Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη mobo.


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχψ φτιαξει ενα pcaki,αλλα επειδη η mobo ειναι παλια,λεω να την αλλαξω,μαζι με νεο επεξεργαστη και RAM,και να κρατησω τροφοδοτικο,δισκους,και καρτα γραφικων.

 

Κατ'αρχας οι νεες Mobo αναγνωριζουν sata drives κατα την εγκατασταση λειτουργικου,ή θα εχω παλι τρεχαματα?

 

Απο εκει και περα ειμαι αναποφασιστος στο αν θα ειναι intel τελικα η AMD αλλα μαλλον λεω,AMD.

 

Ο συνδυασμος στον οποιο σκοπευω ειναι αυτος.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523011

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559927

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555252

 

Τι λετε,να παω για την αλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα χρόνια κολλημένος μέ INTEL.. Πρίν από 3 μήνες έκανα αναβάθμιση, καί είπα νά δοκιμάσω

τήν AMD... Εχω φιάξει ένα χάι έντ μηχάνημα.. καί ποτέ δέν είχα πρόβλημα μέ AMD.. άσε που πάει

καί τό μηχάνημα καλλύτερα. Οσο γιά SATA εχω mobo τήν K9N SLI PLATINUM τής MSI, καί έχω

συνδέσει απάνω 3 σκληρούς SATA II καί 2 DVD Recordes SATA καί αυτά... Τρέχω VISTA καί

τά βλέπει όλα χωρίς πρόβλημα... Μόνο άν ή κάρτα γραφικών είναι 8χχχ καί παίρνει ρεύμα θά

χρειαστής μεγαλύτερο τροφοδοτικο.. π.χ 550W καί μεγαλύτερο...

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομαι αποκλειστικα στην εγκατασταση των windows,αν θα βλεπει sata,επειδη αυτη που εχω τωρα μου δημιουργει προβληματα και δεν βλεπεω τον δισκο.

 

Απο κει και περα εχω προβλημα στην επιλογη της μητρικης.

 

Ειμαι αναμεσα σε 2.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523011

και

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526698

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα χρόνια κολλημένος μέ INTEL.. Πρίν από 3 μήνες έκανα αναβάθμιση, καί είπα νά δοκιμάσω

τήν AMD...

 

Μου αρέσει το timing που έχεις :-)

 

the rock μην πας σε amd τώρα. Και με sata δεν θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the rock μην πας σε amd τώρα.

 

Y?Μην τα πετατε ετσι ρε παιδια αυτα?

 

Και με sata δεν θα έχεις πρόβλημα

 

Σιγουρα?Επειδη δεν σκοπευω να βαλω floppy και δεν θελω να μπλεκω με εγκατασταση sata drivers με δισκετες πριν εγκαταστησω λειτουργικο...

 

Κατι που θα ηθελα καποιος να μου πει,ειναι στην συχνοτητα διαυλου fsb περα απο 2000,μερικες αναφεροθν και 5200 Μt/s.Τι ειναι αυτο?

 

Επισης γιατι 3 pci-express δεν μπορουν να δουλεψουν ταυτοχρονα σαν 16χ?ΠΧ οι παρακατω συνδθασμοι τι σημαινουν?

 

Υποστήριξη Καρτών Γραφικών: 3 x PCI-E X16 Slot ( 1x16 + 2x8 για multi CrossFire, 2x16 για Dual CrossFire, 2 CrossFire X 16 + 1 Physics, 1 x 16 Graphic + 1 Physics. Συμβατή με αρχιτεκτονική PCI Express 2.0 / 1.0)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας σε amd πολύ απλά γιατί δεν αξίζει. Οι επεξεργαστές της Intel είναι καλύτεροι αυτήν την εποχή. Έτσι πετιούνται αυτά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες δεν μου ειπατε τελικα τι να διαλεξω!Μην με αφησετε να παρω πρωτοβουλια και δεν μου τυχει σε καλο επειτα!Οι πρωτες δυο αν και πιο ακριβες υποστηριζουν 3 pci-e x16,ενω οι 2 gigabyte ypoστιριζουν 4.

 

Μολις πριν λιγο εμαθα χοντρικα για τις physics cards.Τι λετε αξιζουν?Τι θα ηταν καλυτερο,3χpcie16+1physics ή 4xpcie16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

crossfire,sli κλπ αυτο τον καιρο δεν αξοζουνε.

Παρε μια ορεα μιτρηκη με σοκετ 775.και με π35 chipset(αν θες σονυ και καλα 2+καρτες παρε μια με χ38 μιτρηκη).

Οι αμδ αυτη την εποχη στουςεπεργαστες τα εχει κανει μανταρα.Ιντελ καρφοτος(για την ωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομαι αποκλειστικα στην εγκατασταση των windows,αν θα βλεπει sata,επειδη αυτη που εχω τωρα μου δημιουργει προβληματα και δεν βλεπεω τον δισκο.

 

Ρυθμίζεις από bios τους δίσκους ως ide, εγκαθιστάς windows και επαναφέρεις τις ρυθμίσεις bios (συχνά και τουλάχιστον σε μένα έτσι λύνεται;)). Το κόβω να φταίνε τα windows κι όχι το mobo.

Δηλάδη το πρόβλημα αυτό μάλλον δεν είναι κριτήριο αγοράς, χωρίς να γνωρίζω τι από τα 2 είναι καλύτερο (μόνο intel είχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αξιζουν?Ιντελ mobo υποστηριζουν ati?Επειδη μολις προσφατα πηρα την HD 3870 και δεν λεει να παρω καινουρια.

 

[quote/Ρυθμίζεις από bios τους δίσκους ως ide, εγκαθιστάς windows και επαναφέρεις τις ρυθμίσεις bios (συχνά και τουλάχιστον σε μένα έτσι λύνεται). Το κόβω να φταίνε τα windows κι όχι το mobo.

Δηλάδη το πρόβλημα αυτό μάλλον δεν είναι κριτήριο αγοράς, χωρίς να γνωρίζω τι από τα 2 είναι καλύτερο (μόνο intel είχα)

 

Απλως το λεω επειδη θελω να εγκαταστησω 64bit λειτουργικο και η Μοβo που εχω τωρα παρεχει drivers mονο για 32,και ουτε εχει επιλογη να απενεργοποιησεις το ahci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως το λεω επειδη θελω να εγκαταστησω 64bit λειτουργικο και η Μοβo που εχω τωρα παρεχει drivers mονο για 32,και ουτε εχει επιλογη να απενεργοποιησεις το ahci.

 

Άκυρο τότε.

 

Αν δεν κάνω λάθος το chipset δεν σε περιορίζει στο τι κάρτα θα πάρεις αλλά σε άλλα όπως το sli/crossfire. Αν θες crossfire, νομίζω αναγκάζεσαι για amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μπορω,να βαλω ATI,αλλα χανω crossfire.

 

Επισης για να βαλεις δυο καρτες πρεπει απαραιττα να επικοινωνουν?Δηλαδη μπορω να βαλω δυο καρτες ξεχωριστα χωρις να επικοινωνουν?Δηλαδη σε chipset της nvιdia να καταλαμβανω τα δυο slot,αλλα να μην επικοινωνουν με crossfire?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...