Προς το περιεχόμενο

hard disk πρόβλημα


Vamire666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε όλους!!!

Συναντω πρόβλημα με 2 σκληρους δίσκους!!!

Πρόσφατα μου κάεικε το τροφοδοτικό που ειχα και ο επεξεργαστεις λογο OVERclock!!!Πηρα λοιπον της μνήμες την καρτα γραφικών κλπ και τα εβαλα σε εναν αλλο μαζι και τους δίσκους...το θέμα ειναι οτι με το που τους βαζω δεν ανοίγει τιποτα κολαει ολο εχω δοκιμασει και σε αλλα pc και παλι το ίδιο...ο ενας απο τους δυο οταν τον συνδεσω και αναψω το pc κανει εναν θορυβο αλλα τιποτα μονο θορυβο...Μηπως τους εχει καψει και αυτους και αν ναι πως θα το καταλαβω???τα αρχεια που ειχα ειναι σημαντικα για μενα υπαρχει τροπος επαναφορας τους αν εχει καει ο σκληρος???

 

(τους σκληρους τους εχω συνδεσει σωστά και τα master,slave κλπ ειναι σωστά μεταξύ τους.Τους εχω δοκιμάσει και μαζι και χωριστα πολλές φορές!!!)

 

Kαι οι 2 ειναι IDE 40.0gb thw western digital.

 

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντησει Ευχαριστω και καλη χρονια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα αφού πειράξης τα jUMPER σε Single Disk να τους δοκιμάσης ενα - ενα ξεχωριστά.Αφου δεις οτι λειτουργούν σωστά τότε να τους βάλεις μαζί. ( Master-Slave ).Μόνο έτσι θα έχεις πάρη ιδέα τι τρέχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ετσι τους εχω δοκιμασει!!!Αρχιζω να πιστευω οτι μου εχουν καει και οι δυο ο ενας σιγουρα ειναι Dead γιατι ουτε ηχους κανει δηλαδη κλακ κλακ ουτε τιποτα!!!Το θεμα ειναι οτι ενα τροφοδοτικο που του καηκε η ασφαλεια μπορεσε να καψει και δυο σκληρους???Καηκε λογο overclock ειχαν φτασει τα watt του στα ορια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους δοκιμασες σαν δευτερευοντες δισκους σε καποιο αλλο computer που ηδη ειχε τα Windows εγκατεστημενα?

Τα Windows που ειχες, ισως να εχουν προβλημα να κανουν boot αφου τους αλλαξες την μητρικη.

 

Η αλλοιως, κανε boot απο CD (MiniPE η κατι αλλο) και δες αν τους βλεπει. Θα χρειαστει ενα floppy με τα drivers τους αν ειναι SATA δισκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εχω δοκιμασει μονους τους!!!ο ενας κανει απλα κλακ κλακ σταματαει και μετα παλι το ιδιο κπλ.το θεμα ειναι οτι οχι μονο δεν παιζουν αλλα με το που τους βαζω δεν ανοιγουν ουτε τα dos.ερωτησει παιζει κανανενας ιος να καταστρεψει σκληρο???

 

 

ο σκληρος μου και οι δυο δηλαδη ειναι ide...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις (επειδή μάλλον χάλασε ο δίσκος αφού λες οτι χτυπάει) είναι να βρεις μια πλακέτα απο ίδιο δίσκο και να την αλλάξεις με αυτή του δικού σου.Δεν είναι δύσκολο.Απλές βίδες είναι και 2-3 καλωδιοταινίες.Αν θέλεις ίσως να μπορέσω να σου βρώ τέτοιο δίσκο.Στείλε μου π.μ αν ενδιαφέρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο ειναι ιδιοι οποτε θα δοκιμασω να τους κανω εξωτερικους πρωτα και μετα αν δεν παιζουν θα τους αλλαξω την πλακετα.

ευχαριστω για την βοηθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...