Προς το περιεχόμενο

SATA vs SATAII


iliasmoutz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια κ καλη χρονια να εχουμε!!!θα θελα να ρωτησω τι διαφορα εχει το SATA με το SATAII????και απο οτι εχω δει πολλες motherboards δουλευουν πλεον με SATA II...Μπορεις σε motherboards που δεχονται SATA II να βαλεις SATA ή θα υπαρξει προβλημα???πειτε μ γιατι σκεφτομαι να παρω mοtherboard και εχω ηδη απο παλια SATA σκληρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος γι αυτο?ελπιζω να μην δημιουργηθει κανενα προβλημα και δεν μ τον αναγνωριζει....

γιατι σκεφτομαι να αγορασω αυτη την moatherboard...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος γι αυτο?ελπιζω να μην δημιουργηθει κανενα προβλημα και δεν μ τον αναγνωριζει....

 

Η μητρική που εγώ εγώ είναι SATA II και έχω επάνω 2 σκληρούς SATA II και έναν SATA I λειτουργεί μια χαρά

(αλλά περίμενε να ακουσεις και άλλες γνώμες)

 

Αυτη είναι η μητρική μου:

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=182&l4=0&model=1494&modelmenu=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά το σατα2 είναι πιο γρήγορο από το σατα1 αλλά στην πράξη δεν υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα μιας και οι σκληροί δίσκοι δεν είναι ικανοί να το αξιοποιήσουν. Οι σατα 1 σκληροί δίσκοι μπορούν να δουλέψουν σε σατα2 μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά το σατα2 είναι πιο γρήγορο από το σατα1 αλλά στην πράξη δεν υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα μιας και οι σκληροί δίσκοι δεν είναι ικανοί να το αξιοποιήσουνή

 

όχι οι σκληροί, το controller μάλλον αφού οι σκληροί μπορούν να αποδώσουν πολύ καλύτερα σε άλλο controller αν δεν κάνω λάθος, anyway αναφορικά το γράφω μη βγούμε off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δίσκοι (αυτοί που αγοράζουμε) δεν μπορούν να αξιοποιήσουν ούτε καν το bandwidth του Ultra-ATA 100 (συνήθως κυμαίνονται σε ~70ΜΒ/Sec για 7200rpm δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...