Προς το περιεχόμενο

Wag354 and WOL problem


Suicida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους,

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω το WOL μέσω internet, έχω το παραπάνω modem/router και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω forward την port 9 που χρειάζεται σε όλες τις ip (192.168.1.255) γιατί έχει περιορισμό από 0-254 port. Υπάρχει άλλος τρόπος που να γίνεται? Μπορώ κάπως να εισάγω μόνιμα στο ARP TABLE του router αντιστοιχεία IP με Mac address?

 

Thanxxx!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην επειδη δεν βλεπω να απανταει καποιος στο post γραψε το πιο αναλυτικα.τι εννοεις απο 0-254?μηπως εννοεις ip αντι για port.τι 8ες να κανεις ακριβως.β.δεν υπαρχει rule που να λεει κανε forward την 8υρα 9 σε ολες τις ip.δεν μπορεις να κανεις port forward την ιδια 8υρα σε παραπανω απο μια ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω η 192.168.1.255 είναι μια ειδική IP που λέγεται broadcast address στα αγγλικά, και σε αυτήν ακούν όλες οι κάρτες δικτύου που βρίσκονται στό ίδιο υποδίκτυο. Αυτήν δε μπορείς να τη δώσεις σε ένα pc όπως και δε μπορείς λογικά να κάνεις port forward πάνω της.

Απ'ότι κατάλαβα θες να στείλεις ένα πακέτο στην αντίστοιχη πόρτα από το ίντερνετ, για να ανοίξει το pc ή τα pc, σωστά;

Γίνεται αλλά δε χρειάζεται να κάνεις port forward σε όλες τις ip και ειδικότερα στην xxx.xxx.xxx.255

Δες και εδώ:http://www.ezlan.net/WOL.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω, forward την port 9 σε όλες τις κάρτες χρησιμοπιώντας την broadcast address, σύμφωνα πάντα με τον οδηγό http://forum.boysen.be/viewtopic.php?t=44

Το Wag354 σου επιτρέπει να κάνεις forward μόνο IP από 1-254.

Δεν μπορώ να βρω άλλο τρόπο για να χρησιμοποιήσω το WOL μέσω internet.

Καμία άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ κάπως να εισάγω μόνιμα στο ARP TABLE του router αντιστοιχεία IP με Mac address?

Καλά το πας :)

Έτσι είδα οτι κατάφερε κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα να λειτουργήσει το wol σε tomato firmware όμως, αλλά η λογική είναι η ίδια.

Τι έκδοση wag354g έχεις και τι firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποίησε τότε (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) το telnet και συνδέσου με telnet 192.168.1.1 στο router και γράψε την εντολή:

>
ip neighbor add 192.168.1.254 lladdr ff:ff:ff:ff:ff:ff dev br0 nud permanent

και μετά κάνεις port forward στην 254 την πόρτα 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε capthookb λειτούργει μια χαρά.

Καθε φορά που σβήνει το router θα πρέπει να το ξαναενεργοποιώ ετσι δεν είναι?

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει συγνωμη απο εμενα γιατι καταλαβα αλλο πραγμα για αυτο ειπα οτι δνε μπορεις να κανεις port forward την ιδια θυρα σε παραπανω απο ενα pc αλλα μετα ειδα οτι ελεγες για wake on lan.νομιζα απλα γενικως port forward Οπως σε p2p που εκει αμα κανεις port forward την ιδια θυρα σε 2 ip ειτε δεν 8α το δεχτει καν ειτε δεν 8α παιξει.και οσο θυμαμε εκτος αν κανω λα8ος διορθωστε με ι 255 και η 0 ειναι που δεν πρεπει να χρησιμοποιηθουν σε καποιο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...