Προς το περιεχόμενο

!SOS! Εγκατάσταση Windows Xp σε Laptop


ntemhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατάσταση Windows Xp σε Laptop

 

Παιδία εχω το εξεις προβλημα :

Εχω ενα lenovo R61i και εχει προεγκαταστημενα τα windows vista

και θελω να βαλω τα windows xp αλλα οτα βαζω το cd μεσα να

κανω εγκατασταση μου λεει οτι δεν βρισκει controler με αποτελεσμα

να μην μπορω να κανω εκγατασταση...

τι μπορει να γινει σε αυτη την περιπτοση?

 

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα έχει SATA δίσκο...οπότε χρειάζεσαι τον SATA controller. Επειδή δεν έχει floppy το laptop πρέπει να έχεις εξωτερικό floppy έτσι ώστε να περάσεις τους controller κατά την εγκατάσταση.

 

Μπορεί να λέω μπούρδες...αλλά αυτή είναι η διαδικασία σε έναν desktop υπολογιστή,και δεν είμαι σίγουρος για laptop

 

EDIT:με προλάβανε....νομίζω πως η λύση του φίλου είναι καλύτερη...δεν ήξερα για την δυνατότητα δημιουργίας CD με SATA controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτό Intel GM965 Chipset

εχει και οδηγίες βεβαια στο site... αλλα 2 απλα πραγματα ειναι...

κανε extract me winrar

και πήγαινε με command prompt (start menu/run/"cmd")στο φακελο που έκανες extract και δώσε τη εντολη

INFINST_AUTOL.EXE -a -a -p C:\INTEL

Στο C:\intel ειναι όλα τα INF.

 

- Core PCI and ISAPNP Services

- PCIe Support

- IDE/ATA33/ATA66/ATA100 Storage Support

- SATA Storage Support

- USB Support

- Identification of Intel® Chipset Components in the Device manager

 

 

και για το Windows Unattended εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα έχει SATA δίσκο...οπότε χρειάζεσαι τον SATA controller. Επειδή δεν έχει floppy το laptop πρέπει να έχεις εξωτερικό floppy έτσι ώστε να περάσεις τους controller κατά την εγκατάσταση.

 

Μπορεί να λέω μπούρδες...

 

Μια χαρά τα λές... Εξωτερικό floppy και F2 στην αρχή της εγκατάστασης για να τραβήξει τον driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά ! έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Θέλω XP στο λάπτοπ(NB MULTIRAMA-HT FORCE TW-G 5550 ) που πήρα από multirama με Vista , αλλά με το cd τον XP SP2 λέει ότι δεν βρέθηκε δίσκος. Κατέβασα τους Drivers για το chipset αυτό που λες (αυτό έχει) και έκανα όλα όσα γράφεις (ενσωμάτωσα όλα τα .inf σε ένα νέο cd των XP μέσα από το nLite) με σκοπό να μπορεί να αναγνωρίσει το sata δίσκο αλλά και πάλι δυστυχώς δεν βρήκε τίποτα. Καμία ιδέα? Και κάτι τελευταίο στα inf που λες ότι κάνει extract αυτό το αρχείο δεν βρήκα κανένα να έχει σαν όνομα κάτι σχετικό με sata? Δεν ξέρω αν λέω χαζομάρα αλλά με προβλημάτισε. Τέσπα θα ήθελα αν ξέρει κανείς γενικά τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...