Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με epson stylus color 1160


1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στη δουλειά τον συγκεκριμένο εκτυπωτή. Μετά από εκτύπωση αρκετής ώρας* και σε κάποια ανύποπτη στιγμή άρχισαν να αναβοσβήνουν όλα τα λαμπάκια** (τροφοδοσίας, μελανιών και χαρτιού) Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την τροφοδοσία, τα μελάνια είναι full, ούτε έχει κολλήσει κάποιο χαρτί. Δεν υπακούει σε καμία εντολή που του δίνω, ούτε όταν το έβγαλα από την πρίζα για αρκετή ώρα δεν έκανε κάτι διαφορετικό.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Βιάζομαι να τελειώσω μια δουλειά που έχω και τον έχω ανάγκη τώρα αυτόν τον εκτυπωτή.

 

*Από τον συγκεκριμένο εκτυπωτή έχω τυπώσει πολύ περισσότερη ώρα, χωρίς να μου κολλήσει καθόλου.

**Μια φορά θυμάμαι που μου έκανε το ίδιο, τον έσβησα για κάποια ώρα και μετά λειτουργούσε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να κάνεις ένα ολοκληρωτικό καθαρισμό ότι κινείται μέσα στον εκτυπωτή.Δεν έχω κάπια οδηγία αλλά άμα γκουγκλίσεις σίγουρα θα βρεις κάτι.

Την μόνη που ξέρω αλλά είναι σε γερμανικά και άμα την μεταφράσεις θα το καταλάβεις.

http://druckerchannel.de/artikel.php?ID=739&seite=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω άκρη με τίποτα ρε γαμώτο. Δεν βρίσκω πουθενά αυτό που έχει πάθει ο δικός μου εκτυπωτής. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο περίεργο αυτό που έχει πάθει, γι' αυτό και, προφανώς, δεν ξέρει κάποιος να μου πει τι να κάνω.

Και τον έχω ανάγκη τώρα, αυτό είναι το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε στο google για το ssc service utility κατέβασε το και κανε reset στο μετρητή μελανιού που αδειάζεται κατά τους καθαρισμούς και είναι οκ.

βέβαια κάποια στιγμή καλό θα ήταν να τον ανοίξεις και να πλύνεις τα σφουγγαράκια που μαζεύουν το μελάνι. ο οδηγός που αναφέρεται ποιο πάνω έχει περισσότερες λεπτομέρειες πως να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε στο google για το ssc service utility κατέβασε το και κανε reset στο μετρητή μελανιού που αδειάζεται κατά τους καθαρισμούς και είναι οκ.

βέβαια κάποια στιγμή καλό θα ήταν να τον ανοίξεις και να πλύνεις τα σφουγγαράκια που μαζεύουν το μελάνι. ο οδηγός που αναφέρεται ποιο πάνω έχει περισσότερες λεπτομέρειες πως να το κάνεις.

 

Πως ακριβώς θα το κάνω αυτό; Κατέβασα το ssc service utility, αν μπορείς καθοδήγησε με κάπως στο πως θα κάνω αυτό που μου λες γιατί δεν έχω ιδέα... Δεν ξέρω καν ποιός είναι ο μετρητής μελανιού που αδειάζεται κατά τους καθαρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς θα το κάνω αυτό; Κατέβασα το ssc service utility, αν μπορείς καθοδήγησε με κάπως στο πως θα κάνω αυτό που μου λες γιατί δεν έχω ιδέα... Δεν ξέρω καν ποιός είναι ο μετρητής μελανιού που αδειάζεται κατά τους καθαρισμούς.

 

Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το site της EPSON http://www.epsonstylus.com/cgi-bin/Store/support

φαίνεται οτι χρειάζεσαι "τεχνική υποστήριξη" από την ίδια την EPSON. Αν είναι στην εγγύηση πάνε, αλλιώς το κόστος (ειδικά αν εχουν πρόβλημα οι κεφαλές) είναι πολύ μεγάλο. Στη δεύτερη περιπτωση προσπάθησε να καθαρίσεις μόνος σου τις κεφαλές με καθαρό οινόπνευμα (μην τυχόν βάλεις κανα AZAX) και δες τι γίνεται, αλλιώς βουρ για καινούργιο εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το site της EPSON http://www.epsonstylus.com/cgi-bin/Store/support

φαίνεται οτι χρειάζεσαι "τεχνική υποστήριξη" από την ίδια την EPSON. Αν είναι στην εγγύηση πάνε, αλλιώς το κόστος (ειδικά αν εχουν πρόβλημα οι κεφαλές) είναι πολύ μεγάλο. Στη δεύτερη περιπτωση προσπάθησε να καθαρίσεις μόνος σου τις κεφαλές με καθαρό οινόπνευμα (μην τυχόν βάλεις κανα AZAX) και δες τι γίνεται, αλλιώς βουρ για καινούργιο εκτυπωτή.

 

Αυτό θα γίνει μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού εγκαταστήσετε το ssc service utility επιλέγετε το μοντέλο εκτυπωτή που έχετε στην καρτέλα configuration και κλείνετε το παράθυρο.

τότε εμφανίζεται το εικονίδιο του προγράμματος στο tray δίπλα στο ρολόι από εκεί γίνονται όλες οι ρυθμίσεις

κάνεις δεξί κλικ πας στο protection counter > clear counter overflow

και μετά resset protection counter

αν δε δουλέψει ξανακάνεις πρώτα το δεύτερο και μετά το πρώτο

 

μην ανησυχείτε με τις ρυθμίσεις σου προγράμματος ο εκτυπωτής δεν πρόκειται να πάθει τίποτε μπορείτε να πειραματιστείτε και με τις άλλες επιλογές που έχει

είναι αρκετά χρήσιμες όπως πχ το reset μετρητή μελανιών ή το πάγωμα τους

να ξέρετε οι ενδείξεις μελανιών είναι κατά προσέγγιση. όταν λέει ότι είναι άδειο έχει μέχρι και 50% επιπλέον μελανί. αυτό γιατί μετράει τις σελίδες που τυπώνονται και όχι τη ποσότητα (μια σελίδα δεν είναι πάντα τυπωμένη ολόκληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού εγκαταστήσετε το ssc service utility επιλέγετε το μοντέλο εκτυπωτή που έχετε στην καρτέλα configuration και κλείνετε το παράθυρο.

τότε εμφανίζεται το εικονίδιο του προγράμματος στο tray δίπλα στο ρολόι από εκεί γίνονται όλες οι ρυθμίσεις

κάνεις δεξί κλικ πας στο protection counter > clear counter overflow

και μετά resset protection counter

αν δε δουλέψει ξανακάνεις πρώτα το δεύτερο και μετά το πρώτο

 

μην ανησυχείτε με τις ρυθμίσεις σου προγράμματος ο εκτυπωτής δεν πρόκειται να πάθει τίποτε μπορείτε να πειραματιστείτε και με τις άλλες επιλογές που έχει

είναι αρκετά χρήσιμες όπως πχ το reset μετρητή μελανιών ή το πάγωμα τους

να ξέρετε οι ενδείξεις μελανιών είναι κατά προσέγγιση. όταν λέει ότι είναι άδειο έχει μέχρι και 50% επιπλέον μελανί. αυτό γιατί μετράει τις σελίδες που τυπώνονται και όχι τη ποσότητα (μια σελίδα δεν είναι πάντα τυπωμένη ολόκληρη.

 

Όποτε επιλέγω clear counter overflow δεν κάνει τίποτα, όταν βάζω reset protection counter βγάζει το μήνυμα: printer off, or some other problem.

Ο εκτυπωτής είναι κανονικά συνδεδεμένος, τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φτάσαμε στα reset κατέβασε και αυτό μήπως κάνει και τίποτα.

Δεν το δοκίμασα ποτέ ούτε και ξέρω πως δουλεύει.

http://rapidshare.com/files/84096682/EPSON_CHIP_Reset.rar.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...