Προς το περιεχόμενο

Edgar Alan Poe


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορειτε εδω αν θελετε να συγκετρωσετε τις αγαπημενες σας ιστοριες απο τον καλυτερο( κατα τη γνωμη μου ) ποιητη του κοσμου.Τον χαρακτηριζω ποιητη γιατι οπως ηδη ξερετε ετσι ηθελε να τον χαρακτηριζουν καθως πολλες φορες ντρεποταν γιατι εγραφε πεζα.

 

"Η ποιηση για μενα δεν ειναι σκοπος ,ειναι παθος και τα παθη θα πρεπει να ειναι σεβαστα"

 

Οι αγαπημενες μου ιστοριες του ειναι

 

Ο οικος των Ωσερ

Αμμοντιλαδο

 

 

και φυσικα η συλλογη ποιηματων Το Κορακι (και αλλα πολλα αλλα αυτα μου εχουν μεινει αρκετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alone

The Raven

Annabel Lee

A Dream Within A Dream

Tales of Mystery and Imagination

The Narrative of Arthur Gordon Pym

 

και κάποια άλλα που μου διαφεύγουν τώρα.

πιστεύω πάντως πως είναι πιο ωραίο να διαβάζεται στα αγγλικά.

 

πολλες φορες ντρεποταν γιατι εγραφε πεζα.

Oh,the shame! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον τοπικ σταρτερ γιατί ο Poe ήταν ο δεύτερος συγγραφέας που διάβασa (μετά τον μικρό πρίγκιπα του de Saint Exupery) και το Οι Περιπέτειες του Αρθουρ Γκόρντον Πυμ που προαναφέρθηκε. Το κοράκι όντως μόνο στα αγγλικά διαβάζεται και όντως είναι εκπληκτικό έργο.

Πολυαγαπημένο μου (το διαβάζω κάθε χρόνο) "tell-tale heart" - "η καρδιά που αποκαλύπτει" και φυσικά το απίστευτο "murders in the Rue Morgue" "τα εγκλήματα της οδού Μοργκ" που δημιούργησε όλη την αστυνομική λογοτεχνία που γνωρίζουμε σήμερα.

 

Επίσης απίστευτο είναι ένα αμφιλεγόμενο δοκίμιο που έγραψε για την συγγραφή ποιημάτων (μου διαφεύγει ο τίτλος) στο οποίο περιγράφει τη μέθοδο με την οποία - όπως ισχυρίστηκε- έγραψε το κοράκι.

 

And (his) soul from out that shadow that lies floating on the floor

Shall be lifted — nevermore!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" και φυσικά το απίστευτο "murders in the Rue Morgue" "τα εγκλήματα της οδού Μοργκ" που δημιούργησε όλη την αστυνομική λογοτεχνία που γνωρίζουμε σήμερα.

 

 

το μοναδικό βιβλίο που η ''εισαγωγή'' του, συναγωνίζεται το story...

 

Μόνο ο Poe θα μπορούσε να καταφέρει κάτι τέτοιο! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλος.Αν και δέν έχω διαβάσει κανένα ποίημα, έχω διαβάσει όμως κάποια διηγήματά του και μου άρεσαν πολύ.

Για τον lovecraft,το "παιδί"του Poe,τί γνώμη έχετε;

Πιστεύω οτι τον έχει ξεπεράσει(όσον αφορά τα μυθιστορήματά τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον lovecraft μολις τελείωσα το: Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΣ ΝΤΕΞΤΕΡ ΓΟΥΟΡΝΤ

απίστευτο βιβλίο

και εξαιτίας του τοπικ αυτού θέλω να αρχίσω τον alan poe .με το κοράκι ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοράκι διαβάζεται με τη μια, δεν είναι μεγάλο. Οπότε κάτσε ένα ωραίο βραδάκι σ' ένα σκοτεινό δωμάτιο, βάλε και ένα ουισκάκι και απόλαυσέ το (δηλαδή "απόλαυσε" τρόπος του λέγειν).

 

Θέλει τρόπο...

 

Μετά πιάσε διηγήματα μικρά για να δεις τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The narrative of Arthur Gordon Pym για αρχή νομίζω. Το κοράκι θα αρχίσεις και θα τελειώσεις μ' αυτό.

Όσον αφορά τον Lovecraft πολλοί τον έχουν συγκρίνει αλλά ένας είναι ο απόλυτος άρχων του σκότους (Σε έργα και βίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον lovecraft μολις τελείωσα το: Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΣ ΝΤΕΞΤΕΡ ΓΟΥΟΡΝΤ

απίστευτο βιβλίο

και εξαιτίας του τοπικ αυτού θέλω να αρχίσω τον alan poe .με το κοράκι ή κάτι άλλο?

 

Διάβασε "ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ".Απίστευτο βιβλίο.Μ'αυτό άρχησα να "κυνηγάω" τη φανταστική λογοτεχνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον Lovecraft πολλοί τον έχουν συγκρίνει αλλά ένας είναι ο απόλυτος άρχων του σκότους (Σε έργα και βίο).

 

Για τον βίο του Poe θα συμφωνίσω.Τα έργα του τώρα...δέν έχω διαβάσει πολλές ιστορίες(ποιήματά του καθόλου) του Poe, αλλά απο τις λίγες που διάβασα απλά δεν με έκανε να νιώσω όπως ένιωθα διαβάζοντας Lovecraft.Βέβαια το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...