Προς το περιεχόμενο

Sony NWZ-S618F


w4tt4n4b3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αγόρασα προπαραμονή Χριστουγέννων 159?. 8gb χωρητικότητα, για την ακρίβεια 7 και κάτι gb.

Γιατί το αγόρασα ή αλλιώς ένα μικρό preview.

Στην τελική φάση στη μάχη συμμετείχαν και το Ipod nano 4gb και το Creative Zen V plus 4gb.

 

Εν συντομία, το Sony NWZ-S618F διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά του και παίζοντας λίγο μαζί του στα διάφορα καταστήματα μου φάνηκε κάτι ανέμεσα σε Ipod nano και σε creative zen, τόσο από πλευράς ποιότητας κατασκευής, χρηστικότητας, λειτουργικότητας μεγέθους, βάρους κτλ. Σε ποιότητα κατασκευής και σε διάρκεια μπαταρίας σε επίπεδο ipod. Μάλιστα με τα ίδια ακουστικά το Sony είχε μεγαλύτερη ένταση στον ήχο. Από πλευράς χρηστικότητας κοντά στο Zen πολυ καλό menu και το κυριότερο Drag'n'Drop ή Copy&Paste xωρίς να χρειάζεται κάποιο λογισμικό, όπως και το Zen. Και ραδιόφωνο το NWZ-S618F.

Και τα 8gb του Sony σε τιμή ίδια με τα 4 του Ipod nano.

 

Γιατί το αγόρασα

1)Γιατί ήταν drag 'n' drop-copy/paste χωρίς να χρειάζεται λογισμικό για να παίζουν τα κομμάτια

2)Πολύ καλό interface

3)Πιο εύχρηστα πλήκτρα και κουμπιά

4)Πλήκτρα στο πλάι για την ένταση

5) 33 ώρες αυτονομίας βάσει κατασκευαστή

6) Τιμή στα 8gb σε σχέση και με ipod και με zen

7)Μέγεθος και βάρος

8)Ραδιόφωνο

9)Playlists από Windows Media Player και άλλα συμβατά προγράμματα

10) Eίναι flash disk

 

Γιατί ΔΕ θα το έπαιρνα

1)Μπαταρία ενσωματωμένη δεν αφαιρείται από χρήστη

2)Δεν παίρνει κάρτα Sd

3)Η υποδοχή για το καλώδιο usb είναι ακάλυπτη

4)Επειδή δεν είμαι φαν της Sony

5)Αβεβαιότητα για τη συμβατότητα playlist από άλλα software εκτός Windows media player

6)Δε μπορεί να διαγραφούν κομμάτια από το player χωρίς να συνδεθεί με υπολογιστή

7)Δε μπορεί το player να φτιάξει playlist

8)Έχει καλώδιο για σύνδεση-φόρτιση με υπολογιστή αλλά όχι για μπρίζα.

9)Δεν παίζει αρχεία .wav, .flac, .ogg.

 

Tα παραπάνω είναι εντυπώσεις πριν το αγοράσω, όσο ήμουν στο στάδιο του ψαξίματος.

Μέχρι στιγμής το χρησιμοποιώ σχεδόν 2 εβδομάδες και μπορώ να πω ότι θα αναθεωρήσω την αρνητική μου άποψη για τη Sony.

 

Σε καμιά βδομάδα που θα έχω κλείσει ίσως και ένα κύκλο φόρτισης θα γράψω τις εντυπώσεις μου από τη χρήση πλέον και τις πραγματικές του δυνατότητες.

Μέχρι στιγμής η μπαταρία είναι στο 75% με ένταση στο μισό και να παίζω με τις ρυθμίσεις του και με equalizer και διάφορες ηχητικες ρυθμίσεις αλλά και βλέποντας κάθε τρεις και λίγο τίτλους τραγουδιών και με τη φωτεινότητα στο μισό.

Δλδ το έχω χρησιμοποιήσει σίγουρα 7-8ωρο όχι σε default ρυθμίσεις, οπότε το 20ωρο το έχει άνετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σήμερα το απέκτησα και εγώ το εν λόγω mp3 player(μαύρο) με 149? από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων.

Πολύ καλή ποιότητα ήχου στα mp3, ο ραδιοφωνικός δεκτής έχει λίγο θόρυβο (δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης), στο video(mp4) έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας και διότι έχει την ίδια οθόνη του W880i,βάρος μόλις 50 γραμμάρια.

Μειονέκτημα είναι η αργή μεταφορά αρχείων 6 λεπτά για 600MB, συνοδεύετε από τα απλά ακουστικά της Sony χωρίς την προέκταση.

1189622562865730.jpg

 

nwz_s618f_bme_600px.gif

 

Βαθμολογία 9/10.

Προτείνετε ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως παίζει ρόλο και από πού τα μεταφέρεις;

Σε ρωτάω γιατί μετέφερα 7gb. Αν για τα 600mb θέλει 6 λεπτά για τα 7gb τα δικά μου θα χρειαζόταν 66 λεπτά. Δηλαδή πάνω από ώρα. Δεν το χρονομέτρησα αλλά δεν έκανε πάνω από μισάωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κλείσει 3 απροβλημάτιστες βδομάδες με το NWZ-S618F.

Πριν γράψω μερικές σκέψεις και εμπειρίες, είπα να κάνω ένα πείραμα.

Το άφησα να αδειάσει εντελώς. Το φόρτισα -η Sony ανέφερε 3 ώρες φόρτισης, αλλά στις 2,5 είχε ολοκληρωθεί η φόρτιση- και

το έβαλα να παίζει σε ρυθμίσεις πιο ενεργοβόρες από αυτές που συνήθως χρησιμοποιώ. Έχουν συμπληρωθεί 9 ώρες και από τις 4 μπάρες έχει φύγει μόνο η μία. Οι μπάρες δεν αντιστοιχούν 100% στην πραγματική κατάσταση της μπαταρίας.

Η Sony με default ρυθμίσεις μιλάει για 33 ώρες. Με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει δεν πιστεύω ότι θα ξεπεράσει τις 25. Αλλά ευελπιστώ ότι θα είναι πάνω από 20.

Να δούμε.

Ήταν η 3 φόρτιση σε 3 βδομάδες ή για να είμαι ακριβής η 2η. Γιατί η πρώτη έγινε με το που άνοιξε το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το Sony άντεξε 20 και κάτι ψιλά ώρες συνεχούς λειτουργίας (μουσική). Βέβαια εγώ ανά μία ώρα το πείραζα και προσπαθούσα να προσομοιώσω συνθήκες πραγματικής λειτουργίας.

Π.χ. η φωτεινότητα της οθόνης ήταν πάνω από το μισό, η ένταση επίσης κολλημένη στο 20/30. Για να πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω βάλει την ένταση σε πραγματικές συνθήκες πάνω από 17 και τη φωτεινότητα πάνω από το μισό. Ακόμα και έξω στο δρόμο.

Επίσης στο On ήταν equalizer, sound enhance, clear stereo, surround system, Dynamic Normalizer.

Το Screensaver ήταν στα 30 δευτερόλεπτα και όχι στα 15 και τα περισσότερα μουσικά κομμάτια ήταν από 192-320kbps.

Το screensaver ήταν blank.

 

Θα ακολουθήσει και δοκιμή συνεχούς λειτουργίας μουσικής με default ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

5 μήνες περίπου κλείνει το Sony NWZ-S618F στα χέρια μου και βρήκα την ευκαιρία να φτιάξω ένα μικρό video review-tutorial, πείτε το όπως θέλετε...

 

dsc0002wp7.jpg

dsc0006vv2.jpg

dsc0007hq1.jpg

dsc0028qu5.jpg

dsc0033mr5.jpg

dsc0038iw6.jpg

To βίντεο ->http://www.dailymotion.com/w4tt4n4b3/video/x5f36e_sony-nwzs618f_tech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

><div><object width="420" height="336"><param name="movie" value="http://www.dailymotion.com/swf/x5f36e&v3=1&related=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowScriptAccess" value="always"></param><embed src="http://www.dailymotion.com/swf/x5f36e&v3=1&related=1" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="336" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always"></embed></object><br /><b><a href="http://www.dailymotion.com/video/x5f36e_sony-nwzs618f_tech">Sony NWZ-S618F</a></b><br /><i>Uploaded by <a href="http://www.dailymotion.com/w4tt4n4b3">w4tt4n4b3</a></i></div>

 

Επίκειται ένα τεστ με ρυθμίσεις: φωτεινότητα οθόνης 1/5, ένταση φωνής 12/30 και sound settings off, για να δούμε πόσες ώρες συνεχόμενης λειτουργίας μπορεί να πιάσει, stay tuned...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Video Review part 1

 

Video Review part 2

 

Video Review part 3

 

Και επίκειται και ένα ακόμη test για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας με default περίπου ρυθμίσεις, φωτεινότητα 1/5, ένταση φωνής 12/20 και όλα τα sound settings off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Sony NWZ-S618F πάει να καταρρίψει ρεκόρ; Έχουν περάσει 31 ώρες και 30 λεπτά συνεχόμενης λειτουργίας και ακόμη υπάρχει η 1 από τις 4 μπάρες στην μπαταρία. Απίστευτη αυτονομία και με ρυθμίσεις που άνετα κάποιος μπορεί να χρησιμοποιεί καθημερινά.

 

Μπορεί κάποιο άλλο mp3 player με τα ίδια περίπου χρήματα να το κερδίσει;

 

Το χρονόμετρο δε θα σταματήσει, αν δεν κλείσει εντελώς το Sony από μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony δίνει 33 ώρες αυτονομία για το NWZ-S618F. Έχει ξεπεράσει τις 34,5 και συνεχίζει ακάθεκτο...

Αυτό πάντως το συναντάω πρώτη φορά, η συσκευή να έχει μεγαλύτερη αυτονομία από αυτή που δίνει η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...