Προς το περιεχόμενο

αγορα Sony Vaio;


j-argy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε 4 μήνες αλλάζει τα φορητά η SONY. Το ξέρω αυτό λόγω της δουλειάς μου. Ξέρω ποιά θα είναι τα νέα μοντέλα, τιμές και χαρακτηριστικά.

Τώρα για τους νέους σκληρούς στερεάς κατάστασης, είναι το πολύ κοντινό μέλλον. Υπολογίζω γύρω στα 4 με 5 χρόνια και θα χρησιμοποιούνται στα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ καλή τιμή...μέχρι τώρα σε τέτοια τιμή ήταν οι 100αρηδες.

 

Ερώτηση σε όσους έχουν αλλάξει το δίσκο τους με 7200rpm:

Έχετε δεί σημαντικές διαφορές σε θόρυβο-θερμοκρασία-αυτονομία? Μιλάμε πάντα για διαφορές που είναι άξιες λόγου... Αν αξίζει η αλλαγή από 5400 σε 7200 και δεν "κουράζει" το σύστημα να βάλουμε και εμείς ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nαι, ναι, το εχω δει αυτο, αλλα θα χτυπησω εναν 200αρη απο ebay και θα μπει ο 300αρης σε εξωτερικη θηκη.Σε ευχαριστω παντως!:-)

 

@Πανο, εχω ακουσει καλα λογια για τους 7200, αρκει βεβαια να μην εχουν τρελη καταναλωση ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σε όσους έχουν αλλάξει το δίσκο τους με 7200rpm:

Έχετε δεί σημαντικές διαφορές σε θόρυβο-θερμοκρασία-αυτονομία? Μιλάμε πάντα για διαφορές που είναι άξιες λόγου... Αν αξίζει η αλλαγή από 5400 σε 7200 και δεν "κουράζει" το σύστημα να βάλουμε και εμείς ένα.

 

Μονο στο θορυβο εχουν διαφορα,που σε σχεση με εναν 4200 ακουγεται ενα ελαφρυ φυσηματακι στους 7200.

Αλλα οχι δυνατο ή ενοχλητικο..

 

 

Για αυτονομια,σας διαβεβαιω οτι δεν εχει καμμια διαφορα ουτε βεβαια σε θερμοκρασια(αντε 1-2 βαθμους πιο πανω ο σκληρος,αλλα οχι στανταρ εξαρταται τι σκληρο ειχες και τι σκληρο θα βαλεις).

 

(εμπειρια απο αλλαγη σε 7200 σε αρκετους φορητους .)

 

 

 

Δειτε εδω επιδοσεις και θερμοκρασιες:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1754042#post1754042

 

και εδω για αυτονομια (που ενδεχεται να ειναι και μεγαλυτερη με εναν 7200 γιατι λογω ταχυτητας δουλευει λιγοτερη ωρα σε seek/write/read

(οπου τοτε οι σκληροι καινε πολυ ρευμα) οποτε ειναι περισσοτερη ωρα idle(που καινε οι σκληροι αισθητα λιγοτερο ρευμα) απο εναν 4200rpm/5400 και ετσι μπορει να καει λιγοτερο):

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1772914#post1772914

 

 

Και φυσικα η αναβαθμιση σε 7200 σκληρο (ακομα και απο 5400) ειναι η καλυτερη αναβαθμιση -δωρο που μπορειτε να κανετε στον φορητο σας.

Ειδικα οσοι εχουν φορητο με 4200,μιλαμε για τρελη διαφορα.Θα νομιζουν οτι εχουν διαφορετικο υπολογιστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το θέμα αναβάθμισης, φυσικά οι 4200 ιδιως για Βιστα ειναι οτι χειροτερο, εξαλλου με αργο συστημα δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στο θορυβο εχουν διαφορα,που σε σχεση με εναν 4200 ακουγεται ενα ελαφρυ φυσηματακι στους 7200.

Αλλα οχι δυνατο ή ενοχλητικο..

 

 

Για αυτονομια,σας διαβεβαιω οτι δεν εχει καμμια διαφορα ουτε βεβαια σε θερμοκρασια(αντε 1-2 βαθμους πιο πανω ο σκληρος,αλλα οχι στανταρ εξαρταται τι σκληρο ειχες και τι σκληρο θα βαλεις).

 

(εμπειρια απο αλλαγη σε 7200 σε αρκετους φορητους .)

 

 

 

Δειτε εδω επιδοσεις και θερμοκρασιες:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1754042#post1754042

 

και εδω για αυτονομια (που ενεδεχεται να ειναι και μεγαλυτερη με εναν 7200 γιατι λογω ταχυτητας δουλευει λιγοτερη ωρα σε seek/write/read

(οπου τοτε οι σκληροι καινε πολυ ρευμα) οποτε ειναι περισσοτερη ωρανidle(που καινε οι σκληροι αισθητα λιγοτερο ρευμα) απο εναν 4200rpm/5400 και ετσι μπορει να καει λιγοτερο):

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1772914#post1772914

 

 

Και φυσικα η αναβαθμιση σε 7200 σκληρο (ακομα και απο 5400) ειναι η καλυτερη αναβαθμιση -δωρο που μπορειτε να κανετε στον φορητο σας.

Ειδικα οσοι εχουν φορητο με 4200,μιλαμε για τρελη διαφορα.Θα νομιζουν οτι εχουν διαφορετικο υπολογιστη!

 

Xμ, αστα, θελει περιπου 5-6'' για να μετακινησει απο εναν φακελο σε αλλον 100MB!:mad:

 

Οποτε ανυπομονω να ερθει ο 7200 μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@Panos2000gr, η αυτονομια ειναι ελαφρως καλυτερη με τον 7200αρη, αλλα ζεσταινεται περισσοτερο οχι το λαπτοπ, αλλα το σημειο του σκληρου.

 

Απο θορυβο τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...