Προς το περιεχόμενο

πιθανό πρόβλημα με boot manager μετά από format???


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα...

 

έχω σε ένα σκληρό 2 partition,

 

C=xp

D=vista

 

και σκέφτομαι να κάνω format στο partition των xp και να τα ξαναπεράσω.

 

υπάρχει πιθανότητα να μην τα βλέπει μετά ο boot manager των vista?

 

__--___---

 

με προβληματίζει το γεγονός πως μετά από εγκατάσταση vista, δεν μπορείς να περάσεις τα XP , μπορείς να κάνεις μόνο το αντίθετο (πρώτα XP μετά Vista)... :fear:

 

αν φυσικά ισχύει και το παραπάνω....:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα xp θα κάνουν override τον vista boot loader και έτσι θα χαθεί η επιλογή για εκκίνηση vista. Αλλά μικρό το πρόβλημα. Απλά θα χρειαστείς το vista dvd για να κάνεις repair. Γίνεται κ με πολλούς άλλους τρόπους αν δεν το έχεις. Με ένα search θα βρεις πολλές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ, βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει το dvd των vista, αλλά και αν υπάρχει, δεν το πολυεμπιστεύομαι.

 

αν χρησιμοποιήσω το VistaBootPRO και πάρω backup του boot loader, θα γίνει recovery?

και αν ναι, πώς? :o

 

(βαριέμαι ανελέητα να ξαναπέρασω και τα vista, πάει πολύ) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ, βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει το dvd των vista, αλλά και αν υπάρχει, δεν το πολυεμπιστεύομαι.

 

αν χρησιμοποιήσω το VistaBootPRO και πάρω backup του boot loader, θα γίνει recovery?

και αν ναι, πώς? :o

 

(βαριέμαι ανελέητα να ξαναπεράσω και τα vista, πάει πολύ) :-)

 

Όχι παρεξήγησες ..

 

το vista dvd έχει επιλογή για να κάνεις repair bootloader (2 λεπτά δουλειά), εννοείται όχι να εγκαταστήσεις τα vista από την αρχή ! Ούτε repair install ή τίποτα τέτοιο. Απλά θα ξαναπεράσεις τον bootloader.

 

Και με τα VistaBootPRO - EasyBCD και άλλα τέτοια προγραμματάκια γίνεται αν και δεν τα έχω τεστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...