Προς το περιεχόμενο

Modem/router ή Router


smerliao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλσπέρα σε όλους. Χρειάζομαι μια βοήθεια.

Αυξάνονται οι υπολογιστές στο σπίτι και εγω έχω το siemens cl110 που δίνει η forthnet. Επίσης υπάρχει και φορητός με ασύρματη κάρτα δικτύου και εξωτερικός σκληρός δίσκος. Το ερώτημα είναι,

α) να αγοράσω wirelesss modem router και ποιο προτείνεται που να υποστηρίζει usb port για τον εξωτερικό;

β) να αγοράσω wirelesss router και να το συνδέσω επάνω στο siemens όπως τα Asus που δίνει το πλαίσιο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978233&product=1032798

ή αυτό

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978233&product=1032801

.

Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η διαφορά ανάμεσα στις δύο υλοποιήσεις για να μπορώ να κρίνω και εγώ αν μπορώ ποια ειναι η καλύτερη. πχ θα έχει διαφορά στην ταχύτητα κατεβάσματος με ένα ΗΥ ανοιχτό η δεύτερη υλοποίηση, μπερδευόνται τα firewall του μοντεμ και του ρούτερ?

 

Σόρρυ για το μεγεθος του μην, αλλά ενδιαφέρει και έναν φίλο μου για να προχωρήσει σε αγορά. Νομίζω ότι είναι καλό να ξερουμε τις διαφορές ανάμεσα στις δύο υλοποιήσεις ασχέτος του κόστους.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές στην ταχύτητα δεν θα έχεις.

Εγώ θα έπαιρνα ένα xDSLrouter με WiFi πάνω του. Γιατί ?

Για λόγους απλότητας! θα έχεις ένα router και δεν θα ψάχνεις τι φταίει δεξιά και αριστερά.

Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να συνδέσεις τον φορητό δίσκο στο router – αλλά άμα ψάξεις θα βρεις και τέτοιες υλοποιήσεις. Πρόσεχε την ασφάλεια του δικτύου σου αλλά κυρίως την ασφάλεια των δεδομένων σου. Άλλο να σου κλέβει ο γείτονας λίγο internet και άλλο να βλέπει τις φωτογραφείς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πάντως με αυτά τα ρουτερ μπορώ να συνδέσω εξωτερικό usb και να τον βλέπω απο τους άλλους υπολογιστές, έτσι?

Το wifi δεν θα το χρησιμοποιοώ συχνά, μόνο όταν δουλεύω στο σαλόνι και κλειδωμένο.

 

να ρωτήσω και κάτι άλλο. αν δεν θέλω να περάσω σε υλοποίηση με usb support στο μοντεμ/ρουτερ, μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το linksys wag 354g που έχω από το adsl in a box plus, αλλά υποστηρίζει (λογικα....) adsl απλό. Εννοώ αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω, σαν απλό ρουτερ πίσω απο το siemens αφού έχει και το wireless χωρίς να "θυσιάσω" κάτι από την ταχύτητα του ιντερνετ. Εκτος αν γίνεται να αναβαθμιστεί το linksys wag 354g σε adsl2+.

 

πάντως συνεχίζει να με ενδιαφέρει ή άποψη για τα ρουτερ ths asus.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πάντως με αυτά τα ρουτερ μπορώ να συνδέσω εξωτερικό usb και να τον βλέπω απο τους άλλους υπολογιστές, έτσι?

Το wifi δεν θα το χρησιμοποιοώ συχνά, μόνο όταν δουλεύω στο σαλόνι και κλειδωμένο.

 

να ρωτήσω και κάτι άλλο. αν δεν θέλω να περάσω σε υλοποίηση με usb support στο μοντεμ/ρουτερ, μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το linksys wag 354g που έχω από το adsl in a box plus, αλλά υποστηρίζει (λογικα....) adsl απλό. Εννοώ αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω, σαν απλό ρουτερ πίσω απο το siemens αφού έχει και το wireless χωρίς να "θυσιάσω" κάτι από την ταχύτητα του ιντερνετ. Εκτος αν γίνεται να αναβαθμιστεί το linksys wag 354g σε adsl2+.

 

πάντως συνεχίζει να με ενδιαφέρει ή άποψη για τα ρουτερ ths asus.

 

ευχαριστώ

 

 

 

ξεκιναμε εστω και λιγο αργα.α.adsl router σημαινει οτι μπενει στο ιντερνετ και μοιραζει και το ιντερνετ.σκετο ρουτερ η access point αν και υπαρχει διαφορα σημαινει οτι περνει ιντερνετ απο καπου και απλα το μοιραζει.το λινκσυς wag354 με καποια firmware παιζει adsl2+ αλλα δεν αξιζει να το βαλεις στην θεση του siemens.να σκασεις λεφτα για νεο ρουτερ δεν αξιζει εκτος αν θες να βαλεις usb σκληρο πανω η να εχεις ενα γρηγορο δικτυο(δικτυο λεμε οχι ιντερνετ)και να θες πρωτοκολλο n.η αλλη λυση που για μενα ειναι το καλυτερο ειναι αφηνεις το σιεμενς οπως εχει που ειναι οτι πιο σταθερο και μετα κανεις το παρακατω.συνδεεις το linksys στο pc σου και α.δινεις ip στο λινκσυς 192.168.1.200 και του κλεινεις τον dhcp.μετα το συνδεσεις πανω στο siemens και αυτοματα παιζει σαν access point το οποιο ομως ειναι αορατο transparent οποτε δεν σε επηρεαζει σε port forward κτλ.αν μπεις 192.168.1.1 μπαινεις στο σιεμενς για τις ρυθμισεις του και αμα μπεις 192.168.1.200 μπαινεις στο Linksys και το μονο που πειραζεις ειναι την καρτελλα του ασυρματου.ειτε το κανεις ετσι ειτε παρεις ασυαρματο adsl router 8α ειναι το ιδιο.το μονο μειονεκτημα σε αυτο ειναι οτι απλα εχεις 2 μηχανηματα.κατα τα αλλα δεν χανεις σε ταχυτητα καθολου αφου το πρωτο δινει στο δευτερο με καλωδιο.χανεις στο ασυρματο κοματι οσο θα χασεις με τον καθε ασυρματο ρουτερ.δηλαδη αναλογως αποσταση κτλ κτλ.οποτε κανε αυτην την λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...