Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση 2 UPS μαζί σε ένα PC?


ice@man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Αυτή την στιγμή έχω ένα UPS της Mustek 800VA το οποίο λειτουργεί άψογα και είμαι 100% ευχαριστημένος με αυτό. Έχω συνδέσει ένα πολύμπριζο επάνω του και εκεί έχω βάλει το pc, οθόνη, router, printer, speakers κτλ.

 

Σε κατάστασεις μέσα στα windows, άς πούμε απλά ανοιχτό το pc και σερφάρισμα στο internet ή ακούγοντας μουσική το load στο UPS είναι περίπου 60-65% (αυτό δείχνει στο Winpower). Σε full load καταστάσεις πχ gaming, 4πλό prime κλτ το full load φτάνει στο 90-95%. Αυτά έχοντας και τις άλλες συσκευές ανοιχτές και όλα λειτουργούν κανονικά χωρίς προβλήματα ή κάποιο παράπονο απο το UPS.

 

Αυτό που λέω να κάνω για να μην αλλάζω UPS είναι να έπερνα ένα μικρότερο (όπως 600VA) και να έβαζα το κυρίως σύστημα στο 800άρι και όλες τις άλλες συσκευές (οθόνη, ηχεία, router κτλ) στο μικρότερο. Σαν UPS θα παίξει σίγουρα και λογικά θα είναι πιο άνετο το 800άρι με το PC μόνο επάνω του αφού βγάζοντας τις άλλες συσκευές πάνω απο το 800αρι τότε το load κατεβαίνει κατά 15-25% περίπου, ανάλογα με την περίσταση.

 

Αυτό που δεν ξέρω εάν γίνεται είναι να έχω 2 UPS ταυτόχρονα συνδεδεμένα με USB στο PC και να κάνω ταυτόχρονα monitor και τα 2 με το Winpower. Γίνεται κάτι τέτοιο; Εάν όχι τι λέτε θα υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;

 

Sorry για τα πολλά λόγια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφήσεις πάνω στο UPS μόνο τις συσκευές που χρειάζονται για να κάνεις απρόσκοπτα shutdown όταν κοπεί το ρεύμα (PC, monitor). Οι υπόλοιπες αρκεί να βρίσκονται πάνω σε ένα surge arrest πολύπριζο που θα σου βγει και φθηνότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτές τις συσκευές που αναφέρω θέλω οπωσδήποτε να έχω πάνω PC, οθόνη και τα ηχεία αφού αυτά κοστίζουν ουκ ολίγα χρήματα και αυτός ήταν και ο λόγος που είχα πάρει το UPS όπως επίσης και το router για να έχω τηλέφωνω όσο το δυνατόν περισσότερο σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω και ο router, αφού τον χρειάζεσαι για τηλεφωνία το καταλαβαίνω. Οι υπόλοιπες συσκευές όμως γιατί; Πιστεύεις ότι δε θα προστατεύονται επαρκώς από ένα πολύπριζο ασφαλείας;

 

Επίσης, άλλες 2 παρατηρήσεις :

1. Αναφέρεις ότι έχεις συνδέσει πολύπριζο πάνω στο UPS και από εκεί δίνεις στις συσκευές σου. Αυτό δε συνίσταται καθόλου και το σωστό είναι να συνδέεις άμεσα την κάθε συσκευή σε μία από τις εξόδους του UPS

2. Εκτυπωτής επάνω σε UPS είναι επίσης λάθος. Ειδικά αν είναι laser

 

Γενικά, το κυριότερο πλεονέκτημα που προσφέρουν τα UPS έναντι ενός σταθεροποιητή τάσης ή ενός καλού πολύπριζου ασφαλείας είναι η αδιάλειπτη παροχή τροφοδοσίας σε όσες συσκευές κρίνεται σκόπιμο. Αν θέλεις να ακούς να παίζει το "Windows XP Shutdown.wav" όταν σώσεις τα αρχεία που δουλεύεις και κάνεις shutdown, τότε σηκώνω ψηλά τα χέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ice@man μπορείς να συνδέσεις 2 ή περισσότερα ups σε διαφορετικές συσκευές/περιφερειακά πάντα, χωρίς κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

Σε σειρά δεν μπορείς να τα συνδέσεις για να τροφοδοτήσεις την ίδια συσκευή.

Για το Winpower δεν γνωρίζω δεν το έχω δοκιμάσει.

Για inkjet ή ιδίως για laser εκτυπωτή -που είναι αρκετά ενεργοβόρος- και ηχεία/ενισχυτές δεν είναι απαραίτητο. Ένα πολύπριζο με προστασία υπέρτασης φτάνει.

 

...

1. Αναφέρεις ότι έχεις συνδέσει πολύπριζο πάνω στο UPS και από εκεί δίνεις στις συσκευές σου. Αυτό δε συνίσταται καθόλου και το σωστό είναι να συνδέεις άμεσα την κάθε συσκευή σε μία από τις εξόδους του UPS

...

 

Parsifal ποιά η διαφορά για τη συσκευή να τη συνδέσεις επάνω σε ups ή σε πολύπριζο μετά το ups;

 

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ice@man μπορείς να συνδέσεις 2 ή περισσότερα ups σε διαφορετικές συσκευές/περιφερειακά πάντα, χωρίς κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

Σε σειρά δεν μπορείς να τα συνδέσεις για να τροφοδοτήσεις την ίδια συσκευή.

Για το Winpower δεν γνωρίζω δεν το έχω δοκιμάσει.

Για inkjet ή ιδίως για laser εκτυπωτή -που είναι αρκετά ενεργοβόρος- και ηχεία/ενισχυτές δεν είναι απαραίτητο. Ένα πολύπριζο με προστασία υπέρτασης φτάνει.

 

 

 

Parsifal ποιά η διαφορά για τη συσκευή να τη συνδέσεις επάνω σε ups ή σε πολύπριζο μετά το ups;

 

 

 

 

 

/sc

 

 

Στην ουσια ακυρωνεις τη δουλεια του UPS, γιατι ουτε την ποιοτητα του πολυπριζου γνωριζεις αλλα και οσο περισσοτερες συσκευες συνδεσεις πανω σε αυτο το πολυπριζο θα εχεις καποια πτωση της τροφοδοτουσας τασης, ασε που οποιδηποτε προβλημα δημιουργηθει απο καποια συσκευη ειναι ικανη να παρει στο λαιμο της και ο,τι αλλο υπαρχει στο πολυπριζο.

 

Ειδικα αν μιλαμε για πολυπριζο με ασφαλεια και surge arrest τοτε ειναι ακομα χειροτερο γιατι σε περιπτωση που καει η ασφαλεια για παραδειγμα τοτε οπως ειναι φυσικο θα διακοπει και η παροχη ρευματος απο το UPS.

 

Οποιος θελει βεβαια το κανει αλλα δεν ειναι και ο πλεον ενδεδειγμενος τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ups δεν μπορεί να δώσει "σωστή" τάση ανάλογα με το load του τότε αυτό θα το κάνει είτε συνδέσεις τις συσκευές σου πάνω του είτε πάνω σε πολύπριζο. Τα ups δεν βλέπουν αριθμούς συσκευών. Wattage & αντίσταση "βλέπουν".

Ακυρώνεις τη δουλειά του ups; :confused:

Δηλαδή αν κοπεί το ρεύμα, αν έρθει υπέρταση ή υπόταση δεν θα συνεχίσει να τροφοδοτεί το ups με "σωστό" ρεύμα το πολύπριζο και τις υπόλοιπες συσκευές κατ' επέκταση;

 

 

Οι 3-4 πρίζες αδιάλειπτης παροχής που έχουν στην έξοδο τους τα μικρά ups τί νομίζετε πως είναι από μέσα;

Ξεχωριστό κύκλωμα η κάθε μία ή απλά μια τυπική συνδεσμολογία πολύπριζου;

Τα μεγαλύτερα ups >4-5 KVA μόνο μία έξοδο έχουν για να τα συνδέσεις σε πίνακα.

 

Υπάρχει κάποιο άλλο επιχείρημα;

 

 

Guys, αυτό που περιγράφει ο ice@man είναι η ισχύουσα συνδεσμολογία για delta conversion online κεντρικό ups.

Τοποθετημένο στον πίνακα μετά την κεντρική ασφάλεια εισόδου και πριν από ξεχωριστή ομάδα ισχυρών στις πρίζες κτιρίου, όπου φυσικά καταλήγουν σε πολύπριζα. Έτσι δουλεύουν όσες εταιρείες έχουν κεντρικό σύστημα αδιάλλειπτης τάσης.

 

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν καει η ασφαλεια του πολυπριζου ασφαλειας πως θα δωσει το ups ρευμα?

 

Η πτωση τασης θα συμβει απο τη διασυνδεση πολλων συσκευων παραλληλα πανω σε μια εξοδο και σε ενα πολυπριζο αμφιβολου ποιοτητας, βεβαια ειναι θεμα και ποσο καλο ειναι το ups για να μπορει να διατηρει την ταση στο επιπεδο που πρεπει

 

Δε λεω οτι θα συμβει κατι απλα οτι δεν ειναι ο πιο ενδεδειγμενος τροπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω οτι θα συμβει κατι απλα οτι δεν ειναι ο πιο ενδεδειγμενος τροπος

 

Μαζί σου, το γιατί συζητάμε για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι και εμείς.

 

 

Μα αν καει η ασφαλεια του πολυπριζου ασφαλειας πως θα δωσει το ups ρευμα????

 

Καταρχήν πολύπριζο προστασίας βάζεις πριν από ups και αυτό αν είσαι υπερβολικός. Απλό πολύπριζο μετά από ups.

 

Έστω ότι συνδέεις πολύπριζο προστασίας μετά από ups για κάποιο λόγο.

Σε MGE, APC π.χ. που γνωρίζω η ασφάλεια κόβεται από την είσοδο του πολύπριζου.

Δηλαδή θα πρέπει να έρθει υπέρταση από το ups για να ρίξει ασφάλεια το πολύπριζο.

Σε αντίθετη περίπτωση -που βραχυκυκλώσει κάποια συσκευή δηλαδή μετά το πολύπριζο- δεν κόβει το ρεύμα το πολύπριζο, πέφτει ασφάλεια/ρελές στον πίνακα σου αν δεν είσαι με ups.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου, το γιατί συζητάμε για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι και εμείς.

 

 

 

 

Καταρχήν πολύπριζο προστασίας βάζεις πριν από ups και αυτό αν είσαι υπερβολικός. Απλό πολύπριζο μετά από ups.

 

Έστω ότι συνδέεις πολύπριζο προστασίας μετά από ups για κάποιο λόγο.

Σε MGE, APC π.χ. που γνωρίζω η ασφάλεια κόβεται από την είσοδο του πολύπριζου.

Δηλαδή θα πρέπει να έρθει υπέρταση από το ups για να ρίξει ασφάλεια το πολύπριζο.

Σε αντίθετη περίπτωση -που βραχυκυκλώσει κάποια συσκευή δηλαδή μετά το πολύπριζο- δεν κόβει το ρεύμα το πολύπριζο, πέφτει ασφάλεια/ρελές στον πίνακα σου αν δεν είσαι με ups.

 

 

 

/sc

 

Συμφωνω σε αυτα πολυ λες, βεβαια και παλι δε βρισκω νοημα να βαλεις πολυπριζο πριν το ups παρα μονο αν δεν εχεις πολλες πριζες στο δωματιο.

 

Δε με ενδιαφερει που ειναι η ασφαλεια γιατι αν καει για οποιοδηποτε λογο και αιτια δεν εχει σημασια οπως επισης αν για καποιο λογο εχουμε βραχυκυκλωμα και περασει πολυ ρευμα θα επηρεαστει ολη η γραμμη μεταφορας αμεσως

 

Το πιο πιθανο ναι ειναι να πεσει το ρελε, αν εχεις βεβαια (εγκλημα να μην εχεις, εχει σωσει πολυ κοσμο) αν και πολλες φορες ειναι δυνατον να πεσει και απο το ρολοι κατω λογω καμπυλης χρονου.

 

Οποτε η συμβουλη μου ειναι οχι πολυπριζο ασφαλειας μετα ή πριν το ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal ποιά η διαφορά για τη συσκευή να τη συνδέσεις επάνω σε ups ή σε πολύπριζο μετά το ups;

 

Για τη συσκευή σίγουρα καμμία διαφορά. Επιχείρημα που ζητάς δεν έχω να παραθέσω πέρα από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς σε fora, καθώς δεν είμαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός. Αλλά έχω την υποψία ότι στις εγκαταστάσες μεγάλων online redundant systems που αναφέρεις ίσως υπάρχει διαφορά στις τοπολογίες των κυκλωμάτων τους σε σχέση με consumer UPS.

 

Και μιας και κοίταξα στο manual του δικού μου, ίσως να έχεις δίκιο, δεν αναφέρει ρητά ότι απαγορεύεται η σύνδεση πολύπριζου στις IEC. Δες όμως και το σχήμα για τα connections :

 

 

rs800mo8.png

rs800mo8.6a0a4c9670.jpg

 

 

Θα αισθανόμουν πιο ασφαλής αν έβλεπα στο παράδειγμα της συνδεσμολογίας και ένα πολύπριζο συνδεδεμένο. Το ξέρω ότι δεν αποτελεί καν επιχείρημα, αλλά ένοιωσα την ανάγκη να το σημειώσω...

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal, νομίζω ότι είσαι υπερβολικός σε αυτό που λες με τα πολύπριζα, εκτός των άλλων το δικό μου ups έχει μόνο 2 υποδοχές πρίζας από πίσω, πως στο καλό θα καταφέρω να συνδέσω έστω τα σημαντικότερα περιφερειακά αν δεν χρησιμοποιήσω πολύπριζο??! Δε νομίζω να μην ενδείκνυται η χρησιμοποίησή του στο ups, αλλιώς γιατί να έβγαιναν συσκευές μόνο με 2 υποδοχές?

 

Να σημειώσω ότι στο manual του δικού μου (turbo-x 1000va) δεν αναφερόταν κάτι σχετικά με αυτό, εκτός βέβαια αν υπάρχουν συσκευές που σε άλλες να ενδείκνυται το πολύπριζο και σε άλλες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και γώ άκουσα απο κάποιους οτι δεν κάνει να συνδέσεις πολύμπριζο στο ups και να βάλεις όλες τις συσκευές εκεί έκανα το κόπο να ρωτήσω ηλεκτρολόγους , τεχνικούς Η/Υ κλπ και μου παν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αντιθέτως είναι καλύτερα. Ρωτήστε και κανέναν πριν ποστάρετε. 4 χρόνια ετσι το χω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το καλύτερο θα ήταν το ups πάνω σε πολύμπριζο προστασίας και μετά οι υπόλοιπες συσκευές πάνω στο Ups ή επίσης σε πολύμπριζο πάνω στο ups. Ετσι μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σε πράγματα που γνωρίζω καλά είτε λόγω ιδιότητας είτε επειδή το έχω ψάξει ενδελεχώς, συνήθως επιμένω. Στο συγκεκριμένο δεν πρόκειται να επιμείνω και έχει φανεί ήδη νομίζω. Ας καταγραφεί λοιπόν ως απλή ένσταση ή συμβουλή για προσωπική πρακτική. Σκέψου μόνο ότι το UPS μου (APC RS800) έχει επιπλέον εξόδους που δεν τραβάνε από τη μπαταρία και προσφέρονται για σύνδεση λοιπών συσκευών. Φυσικά δεν φτάνουν για να συνδέσω όλα τα περιφερειακά μου, γι' αυτό πήρα και πολύπριζο ασφαλείας (επίσης APC). Πάνω στο UPS έχω μόνο το main PC, έναν headless server και οθόνη. Τα υπόλοιπα στο πολύπριζο, το οποίο τραβάει από ξεχωριστή πρίζα τοίχου. Καθαρές δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...