Προς το περιεχόμενο

καλλιτεχνες-κομματια,που εχω συνδεσει με μια συγκεκριμενη σκεψη-αναμνηση-συναισθημα


KOSTAS@ant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας κανουμε ενα τεστ.Ποιο ειναι το το πρωτο πραγμα που σας ερχεται στο μυαλο οταν ακουτε το ονομα ενος συγκεκριμενου καλλιτεχνη,η ενος συγκεκριμενου κομματιου?

 

Κανω την αρχη εγω,με καποιους που μου αρεσουν πολυ και με εχουν σημαδεψει.Παιζω τιμια και γραφω ο,τι σκεφτομαι αμεσως,δεν κανω δευτερες σκεψεις

 

Μανος Χατζιδακης-ΟνειροΜικης Θεοδωρακης-ΕξεγερσηΜανος Λοιζος-Νοσταλγια Θανος Μικρουτσικος-Ταξιδι(στις θαλασσες)

Γιαννης Αγγελακας-ΑμφισβητησηΑλκινοος Ιωαννιδης-Ερωτας,Μελαγχολια

Φοιβος Δεληβοριας-Αυτοσαρκασμος και καυστικοτητα απεναντι στην κοινωνια

Σταματης Κραουνακης-Καθημερινες παρορμησεις,λαθη κλπ (προσγειωση στα απλα και καθημερινα αλλα με ενα πολυ ωραιο και συμπαθητικο τροπο)

 

Και απο κομματια,το μοναξια μου ολα μπορω να πω πως ειναι ταυτισμενο με ολη την παιδικη μου ηλικια και τα μαθητικα μου χρονια-δεν ξερω γιατι.Απλα ισως επειδη μου αρεσε παρα πολυ και το ακουγα παρα πολυ συχνα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Porcupine tree-Αυτό το αίσθημα που έχεις όταν νιώθεις την ανάγκη να ψάξεις τη ζωή κ να καταλάβεις τα πάντα γι' αυτή.Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το εκφράσω

Savage Garden-Μοναξιά

3 doors down-Ταξίδι με παρέα και αναμνήσεις απο μοναδικές εκδρομές

pink floyd-όλα τα ψυχολογικά προβλήματα βγαίνουν στην επιφάνεια

u2-παράδεισος,γαλήνη,κοινωνικά προβλήματα και η ανάμνηση από την αγαπημένη μου ταινία:συμμορίες της Ν.Υόρκης

Γ.Βαρδής-Μοναξιά,ναρκωτικά

puressence-όνειρα

blind guardian+edguy:μυθολογία

red hot chili peppers-του κόσμου οι ανωμαλίες

nada surf-indie culture κ πόσο τη θαυμάζω

 

 

Αυτά μου έρχονται τώρα πάνω κάτω...είναι λίγο άσχετα μεταξύ τους αλλά απλά με έχουν σημαδέψει (όσο γίνεται αν σκεφτείς την ηλικία μου):rolleyes:

 

edit:Όσο για τα κομμάτια,δεν τα αναφέρω γιατί όλα όσα μου αρέσουν τα έχω συνδέσει με συγκεκριμένες στιγμές της ζωής μου.Πιστεύω ότι όταν ακούς ένα κομμάτι πολύ για μια περίοδο μετά από κάποιο καιρό όταν το ξανακούσεις το έχεις ταυτίσει μ την εν λόγω περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος κι ο Ζακ-κι εμενα μου αρεσει-αλλα αλλο να σου αφιερωνουν τον Ομορφο Κοσμο σε εκπομπη του Διεση,κι αλλο να σου αφιερωνουν το καμμενο καψουροτραγουδο του Γονιδη σε εκπομπη του Digital η του Derti...Αλλη ψυχικη οδυνη το ενα,αλλη ψυχικη οδυνη το αλλο.Με το Γονιδη παει να πει πως η κοπελα πλεον ειναι ενα βημα απο το το προγραμμα απεξαρτησης απο το Ουισκυ:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Archive - F@ck u : Το αφιέρωνα σε όλες τις πρώην μου:lol:

Destroyalldreamers - victoire sur le soleil : Το έχω συνδιάσει με ταξίδια;)(τρομερο κομματι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες ξένε στον τόπο μου (Active Member) > το'χω συνδέσει με την απογοήτευση που νιώθω γι'αυτό το κόσμο..

Rain (Breaking Benjamin) > με μια κοπέλα που είχα ερωτευτεί

Wish you were here (Pink Floyd) > με πρόσωπα που "φύγαν" αλλά και παλιές φιλίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comfortably Numb - Πρώτη φορά το άκουσα νομίζω 2η λυκείου και από τότε κάθε μα κάθε φορά που το ακούω μου σηκώνεται η τρίχα. Απίστευτο κομμάτι. Από τότε έφαγα άσχημο κόλλημα με pink floyd.

 

GOtta get away from me - Offspring - Μου θυμίζει γυμνάσιο, μυρωδιά σχολείου κανονικά όμως.

 

Σχεδόν όλα τα maiden, Nirvana την παιδική μου ηλικία...

Joy division επίσης.

Σχεδόν όλα τα κομμάτια που άκουγα και ανακάλυψα κάποτε μου θυμίζουν κάτι. Απίστευτο πράγμα η μουσική έτσι; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...