Προς το περιεχόμενο

Μια μικρη βοηθεια για επιλογή LCD τηλεόρασης


georgios...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφασισα επιτελους να αποκτησω κι εγω μια LCD τηλεοραση. δεν ξερω ομως ποια απο τις 2 να επιλεξω. εχει κανεις καποια απο τις 2? εντυπωσεις? ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168585

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156323

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές τις 2 σίγουρα την Philips γιατί έχω κακή εμπειρία από τα monitor της LG.

 

Πάντως κοίτα και την Sony KDL 40 w 2000 (http://www.shop21.gr/product/product.hel.asp?pfid=26083&prid=26670)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πήρα πριν μερικές μέρες την LG 37 LY95 λόγω χαρακτηριστικών και επειδή μεταξύ άλλων έχω και ένα laptop S1 express το οποίο είναι από τα ελάχιστα που έχουν κανονικό αριθμητικό πληκτρολόγιο, 2 χρόνια εγγύηση on site (αχρείαστη). Απ'ότι εχουμε δει με φίλους η εικόνα στα 1080p φτιάχνεται ακριβώς όπως την θέλεις ανεξαρτήτως μάρκας, με δυνατότητα απομνημόνευσης διάφορων προρυθμίσεων. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι αν σε βολεύουν οι συνδέσεις (π.χ. έξοδοι ήχου κ.λ.π.),και μία καλή πηγή όπως το Toshiba 470 με upscaling 1080p, ελληνικούς υπότιτλους dvix κ.λ.π.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια σταθερη γνωμη για τετοιες επιλογες. Να πας σε ενα καταστημα να δεις πολλες tv να παιζουν διπλα διπλα και να βγαλεις τα συμπερασματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομα που παρατηρησα πριν λιγο. υπαρχει μεγαλη διαφορα στα 50hz με 100hz?? δηλαδη ''τρεμοπαιζει'' η εικονα στα 50hz π.χ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομα που παρατηρησα πριν λιγο. υπαρχει μεγαλη διαφορα στα 50hz με 100hz?? δηλαδη ''τρεμοπαιζει'' η εικονα στα 50hz π.χ.?

 

Έχει διαφορά η οποία είναι ορατή στις μεγάλες διαστάσεις (πάνω από 40") και όταν βλέπεις κάτι που έχει γρήγορες εναλλαγές της εικόνας (αγώνες, ταινίες δράσεις, κτλ).

 

LCD 100Hz είναι μόνο οι τελευταίες νέας τεχνολογίας που συνήθως είναι και λίγο τσιμπημένες ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια σταθερη γνωμη για τετοιες επιλογες. Να πας σε ενα καταστημα να δεις πολλες tv να παιζουν διπλα διπλα και να βγαλεις τα συμπερασματα σου.

συμφωνώ με το κύριο.

Δες οθόνες να παίζουν δίπλαδίπλα, δες τιμές και μετά πήγαινε να παραγγειλεις.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με το κύριο.

Δες οθόνες να παίζουν δίπλαδίπλα, δες τιμές και μετά πήγαινε να παραγγειλεις.;)

 

 

Το "αϊτισιο" μας ματι αλανθαστος κριτης και συμφωνα με τα δικα μας υποκειμενικα κρητηρια.:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικα πηρα τη philips πριν μερικες μερες. πολυ καλη εικονα με ψηφιακο σημα (nova) αλλα ικανοποιητικη σε ταινιες dvd. μπορει και να φταιει το dvd player (trevi) δε ξερω. οταν τη δοκιμασω σε high definition ταινιες θα δω αν αξιζε τελικα το full hd 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...