Προς το περιεχόμενο

Ακούω το δισκο να κάνει seek καθε λίγο χωρις λόγο..


LiKBeAsT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ καλή χρονια!

 

Λοιπον στο ψητο...

καινούργιος δίσκος seagate Sata II 500GB (ST500320AS)(h mb μ υποστηρίζει μόνηο sata I)

Windows XP pro fresh install with all updates

 

σκοπος ειναι να χωρισω τον δισκο ως εξης (με τη σειρα που αναφερονται):

 

10 GB NTFS για windows mono και πολυ βασικα πραογραμματα

2 GB FAT32 gia pagefile

80 GB NTFS για λοιπα installations kai games

60 GB NTFS MP3

40 GB NTFS downloads

ολα τα υπολοιπα περιπου 270 GB me 64 Cluster για videos..(μουσικα,συναυλίες κλτ πονηρουληδες..:P)

 

τα θελω ετσι για λογους οργανωσης, μικροτερου defragmentation, χρηση ghost κτλ..

υπαρχει καποιο προβλημα λογω του αριθμου των partition?fantazomai οχι.

 

το θεμα ειναι το εξης:

βαζω ΧΡ ολα καλα..περναω drivers, updates (oxi apo internet) ktl ola ok..

kai meta xvrizw με portable partition magic οπως αναφερω παραπανω..

 

κανω το πρωτο primary kai meta ena extended με τα αλλα 5 logic..

 

το θεμα ειναι οτι σε αυτο το σημειο (καπου λιγο πιο πριν ή λιγο πιο μετα) παρατηρειται το παρακατω

με το που μπαινει στα windows ακουω kata diasthmata (πολυ μικρα..μονο κατι δευτερολεπτων) το δικο να κανει το ηχο toy seek..ενα τακ τακ και μετα τελος.

μν πειτε οτι ειναι τα προγραμματα κτλ γτ ειναι fresh install kai dn trexei TIPOTΑ απο εμενα στο background.μονο τα πολυ βασικα των ΧΡ..

 

φαινεται σαν να φταιει το οτι δημιουργηθηκαν τα παρτιτιον..

υπαρχει ομως και ενα παραλογο.

αμεσως αφου περαστουν τα ΧΡ χωρις να κανω τπτ αλλο και χωρις να ακουγεται αυτο π ειπαμε δημιουργω ενα ghost image.

 

oταν αρχιζει και ακουγεται αυτο το seek κανω restore to image sto opoio dn akoygotan..

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!σβηνω ολα τα partition plhn του βασικου μ και ξανα restore to image και παλι ακουγεται..:mad::mad::mad:

για αυτο το λογο μου μπαινουν ιδεες μηπως φταιει ο δισκος..παιζει?

 

εκεινη τη στιγμη δοκιμαζω να περασω ΧΡ..γινεται το instal ολα καλα, ο ηχος σταματα..:shifty::confused:

κανω restore to ιδιο image και ολα κανονικα..χωρις "ακυρα" seek..

 

kamia idea?λετε να φταιει ο δισκος?

 

ευχαριστω και σορρυ για το μεγαλο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγώ αυτόν τον δίσκο έχω κ είναι λίγο θορυβώδης

δεν καταλαβαίνω τι ήχος είναι αυτός που ακούς κ γιατί σε έχει φρικάρει τόσο... γενικά ακούγεται πολύ όταν δουλεύει (διαβάζει/ γράφει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μ ειναι οτι ακουγεται σαν να διαβαζει και να γραφει συνεχεια!

κανω reboot kai δν σταματαει να ακουγεται ο ηχος..χωρις καν να κανω κατι με το PC..

 

ακομη και τωρα που απλως γραφω ακουω συνεχεια τακ τακ τακ λες και τον εχω βαλει να κανει ανασυκροτηση..:mad:

 

ο δισκος ειναι ο ST500320AS. σε idle κατασταση θα ελεγα οτι ειναι ησυχος καθως και δροσερος σχετικα με τους παλιους μου (Μαχτορ ΣΑΤΑ 250GB)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε το ρεύμα - αν κάνει τακ τακ κοίτα να του ανταλλάξεις τροφοδοσία με άλλο καλώδιο ή να βγάλεις κάποια άλλη συσκευή ή να δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό

αν κάνει τσικ τσικ και όχι τακ τακ...δλδ αυτό που θα περιέγραφα εγώ σαν "seek", (το τακ τακ θα το περιέγραφα ως "πήρε ρεύμα"), τότε αυτό το κάνουν και οι δικοί μου seagate, ούτε αυτό είναι καλό βέβαια αλλά εγώ τους κάνω κομμάτια δεν σχεδιάστηκαν για τόσο σκληρή χρήση

το τακ τακ μου το είχαν κάνει 2, και ήταν πρόβλημα τροφοδοσίας, στον ένα όταν άλλαξα με ένα άλλο καλώδιο του τροφοδοτικού λύθηκε αλλά είχε ήδη προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στον σκληρό, ενώ στον άλλο που ήταν σε rack frame είχε πρόβλημα το καλώδιο του frame, δεν έχω καταλάβει βέβαια γιατί δεν έκλειναν εντελώς, δεν ξέρω γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τρέξε το Filemon όταν σου κάνει αυτών των ήχο και δες τι τρέχει Μπορεί κάνας ιός η κάνα αρχείο η κάτι να διαβάζει - γράφει συνεχόμενα

 

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896642.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανας ιος λιγο χλωμο γτ εινα φρεσκο install και τελειως καθαρο..(χωρις να μπει στο νετ)

 

θα δοκιμασω το filemon να δω..ευχαριστω!ηθελα να ρωτησω αν υπηρχε καποιο τετοιο προγραμμα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ήχους δεν μπορω να πω κάτι, γιατι δεν ειμαι σιγουρος τι ακούς. ειναι λιγο δυσκολο να περιγραφτει γραπτώς ο ήχος :-D

οταν γραφουμε στα φορουμ για δισκους και ΚΛΑΚ, κλακ, ή ΤΑΚ, τακ, το μυαλό ολων πάει σε κεφαλές, και θανατο δίσκου αναμενόμενο.

οταν λέμε για ΚΛΙΚ, το μυαλό μου πάει, στο σβησιμο των μοτερ λογω power options, και spin up οταν μετα απο καποιο χρόνο, προσπαθήσουμε να δουμε τα αρχεια του ενω εχει παρκάρει.

----------------------------------------------------------------

 

για την οργάνωση σου με τα partition:

A. 10 GB NTFS για windows mono και πολυ βασικα πραογραμματα

B. 2 GB FAT32 gia pagefile

C. 80 GB NTFS για λοιπα installations kai games

D. 60 GB NTFS MP3

E. 40 GB NTFS downloads

F. ολα τα υπολοιπα περιπου 270 GB me 64 Cluster για videos..(μουσικα,συναυλίες κλτ

τo B. με τα 2 Gb για pagefile ειναι παντελώς άχρηστο. δεν ειμαστε σε linux εδώ.

Αν εχεις 1,5+ gb ram (ή αποκτήσεις), το swap χρησιμοποιήται ελαχιστα. 2 gb πεταμένα.

Αν τυχει να χρειαστείς πανω απο 2 gb swap, δεν χωράει, ζητάς swap και απο άλλο partition/disk, οποτε τσάμπα η "οργάνωση".

Σε ταχύτητα δεν προσφέρει τίποτα. Αν εχεις ενα 2ο δισκο, να βάλεις το swap, βάλτο. Αν ειναι στον ιδιο δισκο OS + swap, .... το ιδιο ειναι ειτε τα έχεις στο ιδιο part, ειτε σε διαφορετικά.

 

----------------------------------

τα 80+60+40 δεν ειναι πολύ "γραφειοκρατεία" ?

δηλ, αν τα games σου θελουν 90, και απο mp3 δεν εχεις παραπάνω απο 15, τι θα γινει; resize partitions? move files part to part? ή θα σβηνεις παιχνιδια για να τα χωρεσεις με το ζορι στα 80 ?

-----------------------------------------

θεωρώ ποιο λογικά ένα απο τα δύο , με δεδομένο οτι θα εχεις μονο ενα os :

α) 30 for win, 470 υπόλοιπα

β) 25-30 for win, 235 υπόλοιπα1, 235 υπόλοιπα2, αν σε τρομαζουν τα τεραστια παρτισιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα RPM ειναι ο δισκος? Οσο πιο πολλα τοσο πιο πολυ θορυβο οταν δουλευει.

 

Τωρα για το τι δουλευει, υπαρχουν καμποσα.

Ισως να μην τρεχεις κανενα προγραμμα εσυ, αλλα υπαρχουν και τα services υ προγραμματα που τρεχουν στο background.

 

Swap file, η ακομα και το φορτωμα καποιου DLL απο την virtual memory, ισως κανει θορυβο.

Windows Search Indexing τρεχει οποτε θελει. Απενεργοποιησε το.

Windows automatic updates? Βαλτες να σε ειδοποιουν προτου κατεβασουν.

Καποιο antivirus που σκαναρει κατα διαστηματα?

Τιποτα controls για τον δισκο σχετικα με power management? Ισως πεφτει για υπνο οταν το συστημα ειναι αδρανες. Το ειχα παθει κ'εγω αλλα με ενα εξωτερικο FreeAgent δισκο.

 

Δες επισης αν εχεις τιποτα μυνηματα στο Event Log.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον..τσεκαροντας με το DiskMon αλλα κ το filemon eginan oi διαπιστωσεις..

 

διαβαζονται καποια services των ΧΡ ανα διαστήματα, αλλα ο ηχος ειναι σε αλλες στιγμες στις οποιες ο δισκος απλως γραφει (φαινεται στο diskmon,το filemon δν δειχνει τπτ εκεινες τις στιγμες) σε καποια σημεια..(γενικα θα μπορουσα να πω οτι "ανακυκλώνονται",δηλ ξανα γραφει στα ιδια..)

 

Δοκιμαζοντας και σε ενα IDE παλιο συμβαινει κ εκει.αλλα ο ηχος ειναι πολυ ασθενής και δεν κανει διαφορα..

 

Τελικα δηλ μαλλον το συγκεκριμενο seagate montelo ειναι αρκετα noisy otan κανει seek..:-(

 

 

τωρα για να λυθουν τα θέματα ακουστικής..ο ηχος ειναι αυτο που ακουγεται κατα to random access test του HD Tach. απλως ακουγεται στιγμιαία και οχι με διαρκεια..νομιζω πως τωρα εγινε πιο σαφες :)

 

 

 

Swap file, η ακομα και το φορτωμα καποιου DLL απο την virtual memory, ισως κανει θορυβο.

Windows Search Indexing τρεχει οποτε θελει. Απενεργοποιησε το.

Windows automatic updates? Βαλτες να σε ειδοποιουν προτου κατεβασουν.

Καποιο antivirus που σκαναρει κατα διαστηματα?

Τιποτα controls για τον δισκο σχετικα με power management? Ισως πεφτει για υπνο οταν το συστημα ειναι αδρανες. Το ειχα παθει κ'εγω αλλα με ενα εξωτερικο FreeAgent δισκο.

 

Δες επισης αν εχεις τιποτα μυνηματα στο Event Log.

 

δν ειναι κατι απο αυτα σιγουρα!:-)

 

 

@Random

 

εχω 1GB Ram..λες δν αξιζει?

 

""τα 80+60+40 δεν ειναι πολύ "γραφειοκρατεία" ?""

τι εννοεις?

τα εχω ψιλοϋπολογίσει και νομιζω θα ειναι οκ..οσο για τα games δν λιωνω στο ατελειωτο gaming και ο υπολογιστης μου δν ειναι και πολυ καινουργιος για να πλακωθω σε ολα τα καινουργια Hi-end games:-)

 

Γενικοτερα ειπα να τα χωρισω ετσι για διαφορους λογους..οπως πιο γρηγορο και ευκολο defragment sta partitions poy to xreiazontai (ας πουμε τα videos kai ta mp3 θα το χρειαζονται σπανια μια που ουτε θα μετακινουνται ουτε θα διαγραφονται..απλως θα μπαινουν καινουργια..)Επισης να βαλω διαφορετικου μεγεθους MFT σε καθε partition αναλογα με τις αναγκες του κλτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι έχω και τον δικό μου seagate 160αρη δίσκο - sata 2, ο οποίος επίσης κάνει πολλά τσικ τσικ, μάλλον είναι χαρακτηριστικό των seagate, κατά τα άλλα ομως είναι αρκετά ήσυχοι.

Α. 6GB free (είχα εφεδρικά xp εκεί, άλλα τα σβησα και τώρα χρησιμοποιείται για νέα downloads και torrents)

Β. 12GB για windows, pagefile, βασικά progs

Γ. 50GB games

Δ. 40GB mp3

E. 30GB store

Όλα σε ntfs, και κάποιο unpartioned space στο τέλος μήπως χρειαστεί ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το τροφοδοτικο σου ειναι μικρο;

Μηπως δεν παταει καλα η φισσα της τροφοδοσιας;

 

Το ειχα παθει καποτε σε ενα υπολογιστη με μικρο τροφοδοτικο που η ταση ηταν στο οριο να μη δουλευει ο υπολογιστης (η 12V ειχε παει στα 11,5V που ειναι οριακο για τη σωστη λειτουργια του υπολογιστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το τροφοδοτικο σου ειναι μικρο;

Μηπως δεν παταει καλα η φισσα της τροφοδοσιας;

 

Το ειχα παθει καποτε σε ενα υπολογιστη με μικρο τροφοδοτικο που η ταση ηταν στο οριο να μη δουλευει ο υπολογιστης (η 12V ειχε παει στα 11,5V που ειναι οριακο για τη σωστη λειτουργια του υπολογιστη)

 

oxi gt αν ηταν τοσο οριακο βάζοντας εναν ακομη σλκηρό κ μαλιστα στο ιδιο καλώδιο δν θα κραταγε..δν ειναι οριακα..

 

δν εχω βεβαια καλο τροφοδοτικο αλλα μάλλον ειναι απλως οτι οι seagate (ή το συγκεκριμενο μοντελο) κανουν λιγο παραπανω θορυβο..

 

του εχω κανει αρκετα tests και τα παιρναει όλα καλα..

 

 

EDIT:

 

ρε παιδες απορια...δειτε εδω http://techreport.com/articles.x/13440/14.

 

O Barracuda 7200.11 βγαινει 2ος πιο ησυχος του συγκριτικου σε IDLE.και συμφωνω πως ειναι πολυ ησυχος οταν ειναι IDLE

 

αλλα επισης βγαίνει και 4ος καλύτερος (πιο ησυχος) σε SEEK!!!!Πιο ηρεμος ακομη κ απο μερικους caviar..

Επισης αναφερει

Noise levels were measured with an Extech 407727 Digital Sound Level meter 1" from the side of the drives at idle and under an HD Tach seek load.

 

 

αυτος βεβαια ειναι ο ST31000340AS στο 1ΤΒ ενω ο δικος μου ο ST3500320AS στα 500GB αλλα και οι δυο ειναι Barracuda 7200.11

 

Υπαρχει περιπτωση η διαφορα που ακουω να ειναι λογω μοντελου??

 

ενας maxtor DiamondMax Plus9 6Y080P0 80GB ATA

kai allos enas maxtor sta 280Gb SATA p exw akoygontai ELAXISTA se sxesh me ton seagate..eidika o ATA :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...