Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση LAN από WINXP σε UBUNTU


mixopap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως φαίνεται κ εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=230656

 

Είμια πολύ νέος στο χώρο και έχω το εξής πρόβλημα!

 

Σε δίκτυο 3 Η/Υ (pc1-pc2-ubuntu3) οι 2 πρώτοι "φοράνε" WINXP ενω ο τρίτος Ubuntu 7,10.

 

To pc1 έχει router wifi που μοιράζει την σύνεδεση στον pc2. Ο pc2 συνδέεται με τον ubuntu3 με καλώδιο crossover. Οτι και να κάνω δεν μπορώ να μοιράσω internet ston ubuntu3.

 

Κάνοντας ipconfig στον pc2 έχω τα εξής:

 

ipaddress: 192.168.0.4

 

mask: 255.255.255.0

 

gateway: 192.168.0.1

 

LAN

 

ipaddress: 169.254.131.119

 

mask: 255.255.0.0

 

gateway:

 

Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις να βάλω στον ubuntu3 για να δουλέψει το Internet.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις ως gateaway την ip του ρουτερ 192.168.0.1.καλο θα ηταν οι υπολογιστες σου να εχουν διαδοχικη ip δηλ 192.168.0.4 .192.168.0.5 κτλ και να συνδεονται ολα τα pc με το ρουτερ και οχι οπως τα εχεις συνδεσει εσυ(ρουτερ->pc->pc).Αν δεν τα καταφερεις χειροκινητα ενεργοποιησε το DHCP Server του ρουτερ,ρυθμησε τις καρτες δικτυου στην επιλογη obtain ip automatically και ασε το ρουτερ να κανει την δουλεια.πες μας ομως τι ρουτερ εχεις γιατι καποιος φιλος με το ιδιο μπορει να σε βοηθησει.

ΥΓ.Δεν ειναι απαραιτητο να ανοιγεις νεο θεμα για κατι που εχεις ηδη ρωτησει απο την αγωνια σου και μονο οτι δεν λυθηκε το προβλημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά στο PC2 έχεις μια ασύρματη κάρτα δικτύου και μια ενσύρματη με την οποία έχεις συνδέσει το Ubuntu με cross cable. Εάν είναι έτσι o μόνος τρόπος να πετύχεις σύνδεση του ubuntu στο Internet είναι να ενεργοποιήσης στο PC2 το Internet Connection Sharing όπου για WAN κάρτα θα χρησιμοποιήσης την ασύρματη και για LAN την ενσύρματη. Δεν είναι μόνο θέμα IP πρέπει με καποιο τρόπο να έχεις και routing ή bridging

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...