Προς το περιεχόμενο

Web design Τιμές...


lepros13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

Θέλω να ρωτήσω το εξής,σκέφτομαι να φέρνω κάποιους πελάτες σε κάποιον που φτιάχνει σελίδες για internet..Έχει συζητηθεί ως ιδέα αλλά δεν μίλησα για χρήματα γιατί δεν έχω ιδέα τι να προτείνω με τον δισταγμό ότι μπορεί να ζητήσω πολλά ή λίγα...

Τι ποσοστό σε χρήματα μου αντιστοιχεί?(στο περίπου πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο τιμοκατάλογοι που βρήκα ψάχνοντας στο google:

 

  1. http://www.visionstudio.gr/webprice.asp
  2. http://www.dataconcept.gr/docs/prices_web_comm_11_2004.pdf

Ας σε κατατοπίσει όμως κάποιος που κατέχει το άθλημα καλύτερα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και αυτά αλλά εγώ ζητάω την τιμή που πρέπει να ζητήσω απο κάποιον που φτιάχνει ιστοσελίδες για να του φέρνω πελάτες..

π.χ. άμα του πάω πελάτη για δουλειά των 900 ευρώ πόσα να ζητήσω για μένα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο συχνά φέρνεις δουλειές κ τι οικονομικά μεγέθη έχουν.Αν είσαι καλός, μπορείς να ζητήσεις κ 25 τις εκατό.Αν φέρνεις δουλειές αξίας έως κ 500 ευρώ πχ πόσα να ζητήσεις;πάνω από 10;νομίζω ένα ποσοστό γύρω στο 15, είναι καλό για δουλειά των 1000 ευρώ.Αλλά σου λέω ότι εξαρτάται η συμφωνία σου από την συχνότητα των δουλειων που φέρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Αλλά site με 900e;; Οι τελευταίες τιμές παίζουν στις 900.000e... για τσέκαρέ το... :P

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Υπονοούμενο???? (και εγώ κάποτε θεωρούσα τα 500Ε πολλά που ζητούσα....δεν πήγαινα στον δήμο Αθηναίων να έκανα μπάζα να τρώνε και τα 3ις έγγονα μου....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε real estate το finder's fee κυμαίνεται μεταξύ 10 και 20% συνήθως.

 

Αλλά site με 900e;; Οι τελευταίες τιμές παίζουν στις 900.000e... για τσέκαρέ το... :P

 

Φίλε μου μη τα λες έτσι απότομα γιατί δημιουργείς λάθος εντυπώσεις. Το 10-20% finder s fee που αναφέρεις έχει σχέση με τη τελική προμήθεια που θα πάρει ο μεσίτης και όχι με το τελικό ποσό.

 

Τεσπά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω είναι πολυ ρευστό το θέμα και εξαρτάται συνοπτικά από τα παρακάτω:

α) Πόσο συχνά φέρνεις δουλειές σε κάποιον?

β) Πόσο κόπος είναι για κάποιον να τις υλοποιήσει

γ) Ποιο είναι το ποσό?

δ) Πόσο κόπο έκανες και πόσο έτοιμο είχες τον πελάτη. Πχ έκανες μόνο το κονέ ή και τη πώληση? Αν κάνεις και το 2ο καταλαβαίνεις φυσικά ότι το ποσοστό πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το 1ο

ε) Εγώ ενδεικτικά θα σου πω ότι έχω ακούσει για ποσοστά από 3% μέχρι 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά, διαβάζω για website των 500 ευρώ και των 900 ευρώ. Αυτές οι τιμές είναι πολύ χαμηλές για ένα website. Εξαιτίας αυτής της νοοτροπίας ή αντίληψης περί των website η ποιότητα των ελληνικών website έχει πέσει τόσο. Βέβαια θα μου πείτε "Κάτσε ρε φίλε, δεν τα γεννάμε τα λεφτά, ούτε πεφτουν από τον ουρανό". Απλώς σε αυτή την περίπτωση να ξέρετε ότι το web είναι κάτι στο οποίο αξίζει να επενδύσεις λεφτά. Ευτυχώς κάποιες εταιρίες έχουν αρχίσει να βγάζουν αξιόλογες δουλειές. Π.χ. http://www.bitsiani.com Μπράβο στα παιδιά, και είμαι σίγουρος ότι αυτό το site κόστισε πάνω από 4000 ευρώ.

 

Anyway, στο θέμα μας η τιμή του web design εξαρτάται από το ταλέντο του web designer. Αν είναι καλός τότε μπορεί και να ζητήσει κανένα 1000ευρώ. Αν είναι κανένας αρχάριος η ατάλαντος μπορεί να ζητήσει και λιγότερα. Στην ουσία και εδώ ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διαβάζω για website των 500 ευρώ και των 900 ευρώ. Αυτές οι τιμές είναι πολύ χαμηλές για ένα website. Εξαιτίας αυτής της νοοτροπίας ή αντίληψης περί των website η ποιότητα των ελληνικών website έχει πέσει τόσο. Βέβαια θα μου πείτε "Κάτσε ρε φίλε, δεν τα γεννάμε τα λεφτά, ούτε πεφτουν από τον ουρανό". Απλώς σε αυτή την περίπτωση να ξέρετε ότι το web είναι κάτι στο οποίο αξίζει να επενδύσεις λεφτά. Ευτυχώς κάποιες εταιρίες έχουν αρχίσει να βγάζουν αξιόλογες δουλειές. Π.χ. http://www.bitsiani.com Μπράβο στα παιδιά, και είμαι σίγουρος ότι αυτό το site κόστισε πάνω από 4000 ευρώ.

 

Εδώ είναι η διαφορά ανάμεσα σε ιδιώτες και εταιρείες. Μια εταιρεία θα πληρώσει 4000 ευρώ. Ένας ιδιώτης που δεν ξέρει web design και θέλει να στήσει κάτι απλό, θα δώσει 1000 ευρώ μόνο αν πιστεύει ότι θα βγάλει κάπως κάπου κάποτε 1000 ευρώ από το site αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία ξέρει web design , ο ιδιότης δεν ξέρει; Ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος γνωρίζουν. Για αυτό και υπάρχει ότι υπάρχει εκεί έξω. Γιατί ακόμη εκμεταλλεύονται ορισμένοι την άγνοια του κόσμου. Ευτυχώς αυτό αλλάζει.

 

Το 400 ευρώ και 2000 ευρώ, δεν έχει να κάνει με το ποιος έχει ταλέντο.

Έχει να κάνει με το ποιος έχει τιμολόγιο και ποιος έχει νόμιμο λογισμικό, υποχρεώσεις στην εφορία κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...