Προς το περιεχόμενο

Laptop, εξωτερικη TFT και "τραβηγμενη" εικονα


Greator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους και καλη χρονια!

 

Αγορασα αυτην την οθονη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=933465

Samsung SM205BW και τη συνεδεσα με τo laptop μου γιατι με ειχε κουρασει η 15,4 οθονη του.Ωστοσο δεν ειμαι καθολου ικανανοποιημενος απο την ποιοτητα της εικονας. Υποθετω οτι ειναι θεμα αναλυσης.

 

Η καρτα γραφικων που εχει το λαπτοπ ειναι η GeForce 7600 και η αναλυση που εχω θεσει στην οθονη ειναι 1280χ1024. Παρολα αυτα η εικονα μου φαινεται stretched, δηλαδη "τραβηγμενη" κατα μηκος της οθονης και τα γραμματα ειναι λιγο θολα. Δοκιμασα ολες τις αναλυσεις αλλα καμμια δε μου δινει καλο αποτελεσμα.

 

Μπορω να κανω κατι γι'αυτο το προβλημα η ολες οι Wide οθονες εχουν αντοιστιχα προβληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πρέπει να θέσεις την ανάλυση της εξωτερικλης σου οθόνης στα 1680x1050, μιας και αυτή είναι η native ανάλυση της

 

Ευχαριστω για την απαντηση!Η καρτα μου δεν εχει αυτη την αναλυση. Την προσεθεσα σαν Custom αλλα ενω το προβλημα με το stretching λυθηκε τα γραμματα ειναι παρα πολυ θολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου υποστηρίζει σίγουρα αυτή την ανάλυση, για να μην στην βγάζει σημαίνει πως μπορεί να βλέπει ακόμα την οθόνη του laptop. Κοιτα στο control panel της nvidia να δεις πια οθόνη βλέπει και δοκίμασε και το tweenview . Όσο για τα γράμματα , μάλλον φταίει η συνδεση μεσω d-sub (αναλογικού καλοδίου), δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το cleartype (ψάξε για το cleartype powertoy ωστε να μπορείς να το ρυθμίσεις ποιό εύκολα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου υποστηρίζει σίγουρα αυτή την ανάλυση, για να μην στην βγάζει σημαίνει πως μπορεί να βλέπει ακόμα την οθόνη του laptop. Κοιτα στο control panel της nvidia να δεις πια οθόνη βλέπει και δοκίμασε και το tweenview . Όσο για τα γράμματα , μάλλον φταίει η συνδεση μεσω d-sub (αναλογικού καλοδίου), δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το cleartype (ψάξε για το cleartype powertoy ωστε να μπορείς να το ρυθμίσεις ποιό εύκολα).

 

Εξαρχης μπηκα απο το πανελ της nvidia και επελεξα να εχει ως default oθονη την Samsung. Απο κει και περα αυτες τις αναλυσεις μου βγαζει, μετα την 1280χ1024 μου βγαζει 1600χ1200 αν δεν κανω λαθος. Το Tweenview τι ακριβως ειναι και που μπορω να το βρω?

 

Πηγαινοντας στις ρυθμισεις για τις γραμματοσειρες επελεξα Clear Type, αλλα δεν ειδα καμμια τρομακτικη διαφορα. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?Η οθονη ειναι κανονικα συνδεδεμενη αναλογικα με καλωδιο VGA.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tweenview δε βρηκα πουθενα, μπορει να βοηθησει καποιος ρε παιδια?Φανταζομαι δεν ειναι κατι δυσκολο, απλα δεν εχω ξαναβαλει οθονη και μαλιστα wide σε λαπτοπ.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tweenview ήταν ένα panel στον παλιό driver της nvidia για χηρισμό πολλαπλών οθονών αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς χρησιμοποιώ linux εδώ και χρόνια , οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω περετέρω σε ότι έχει να κάνει με drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tweenview ήταν ένα panel στον παλιό driver της nvidia για χηρισμό πολλαπλών οθονών αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς χρησιμοποιώ linux εδώ και χρόνια , οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω περετέρω σε ότι έχει να κάνει με drivers.

 

Πιστευω πως οτι ηταν να κανω απο πλευρας drivers το εχω κανει. Απο κει και περα παραμενουν θολες οι γραμματοσειρες. Σιγουρα ειναι καποια ρυθμιση αλλα δε ξερω πως μπορω να το διορθωσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...