Προς το περιεχόμενο

HP Pavillion dv9000 πρόβλημα


manost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποτε παίζω οποιοδήποτε παιχνίδι (είτε αυτό έχει πολλές απαιτήσεις: Bioshock, Crysis, Witcher, ή σχεδόν καθόλου: Football Manager, Risk !!!) μετά από κάποια στιγμή το laptop σβήνει. Αν το ξανανοίξω, πάλι μετά από κάποια λεπτά σβήνει. Αυτό δεν συμβαίνει ποτέ αν το laptop είναι στα windows. Αυτό συμβαίνει το τελευταίο 2μηνο από τους 8 που το έχω.

 

Mε τα πολλά, εγκατέστησα το Everest της Lavasys (πρόγραμμα που σου δείχνει τη θερμοκρασία των CPU, GPU, motherboard και όχι μόνο) και αφού ανοίξω το laptop ενώ αυτό έχει σβήσει, η θερμοκρασίας της CPU είναι στους 95°C !!!

Φυσιολογικά, σκέφτομαι, σβήνει. Θα έπρεπε να το έχω πάρει στο 'χέρι' με τέτοια θερμοκρασία.

 

Πρέπει πιστεύετε να το επιστρέψω πίσω ή τί προτείνετε να κάνω; Κάποιος με παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα η δεν κανει καλη επαφη η ψηκτρα της cpu η εχει μαζευτει σκονη στης εισοδους κ εξοδους του αερα ανοιξετο και καθαρισε λιγο την σκονη με πεπιεσμενο αερα δες την ψυκτρα αν εφαπτη καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι μήπως δεν φταίει αυτό, πρέπει να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service της HP και μου πουν ότι το έχω ανοίξω. Το λέω αυτό γιατί κάποιος φίλος που πρόσφατα άνοιξε έναν Pavillion οι βίδες είχαν κάποιο υλικό το οποίο σπάει κατά το ξεβίδωμα και μπορούν να ξέρουν αν έχει ανοιχτεί ή όχι (σκεφτείτε κάτι σαν το κερί που έβαζαν τα παλιά χρόνια στα γράμματα). Τί έγραψα πάλι :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα φιλε δες αν το fan σου δουλεύει κανονικά.

Μπορεί όντος να έχει μαζέψει σκόνες και να μη δουλεύει σωστά η να έχει χαλάσει.

Το να μην κάθετε η ψήκτρα το αποκλείουμε , απλά αν έχει σκόνες τοτε το καθαρίζουμε και αλλάζουμε και την παστα στην CPU αλλά αφού είναι σε εγγυηση να το πας στην quest για έλεγχο.

Σχετικά με τις βίδες αυτό το υλικό που έχουν είναι για να μην ξεβιδώνουν και όχι για να φαίνετε αν έχεις ανοίξει το notebook.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fans πιστεύω ότι δουλεύουν. Όταν τον ανοίγω και η θερμοκρασία της CPU είναι στους 95°C κάνει τέτοιο θόρυθο που ακούγεται σ' όλο το σπίτι. Όταν αυτή πέφτει τα ακούς ένα-ένα να σταματούν καθώς μειώνεται και ο θόρυβος. Ίσως απλά να μην δουλεύουν σωστά.

Τέλος παντων, θα το πάω είτε στην INFOQUEST ή στην LOGIN. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο 9016 δεν ειχα αντιστοιχο προβλημα αλλα αντιμετωπιζω το εξης :

 

ενω δουλευω ξαφνικα κολαει και μετα απο 10 δευτερολεπτα περιπου ξεκολαει..

 

τελευταια τοκανει ολο και πιο συχνα..

 

εβαλα το utility που εχει μεσα στο bios για να τσεκαρει τον δισκο και ειναι οκ μου εβγαλε pass .

 

ειχα εγκατστημενο το alcohol 1.9.6. το οποιο δημιουργει εικονικο iscsi

το εβγαλα μηπως αυτο δημιουργουσε το προβλημα αλλα τιποτα παλι..

 

η εγγυηση εχει ληξει και το λαπτοπ τρεχει xp οχι vista..

 

αν αλλαξω τον δισκο και βαλω καποιον αλλο νομιζω θα λυθει το προβλημα. τι γνωμη εχετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...