Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση πριν την αγορα νεου pc


warewolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιας και γιορταζω σημερα, σκεφτηκα να ζητησω απο συγγενεις και φιλους να βαλουν ολοι απο κατι να αποκτησω καποιο γκατζετ.

σκεφτομουν για καρτα γραφικων. θα ηθελα ομως να μου πειτε αναλογα με την συνθεση μου αν αξιζει να κανω αναβαθμιση καρτας γραφικων, η να περιμενω σε 5-6 μηνες αφου τοτε εχω αποφασισει για νεο συστημα εξ ολοκληρου.

το παρων pc αποτελειτει απο τα εξης:

mainboard : asus k8n-e deluxe

cpu : amd 2.4 (3.4+) athlon 64 bit (αλλα τρεχω win xp 32bit)

memory : 1 GB ddr1

gpu : ati radeon (saphire) 9550

τροφοδοτικο : ψιλοανωνυμο (δεν θυμαμαι μαρκα) απο πλαισιο 450 watt.

2 σκληροι δισκοι wd σε raid 0

 

με την παρουσα συνθεση υπαρχει καποια agp καρτα μεχρι 100-120 ευρω που να παιζει τα νεα παιχνιδια ?

δεν ζητω το απολυτο, μιας και τους επομενους μηνες θα αποκτησω νεα συνθεση.

για να μην αλλαζω τροφοδοτικο, υπαρχει καρτα που να εχει διαφορά με αυτη που εχω ?

να υποστηριζει pixel shader 3 μιας και η δικια μου υποστηριζει μονο 2 με αποτελεσμα να μην μπορω να παιξω τα τελευταια games.

να κανω υπομονη για το νεο συστημα και να ξοδεψω τα χρηματα του δωρου μου καπου αλλου, ή να αποκτησω καποια καρτα ?

η οθονη μου ειναι μια 17αρα που δουλευει σε αναλυση 1024χ768, αυτη την αναλυση θα χρησιμοποιησω maximum για παιχνιδια ή λιγοτερη αν δεν τρεχουν ικανοποιητικα.

ξερει καποιος σε αυτα τα χρηματα που ανεφερα χωρις αλλαγη τροφοδοτικου, αν υπαχει καποια agp καρτα που να αξιζει να την αγορασω, η δεν θα δω διαφορες με αυτην που εχω ?

ευχαριστω προκαταβολικα για την αποψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε κόβει ο επεξεργαστής αν πάρεις καλή κάρτα , θα θέλεις και τροφοδοτικό. Περίμενε και αναβαθμίζεις σε λίγο καιρό. Μy opinion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτα τα λεφτά δεν βρίσκεις κάτι αξιοπρεπές και δεν χρειάζεται κιόλας μιας και το agp σιγά σιγά εξαφανίζεται. Από τη στιγμή που πας για αναβάθμιση σύντομα σου προτείνω είτε να μαζεψεις τα λεφτά και να πάρεις αργότερα κάτι για το νεο υπολογιστή, ή να πάρεις κάτι τώρα που θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στον καινούριο (π.χ ασύρματο πληκτρολογιο,ηχεία,σκληρό δίσκο,τροφοδοτικό κ.α)ή να τα δώσεις σε μένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση μου, με αυτά τα λεφτά πάρε κάτι που θα μπορείς να έχεις και στο επόμενο υπολογιστή (εξωτερικό σκληρό, ηχειά, you name it). Δεν έχει νόημα η αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.

αυτο θα κανω. νεο συστημα μετα το καλοκαιρι και θα κρατησω τον τωρινο για κατεβαστηρι μονο.

ο νεος, θα παει σαλονι να ειναι και παιχνιδομηχανη media player κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...