Προς το περιεχόμενο

Μία απλή ερώτηση ?


mc gas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος τράβηξε ένα video από κινητό σε μορφή .3gp έχοντας το κινητό οριζόντια αντί κάθετα και τώρα που το βλέπει στο pc πονάει το σβερκάκι του και θέλει να το μετατρέψει σε κάθετο , τι κάνει ? :fear:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει αυτό με κάποια ρύθμιση στους player ή με κάποιο πρόγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν κάποιο πρόγραμμα το κάνει απευθείας στο 3gp. Μια λύση πάντως είναι να το μετατρέψεις σε avi με κάποιον converter (πχ ultra video converter, δεν ξέρω αν υπάρχει και κανένας free), και μετά με το virtualdub και το φίλτρο rotate να το φέρεις στα ίσια του.

Ή εναλλακτικά γύρνα την οθόνη σου 90 μοίρες:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι έχεις το αρχείο D:\MyVideos\MyVideo.3gp. Εγκαθιστάς το AviSynth, γράφεις σε ένα αρχείο κειμένου με κατάληξη .avs (π.χ. Rotated3GP.avs) τα παρακάτω :

 

>
DirectShowSource("D:\MyVideos\MyVideo.3gp")
TurnLeft()

 

...και ανοίγεις το .avs με έναν οποιονδήποτε DirectShow-based media player (π.χ. Media Player Classic). Υπάρχει αντίστοιχα και φίλτρο TurnRight για rotate κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι έχεις το αρχείο D:\MyVideos\MyVideo.3gp. Εγκαθιστάς το AviSynth, γράφεις σε ένα αρχείο κειμένου με κατάληξη .avs (π.χ. Rotated3GP.avs) τα παρακάτω :

 

>
DirectShowSource("D:\MyVideos\MyVideo.3gp")
TurnLeft()

 

...και ανοίγεις το .avs με έναν οποιονδήποτε DirectShow-based media player (π.χ. Media Player Classic). Υπάρχει αντίστοιχα και φίλτρο TurnRight για rotate κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού...

πααααααααααρα πολυ καλη μεθοδος parsifal!!

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AviSynth φίλε μου είναι ΤΟ εργαλείο για ψηφιακό βίντεο. Κάνεις πράγματα που κάνει ακριβό εμπορικό software το ίδιο γρήγορα (συχνά και λίγο γρηγορότερα), με λίγο παραπάνω κόπο (γιατί δουλεύεις με scripts) απολύτως δωρεάν! Άντε, να το τελειώνουν κάποτε και για Linux, μπας και δούμε φως κι εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,

Δεν μπόρεσα να κάνω πράξει τις πληροφορίες που μου δώσατε γιατί ήμουν ταξίδι

αλλά μέχρι το βραδάκι πιστεύω να τα καταφέρω να δοκιμάσω κάτι .

Θα σας πω αργότερα .

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...