Προς το περιεχόμενο

Format se laptop, τι χρειαζεται?


islandero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε ο καιρος να κανω φορματ στο λαπτοπ. Γενικα υπαρχουν πολλα προβληματα τα οποια εχουν δημιουργηθει τον τελευταιο καιρο και για τα οποια δεν μπορω να βρω λυση.

Μερικα απο αυτα ειναι:

Πολλες φορες δεν βλεπει το dvd - drive

αδυναμια συνδεσης με δεκτες ειτε μεσω λαν ή rs232

Αργει υπερβολικα να μπει στα windows

εχει γεμισει αχρηστα προγραμματα που τρεχουν απο πισω και δεν μπορω να τα βγαλω

και πολλα αλλα που εμφανιζονται κατα καιρους

Η αληθεια ειναι οτι τον εχω ζορισει πολυ (12 ωρες την ημερα ανοιχτος) και ο δισκος του ειναι συχνα γεματος, ειναι κ 3 χρονων οποτε ενα φορματ να ερθει στα ισια του το χρειαζεται σιγουρα.

Εχω ξανακανει 2-3 φορματ στο pc παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι καθολου την διαδιακασια.

Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι, σε περιπτωση που δεν λειτουργει το dvd-drive (καθολου απιθανο) πως θα περασω λειτουργικο? με ενα εξωτερικο usb θα γινει δουλεια?

θα χρειαστω δισκετα εκκινησης κ floppy?

τα "παραθυρα" χπ εφοσον τα ειχα αγορασει μαζι με το λαπτοπ οταν θα τα ξαναπερασω θα ειναι πειρατικα ή νομιμα?

για ποιες συσκευες συνολικα πρεπει να μαζεψω drivers?

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου απαντήσω μόνο στο παρακάτω :S

 

τα "παραθυρα" χπ εφοσον τα ειχα αγορασει μαζι με το λαπτοπ οταν θα τα ξαναπερασω θα ειναι πειρατικα ή νομιμα?

 

Νόμιμα θα είναι, απλά θα χρειαστεί να κάνεις πάλι activation μέσο τηλεφώνου ή μέσο Internet :)

 

για ποιες συσκευες συνολικα πρεπει να μαζεψω drivers?

 

Μάλλον για όλες. Καλό θα ήταν να έμπαινες στο site του κατασκευαστή και να κατέβαζες από εκεί τους Drivers για το Laptop σου (πχ για : Κάρτα γραφικών, Touchpad, chipset ή ότι άλλο έχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα xp ενας οδηγός υπαρχει εδώ http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?name=News&file=article&sid=122, αλλα΄για τα Βίστα το μόνο που χρειάζεται είναι να θέσεις ως πρώτη συσκευή το optical drive και στην εκκίνηση να ειναι μεσα το δισκάκι σου. Τα υπόλοιπα γινονται απο ένα εύκολο γραφικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι laptop είναι;

 

Συνήθως, οι εταιρίες παρέχουν υλικό επαναφοράς λογισμικού (πρακτικά κάνεις format, επιστρέφοντας σε όλες τις αρχικές ρυθμίσεις κλπ κλπ), είτε με τη χρήση cd/dvd, είτε με κρυφό partition κλπ κλπ. Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση δε θα χρειαστείς drivers.

 

Αν πάλι έχεις μόνο το cd των XP, καλό είναι να βρεις όλους τους drivers ανεξαιρέτως. Δε θα χρειαστείς δισκέτα, το μόνο απαραίτητο είναι ένα "boot from disk" από το bios. Και όταν περάσεις τα XP θα μπορέσεις να τα ενεργοποιήσεις ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βρε παιδια δεν μπορω να μπω στο BIOS.

Οταν ανοιγει το laptop μου βγαζει μια οθονη Toshiba κτλ και μετα αμεσως φορτωνει τα windows.

Πατουσα το DEL αλλα τιποτα. Καμια ιδεα?

Ακομα μιας και εχει χαλασει το drive μπορω να κανω boot απο εξωτερικο usb drive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια δεν μπορω να μπω στο BIOS.

Οταν ανοιγει το laptop μου βγαζει μια οθονη Toshiba κτλ και μετα αμεσως φορτωνει τα windows.

Πατουσα το DEL αλλα τιποτα. Καμια ιδεα?

Ακομα μιας και εχει χαλασει το drive μπορω να κανω boot απο εξωτερικο usb drive?

 

για δοκιμασε κανενα εκ των F1-F12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει για τα drivers εχω βαλει το driver genius.

 

Το θεμα ειναι αν θα μπορεσει να κανει boot απο εξωτερικο drive.

Ξερει κανεις?

το εχει δοκιμασει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...