Προς το περιεχόμενο

ADSL στην Αμφιάλη; Ναι, ουουουου!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(update)

Έχει περάσει κάποιος καιρός από τότε που έκανα αυτό το post, οπότε είπα να κάνω ένα μικρό update.

 

Οι γραμμές εδώ τριγύρω σε πολλά σπίτια είναι όντως PCM. Τα έργα για αναβάθμιση θα αργίσουν, σύμφωνα με τεχνικό, να γίνουν, θα πρέπει να περιμένουμε περισσότερο από 1 χρόνο (2-3 χρόνια νομίζω είπε, αλλά προτιμώ να μην το πιστεύω :P). Έκανα αίτηση για ISDN μήπως με χώσουν αλλού ή γίνει οτιδήποτε, τελικά δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση. Κάποιος μου είπε να αναζητήσω κανέναν ραδιοερασιτέχνη στην περιοχή μήπως πάρω internet με ραδιοκύμματα :P Οπότε η μόνη ρεαλιστική λύση μάλλον είναι mobile internet κάποιας εκ των τριών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας που υπάρχουν... Αν έχει κανείς κάτι άλλο στο μυαλό του ας μιλήσει εδώ! Thank you, insomniacs...

 

(ακολουθεί το original post)

Μένω στην περιοχή του Άγιου Μηνά στο Κερατσίνη, δίπλα στον Πειραιά (γενικά η περιοχή εκεί τριγύρω - Αγιος Αντώνιος κλπ - είναι γνωστή και ως Αμφιάλη) και, πολύ απλά, το κέντρο της περιοχής δεν έχει αναβαθμιστεί για ADSL. Είμαι φοιτητής στο Ρέθυμνο και απολαμβάνω σύνδεση στα 4Mb, και δεν μπορώ να έχω φυσιολογικό Internet στην... Αθήνα, όπου θα βρίσκομαι πάλι μόνιμα από Μάρτιο πλέον. Το ταχύτερο που συνδέομαι είναι 31.2 kbps με dialup, κι αυτό στο υπόγειο του εργαστηρίου του πατέρα μου (ξυλουργός), ενώ στο σπίτι που βρίσκεται 2 ορόφους πάνω (και απ' όπου χρησιμοποιώ προφανώς τον υπολογιστή μου), συνδέομαι στα... 11.4!!! Γενικά οι γραμμές στην περιοχή είναι για τα μπάζα. 2 φορές ήρθαμε σε επικοινωνία με τεχνικό ο οποίος έλεγε για αναβάθμιση μέσα στο Νοέμβριο, αλλά τίποτα δεν έγινε. Έστειλα μύνημα μέσω της σελίδας του ΟΤΕ στην κατηγορία "τεχνική υποστήριξη", με παίρνει τηλέφωνο την επόμενη μέρα μία κοπέλα και με βοήθησε απείρως: 1)"Δεν ξέρω πότε θα γίνει αναβάθμιση", 2)"Δεν έχω κάποιο τηλέφωνο τεχνικού να επικοινωνίσετε" (δεν τη ρώτησα by the way, οπότε σαν να βαριόταν μου ακούστικε) 3)Ρωτάω "τι άλλο μπορώ να κάνω", απάντηση: "Μπαίνε με dialup". Δεν έχει κι άδικο. Τα 11.2 kbps θα έπρεπε να μου είναι υπεραρκετά. Ευχαριστώ, με υποχρέωσες. Τέλος πάντων, είναι κανείς εδώ που να έχει πρόβλημα στην ίδια περιοχή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στην περιοχή του Άγιου Μηνά στο Κερατσίνη, δίπλα στον Πειραιά (γενικά η περιοχή εκεί τριγύρω - Αγιος Αντώνιος κλπ - είναι γνωστή και ως Αμφιάλη) και, πολύ απλά, το κέντρο της περιοχής δεν έχει αναβαθμιστεί για ADSL. Είμαι φοιτητής στο Ρέθυμνο και απολαμβάνω σύνδεση στα 4Mb, και δεν μπορώ να έχω φυσιολογικό Internet στην... Αθήνα, όπου θα βρίσκομαι πάλι μόνιμα από Μάρτιο πλέον. Το ταχύτερο που συνδέομαι είναι 31.2 kbps με dialup, κι αυτό στο υπόγειο του εργαστηρίου του πατέρα μου (ξυλουργός), ενώ στο σπίτι που βρίσκεται 2 ορόφους πάνω (και απ' όπου χρησιμοποιώ προφανώς τον υπολογιστή μου), συνδέομαι στα... 11.4!!! Γενικά οι γραμμές στην περιοχή είναι για τα μπάζα. 2 φορές ήρθαμε σε επικοινωνία με τεχνικό ο οποίος έλεγε για αναβάθμιση μέσα στο Νοέμβριο, αλλά τίποτα δεν έγινε. Έστειλα μύνημα μέσω της σελίδας του ΟΤΕ στην κατηγορία "τεχνική υποστήριξη", με παίρνει τηλέφωνο την επόμενη μέρα μία κοπέλα και με βοήθησε απείρως: 1)"Δεν ξέρω πότε θα γίνει αναβάθμιση", 2)"Δεν έχω κάποιο τηλέφωνο τεχνικού να επικοινωνίσετε" (δεν τη ρώτησα by the way, οπότε σαν να βαριόταν μου ακούστικε) 3)Ρωτάω "τι άλλο μπορώ να κάνω", απάντηση: "Μπαίνε με dialup". Δεν έχει κι άδικο. Τα 11.2 kbps θα έπρεπε να μου είναι υπεραρκετά. Ευχαριστώ, με υποχρέωσες. Τέλος πάντων, είναι κανείς εδώ που να έχει πρόβλημα στην ίδια περιοχή;;

Και εγώ είμαι αμφιάλη και απο ταχύτητες με την forthnet είμαι στα 16200mb.Το θέμα είναι σε πιό σημείο είσαι και πόσο απέχεις απο το κέντρο του αγ.γεωργίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έχεις τόσο χάλια ταχύτητες ακόμη κ στην dialup, τότε ή τα καλώδια του σπιτιού σου είναι τελείως για πέταμα, ή η γραμμή σου είναι PCM/φερέσυχνο. Δεν υπάρχει κάποια άλλη περίπτωση. εγώ με pcm που ήταν η γραμμή μου, έμπαινα με 31,2κbps. το έκανα isdn για να γλυτώσω απ αυτό τον βραχνά και είμαι jet πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Έχει περάσει κάποιος καιρός από τότε που έκανα αυτό το post, οπότε είπα να κάνω ένα μικρό update.

 

Οι γραμμές εδώ τριγύρω σε πολλά σπίτια είναι όντως PCM. Τα έργα για αναβάθμιση θα αργίσουν, σύμφωνα με τεχνικό, να γίνουν, θα πρέπει να περιμένουμε περισσότερο από 1 χρόνο (2-3 χρόνια νομίζω είπε, αλλά προτιμώ να μην το πιστεύω :P). Έκανα αίτηση για ISDN μήπως με χώσουν αλλού ή γίνει οτιδήποτε, τελικά δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση. Κάποιος μου είπε να αναζητήσω κανέναν ραδιοερασιτέχνη στην περιοχή μήπως πάρω internet με ραδιοκύμματα :P Οπότε η μόνη ρεαλιστική λύση μάλλον είναι mobile internet κάποιας εκ των τριών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας που υπάρχουν... Αν έχει κανείς κάτι άλλο στο μυαλό του ας μιλήσει εδώ! Thank you, insomniacs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες, ο ΟΤΕ έχει σκάψει όλη την περιοχή που αναφέρεις, όλη τη Γαληνού από τον Άγιο Μηνά μέχρι και πέρα από τον Άγιο Αντώνη. Πέρασαν ένα μαύρο χοντρό καλώδιο (το οποίο δεν ξέρω τι είναι). Οι γραμμές εκεί είναι όντως PCM (οι περισσότερες) και ο κολλητός μου που μένει κάπου εκεί περίμενε 1 χρόνο για να βάλει ADSL. Στο τέλος αντάλλαξε γραμμή με κάποιον άλλο στο καφάο γιατί η δική του (νέα) γραμμή ήταν PCM. Στον ΟΤΕ Αγ. Γεωργίου ζήτα να μιλήσεις με τον προϊστάμενο των τεχνικών και να του εξηγήσεις το πρόβλημά σου. Πάντως, με ΟΤΕΝΕΤ η ταχύτητα που πιάνει στα download είναι σταθερά 200+.

 

Λες να βάλεις ADSM. Την ακτινοβολία την έχεις σκεφτεί; Απ' ότι καταλαβαίνω, είναι σαν να έχεις μονίμως ένα κινητό δίπλα σου. Εγώ το σκέφτηκα να βάλω, για να την έχω και στο εξοχικό, αλλά μου λένε ότι ΔΕΝ πιάνει παντού. Κοίτα αν μπορείς να ανταλλάξεις γραμμή με κάποιον άλλο που δεν χρειάζεται adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ήταν ακριβώς καλώδιο. Ήταν σαν παχύς πλαστικός σωλήνας. Είχαν αφήσει μερικά μέτρα τυλιγμένα χύμα στο δρόμο και πέρναγαν αυτοκίνητα και το πατούσαν. Αυτό έσπαγε σε μικρά κομματάκια. Και τώρα αν περάσει κανείς υπάρχουν ρολά ολόκληρα ακουμπισμένα στο δρόμο, δίπλα σε μηχανήματα. Προφανώς μέσα σε αυτό το σωλήνα θα περάσουν καλώδια και αυτό ίσως είναι μια μορφή μόνωσης από την υγρασία του εδάφους. Τι να σας πω, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κι εγώ να σκάβουν στη Ρηγα Φεραίου και τριγύρω, αλλά κοντά στην Λαμπράκη κάτω που είδα ένα από τα ρολά με σωληνο-καλώδιο έγραφε πάνω του ΔΕΗ... :/ Τι να πω. ΜΑΚΑΡΙ να το φτιάχνουν! ADSM κι εγώ σκέφτομαι την ακτινοβολία, έχει η αδερφή μου και ζεματάει το modem, ενώ σε GPRS δύκτιο κάνει παρεμβολές στα ηχεία συνέχεια, όπως εάν κινητό που δέχετε κλήση. Θα δω αν γίνεται κάτι με ανταλλαγή γραμμής, αν και δεν ξέρω αν γίνεται τίποτα από τη στιγμή που η γραμμή μου όπως και πολλών άλλων ούτως η άλλως έρχετε από ένα ωραίο κουτάκι που γράφει Intracom πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ζεματαει το μοντεμ δεν σημαινει οτι ειναι απο ακτινοβολια.και το siemens adsl router ζεματαει και ουτε καν ασυρματο ειναι.intracom pcm.ζητας isdn και κανεις τον σταβρο σου και μετα adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...