Προς το περιεχόμενο

Παγωνει το PC οταν κανω browse στο net...


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ενα προβλημα που μου παρουσιαζεται αραια και που σε τυχαιες σελιδες,πχ. ανοιγω ενα προφιλ στο Myspace,μια σελιδα στο ebay...

το pc παγωνει,αρχικα το mouse ο κερσορας κ μετα απο λιγο ολο το συστημα κ θελει reset.Την επομενη φορα που 8α μπω ξανα στην ιδια σελιδα ισως κ να πανε ολα οκ.Αυτο το παθαινω με explorer,firefox και Safari.Επισης το παγωμα ειναι πιθανο κ αν ανοιξω το AOL messenger.

 

κατα τα αλλα το συστημα δουλευει τελεια

 

amd athlon x2 64 4400

windows xp sp2

 

τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα αναγκαστικα κανεις restart? Έχεις περιμενει καθολου?

Εγω πιστευω οτι έχει να κανει με καποιο virus με μια πρωτη ματια, μπορεις να μπεις στο Ιντερνετ? (με ποιον τροπο θα μου πεις εφοσον ολα στο κολλανε), ισως με p2p προγραμματα οπως azureus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως απο τι καταλαβαίνω έχει να κανει με το ιντερνετ ετσι?

σου κολλαει πουθενά αλλού? Δοκιμασε και με αλλα untivirus!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι κ κανα προβλημα μνημης?

Ποση μνημη εχεις στον Η/Υ σου?

Κ μενα μου κολαει ο ΦΦ αλλα για λιγα δευτερα κ μετα ξεκολαει, επειδη εχω πολλα προγρ. να τρεχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια για μένα πρόσφατα (είχα "εντοπίσει" το πρόβλημα στον browser,στον messenger επίσης,μέχρι που κατάλαβα ότι ήταν η κάρτα γραφικών μου που είχε αρχίσει να τα φτύνει....).Παίζει όμως και να έχει κάποιο προβλημα ο δίσκος σου,και κατ' επέκταση τα windows....(κατά τ' άλλα,όρεξη να χεις,το τροφοδοτικό μπορεί,,,η μνήμη....ό επεξεργαστής και η ψύκτρα του..η μητρική ακόμα....)Για κάρτα γραφικών,δοκίμασε μια άλλη.Αν όχι,δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό.Τσέκαρε την ψύκτρα του επεξεργαστή,κάνε ένα scandisk κι 1 defrag,και το HD Tune...Άμα ακόμη τίποτα,memtest86,και τέλος ευχαίλαιο και μετά format(όχι ότι θα χάσεις αν κάνεις και μια επανεγκατάσταση driver της γραφοκάρτας...)

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γνώμη μου επειδή σε όλα τα άλλα προγράμματα από ότι κατάλαβα το pc δεν κολλάει, είναι να κοιτάξεις μήπως θέλει καθαρισμό η registry ή μήπως κανένα spyware πρόγραμμα ή ιός σε δημιουργεί προβλήματα. Μπορείς να κατεβάσεις το panda και να τσεκάρει αν έχεις ιούς ή όχι και ας έχεις και το f secure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενα προβλημα που μου παρουσιαζεται αραια και που σε τυχαιες σελιδες,πχ. ανοιγω ενα προφιλ στο Myspace,μια σελιδα στο ebay...

το pc παγωνει,αρχικα το mouse ο κερσορας κ μετα απο λιγο ολο το συστημα κ θελει reset.Την επομενη φορα που 8α μπω ξανα στην ιδια σελιδα ισως κ να πανε ολα οκ.Αυτο το παθαινω με explorer,firefox και Safari.Επισης το παγωμα ειναι πιθανο κ αν ανοιξω το AOL messenger.

 

κατα τα αλλα το συστημα δουλευει τελεια

 

amd athlon x2 64 4400

windows xp sp2

 

τι μπορει να φταιει?

 

Τα πάντα μπορεί να φταίνε. Ό,τι και να ακούσεις, άκρη δε θα βρεις αν δεν το ψάξεις. Είναι απαραίτητο να εκτελεστούν τα παρακάτω

 

1) 24 ώρες memtest

2) 24 ώρες διπλό prime95

3) 24 ώρες 3dmark

 

Αν τα παραπάνω τρέξουν χωρίς errors / BSOD / restart, τότε είσαι ok από hardware και αρχίζουμε να αναζητούμε software προβλήματα.

 

Υ.Γ. Μια καλή λύση θα ήταν να δοκιμάσεις να σερφάρεις και με ένα Ubuntu Live CD, για να δεις αν τα προβλήματα που αναφέρεις υπάρχουν και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον safari στα windows το παθαινω και γω .Ελεγξε επισης διεργασιες και κανε κανενα defrag ,επισης δεν ειπες ποση μνημη εχεις και αν εχει καθαρισει το συστημα προσφατα απο

temporary files,spyware κλπ.Παντως για safari κοιτα εδω http://macenstein.com/default/archives/540 (το προβλημα δεν ειναι μονο δικο σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...