(Έχεις και το μεγάλο δάσκαλο για avatar, σε πάω πολύ!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικό (XP PRO) τον βλέπει κανονικά 200άρη, αλλά από όσα διάβασα σε διάφορες αναζητήσεις στο νετ, αν ξεπεράσουν τα δεδομένα τα 130 τότε θα πάνε όλα για βρούβες.

που τα διάβασες αυτα;

 

1ον, το δοκίμασες; γεμισε τον με 200γιγα σαβούρα να δουμε τι θα παει για βρούβες.

(πατα ctr+c σε ενα αρχειο 4 Gb, και μετά 50 φορές ctrl+v: γέμισε ο 200άρης :-) )

 

2ον.... "κατεβαστηρι" δεν ειναι; θα ειναι και μόνιμη αποθήκη ταυτόχρονα;

 

-------

ακόμα και να αποτύχει το "τέστ της βρούβας", το χωριζεις σε δυο 100άρια partition και ξεπερνας το θεμα 130gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που τα διάβασες αυτα;

...

...

ακόμα και να αποτύχει το "τέστ της βρούβας", το χωριζεις σε δυο 100άρια partition και ξεπερνας το θεμα 130gb.

 

Σε μητρική με IDE onboard controller+BIOS που δεν υποστηρίζουν 48bit Logical Block Addressing, δεν γίνεται. Μόνο με Dynamic Drive Overlay (αν το παρέχει ο κατασκευαστής) ή σε Λ/Σ που παρακάμπτουν εντελώς το BIOS για read/write (τα NT/2K/XP δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτά). Και πάλι, οι εναλλακτικές δε δουλεύουν παντού και πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...