Προς το περιεχόμενο

2play by Forthnet, Netgear DG834PN και flapping


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανα 3μηνο 2play

Εβγαλα στον μηνα το Ζιμενς και εβαλα το Netgear DG834PN

Για ενα μηνα ολα κομπλε

 

Εδω και 15 μερες χανω σε ατακτα και πολυ συχνα διαστηματα το λινκ. Και μετα το ξαβρισκω. Ετσι στην τυχη.

 

Δλδ στα καλα καθουμενα χανει λινκ. Πεφτει και ΑΜΕΣΩΣ ξαναεβαινει. Μετα παιζει σερι 10 λεπτα ας πουμε. Ξαφνικα κατω. Και κανει μιση ωρα ή και παραπανω να ξαναβρει. Μετα 1 μερα σερι παιζει. Και ξαφνικα πεφτει, ανεβαινει, πεφτει, ανεβαινει και ξαναπεφτει μεσα σε 2 λεπτα. Το ποσο συχνα θα πεσει και το για ποσο θα μεινει κατι ειναι εντελως τυχαιο και ποικιλει απο συνεχομενα up/down το ενα μετα το αλλο και απο μεγαλα διαστηματα τοσο up(να παιζει 10 ωρες) οσο και απο down (4-5 ωρες)

 

Το καλωδιο απο την μπριζα στο splitter το δοκιμασα να το αλλαξω και εβαλα καινουριο και μικροτερο, δεν ειναι ειναι αυτο (στην πριζα δεν μπαινει το RJ-11 κατευθειαν αλλα εχει "adapter" -βασικα εκεινα τα 2 κερατακια που ειχα κλασικα τα τηλεφωνα μεχρι τωρα)

 

Το δικτυο τοσο το LAN μεσω Ethernet οσο και το wireless παιζουν κανονικα συνεχως με τις κανονικες τους ταχυτητες και με WEP το ασυρματο. Το διαστημα που παιζει η γραμμη οι ταχυτητες μου ειναι οι κανονικες και πολυ ικανοποιητικες που ειχα παντα. Δεν ειναι θεμα performance, απλα κανει flapping η DSL

 

Καμια ιδεα?

 

ΥΓ. Το περιεργο ειναι οτι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ, δλδ το Netgear, τα ιδια καλωδια, το ιδιο splitter, τα ιδια βυσματα για 1-1,5 μηνα παιζαν κομπλε. Πηρα Forthnet αλλα λενε οτι απο την πλευρα τους η γραμμη ειναι ενταξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.διαβασε το sticky topic για σωστη εγκατασταση adsl και επισης να μην ειναι τα φιλτρα αναποδα.η μυτη του φιλτρου να κοιταει τοιχο.και δοκιμασε παλι το simens και αν κανει το ιδιο να σου αλλαξουν προφιλ .8α χασεις λιγο ταχυτητα αλλα να ειναι πιο στα8ερο.δοκιμασε με το siemens και αμα παιζει μια χαρα απλα βαλε το siemens πανω στο Netgear.to netgear na παιξει san access point.επισης κανα ffirmware update gia to netgear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhx για τον κοπο, θα τα κοιταξω. Καοιες παρατηρησεις

 

Το να κοιταει η μυτη τον τοιχο υποθετω το λες για να μην κανει κυκλους το καλωδια? Οντως πολλες φορες κανεις κυματισμους αλλα ρε αδελφε εδω και τοσο καιρο μεχρι προσφατα αυτην ακριβως την συνδεσμολογια ειχα τι εγινε ξαφνικα?

 

Περα απο αυτα δοκιμασα να παιξω με το Siemens αλλα τζιφος, τα ιδια.

 

Και τωρα το κουφο...Ετοιμοι? (Σημειση, λογω προχωρημενης ωρας και επειδη νυσταζω δεν το δοκιμασα πανω απο 1 φορα)

 

Ειχα βαλει σε μια αλλη τηλεφωνικη πριζα ενα σπλιτερακι και εστελνα ενα ασυρματο τηλεφωνο για να εχουμε συσκευη και σε αλλο σημειο του σπιτιου. Σκεφτομουν λοιπον τι αλλαξε τις τελευταιες 10 μερες και εχω τα προβληματα. Μονο το τηλεφωνο αυτο ειχε αλλαξει. Το εβγαλα τελειως απο την πριζα...και αυτη την στιγμη ειμαι σταθερα Online, δεν εχει πεσει καθολου, δεν κανει καθολου flapping κτλ...Μπορει οντως να ειναι κατι τετοιο ρε γαμωτο?

 

Αν στο τηλεφωνο αλλαζα το splitter με ενα απλο filter(μιας και ειναι στο δωματιο των γονιων μου και δεν παιζει ποτε να μπει pc εκει περα ωστε να χρειαζομαι splitter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhx για τον κοπο, θα τα κοιταξω. Καοιες παρατηρησεις

 

Το να κοιταει η μυτη τον τοιχο υποθετω το λες για να μην κανει κυκλους το καλωδια? Οντως πολλες φορες κανεις κυματισμους αλλα ρε αδελφε εδω και τοσο καιρο μεχρι προσφατα αυτην ακριβως την συνδεσμολογια ειχα τι εγινε ξαφνικα?

 

Περα απο αυτα δοκιμασα να παιξω με το Siemens αλλα τζιφος, τα ιδια.

 

Και τωρα το κουφο...Ετοιμοι? (Σημειση, λογω προχωρημενης ωρας και επειδη νυσταζω δεν το δοκιμασα πανω απο 1 φορα)

 

Ειχα βαλει σε μια αλλη τηλεφωνικη πριζα ενα σπλιτερακι και εστελνα ενα ασυρματο τηλεφωνο για να εχουμε συσκευη και σε αλλο σημειο του σπιτιου. Σκεφτομουν λοιπον τι αλλαξε τις τελευταιες 10 μερες και εχω τα προβληματα. Μονο το τηλεφωνο αυτο ειχε αλλαξει. Το εβγαλα τελειως απο την πριζα...και αυτη την στιγμη ειμαι σταθερα Online, δεν εχει πεσει καθολου, δεν κανει καθολου flapping κτλ...Μπορει οντως να ειναι κατι τετοιο ρε γαμωτο?

 

Αν στο τηλεφωνο αλλαζα το splitter με ενα απλο filter(μιας και ειναι στο δωματιο των γονιων μου και δεν παιζει ποτε να μπει pc εκει περα ωστε να χρειαζομαι splitter)

 

οχι δεν το λεω να μην κανει κυκλους .το φιλτρο εχει line και phone.αμα μπει αναποδα δημιοθργει προβληματα.ναι μπορει να γινεται αυτο

με το τηλεφωνο.μπορει ηδη να εχεις περισοτερες συσκευες μπορει η συγκεκριμενη να δημιουργει καποιο προβλημα και αλλα τοσα

υπαρχουν πλεον ορια στο κα8ε τι δεν ειναι οπως στον οτε βαλε οτι να ειναι πανω ,βαλτο και χωρις φιλτρο και επειδη ειναι ενα megabit 8α παιξει.

 

δοκιμασε και με φιλτρο η κατεργησε μια αλλη συσκευη και βαλε αυτην .κανε τεστιng

καποια τηλ τραβανε παραπανω απο το κανονικο και καποια αλλα κανουν διαφορα βραχυκυκλωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν το λεω να μην κανει κυκλους .το φιλτρο εχει line και phone.αμα μπει αναποδα δημιοθργει προβληματα.
Α, αυτο?Οχι ρε, εννοειται οτι δεν τα μπερδευω...

 

υπαρχουν πλεον ορια στο κα8ε τι δνε ειναι οπος οτε βαλε οτι να νε πανω βαλτο και χωρις φιλτρο και επειδη ειναι ενα megabit 8α παιξει.

Σορρυ, μπερδευτικα...ε?Πως?

 

ΥΓ. Ρε μην βιαζεσαι να γραφεις, δεν μπορω να διαβασω καλα το ποστ σου:lol:

ΥΓ2. Αν σε 2 λεπτα ειμαι offline βρηκα τι φταιει(γιατι παω τωρα να ξαναβαλω το τηλεφωνο στη πριζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεπ, μολις το δοκιμασα

 

Με το που το ξαναεβαλα, τσαφ...

Το ξαναεβγαλα, connected...

 

Κατι θα σεκφτω, απλα νυσταζω τωρα...

 

 

το εγραψα καλυτερα.β.i hate greek.γ.οταν βαζεις το τηλ πανω ειναι λογικο πολλες φορες να πεφτει το adsl .αφησε το ολο το βραδυ πανω και 8α δεις.κοιμησου και αυριο μερα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, δοκιμασα διαφορα

 

Οντως αν δεν υπαρχει τηλεφωνο ειμαστε κομπλε το νετ δεν πεφτει ποτε, το αφησα πανω απο 10+ ωρες και δεν εχασε συνδεση ή ταχυτητα

 

Παμε τωρα στην περιπτωση που εχουμε τηλεφωνο.

Εαν ειναι "αλλη" πριζα εχω τα προβληματα με το νετ αλλα παιρων τηλεφωνα

Εαν ειναι στην δικη μου πριζα(πανω στο splitter) δεν εχω προβλημα στο νετ αλλα δεν παιρνει τηλεφωνο

 

Παρεπιπτοντως, δοκιμασα 2 splitters ενα pstn και ενα isdn ετσι για να δω τι παιζει με το τηλεφωνο αλλα και χωρις φιλτρο!!!Το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα ΧΩΡΙΣ σπλιτερ ή με σπλιτερ ISDN αλλα δεν παιζει αν το βαλω στο "προβλεπομενο" splitter pstn που ειναι η γραμμη και το ρουτερ!!

 

Ενιγουει επειδη εχει γινει χαμος, αυτη την στιγμη το μονο που την παλευει ειναι

1. Το τηλεφωνο στην αλλη μπριζα χωρις φιλτρο

2. εδω μονο το ρουτερ με το splitter

 

ΑΛΛΑ μολις καποιος παει να παρει τηλεφωνο χανω την γραμμη μου!!! Γαματο?Με το που το κλεινει, ΤΣΟΥΠ!!! πανω η γραμμη και σταθερη!!!Τρελο?

 

Τα νευρα μουυυυυ....Το πραγματικο ερωτημα δεν ειναι μονο πως το φτιαχνω, αλλα και ποιος φταιει. Φταιω εγω με την συνδεσμολογια? Φταιει η νεα συσκευη τηλεφωνου? (διοτι το προβλημα αρχισε να εμφανιζεται απο τοτε που εβαλα την νεα τηλ.συσκευη ) Φταιει η Forthnet?(και αυτο παιζει)

 

ΥΓ. Παντως να πω την αμαρτια μου ρε μαγκες, ΑΝ ο ΟΤΕ ειχε καλυτερες τιμες, δεν πιστευω οτι θα υπηρχε λογος να αλλαξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις φιλτρο λογικο να πεφτει η συνδεση με σπλιττερ ισδν ειναι λα8ος.β.αν εφταιγε η φορτηνετ τοτε 8α ειχαμε ολοι το ιδιο προβλημα οταν μας περνουν τηλ.οσες φορες εχω διε κατι τετοιο εφταιγε ειτε συσκευη ειτε γραμμη ειτε καλωδιωση σπιτιου.αν εισαι με ενα τηλεφωνο οκ βαλε ενα τηλεφωνο η συνδεσε το δευτερο τηλεφωνο κανα ασυρματο με διπλο πανω στο σπλιττερ.βρες αλλο pstn splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επανερχομαι 3 μηνες μετα γιατι ενω νομιζα πως ειχα κανει pin down το προβλημα σημερα μου γαμιεται η συνδεση τρελα, ανεβοκατεβαινε και δεν συμμαζευεται

 

Οποτε εκανα το εξης, το ασυρματο τηλεφωνο που ηταν σε αλλο δωματια ηρθα και το κουμπωσα στο δικο μου δωματιο στο σπλιτερ. Το αποτελεσμα ειναι

 

-δεν εχω τηλεφωνο, δεν ξερω γιατι ενα τηλεφωνο που παιζει μια χαρα καρφωμενο χωρις φιλτρο ή ακομα και με ISDN σπλιττερ σε ενα αλλο σημειο του σπιτιου μολις το βαλω στο δικο μου σπλιτερ δεν παιζει

 

-Το δικτυο ομως παει σφαιρα, δεν εχω χασει την συνδεση ουτε για μια στιγμη και παιζω με πολυ δυνατες ταχυτητες.

 

Το περιεργο ειναι, οκ, μεχρι τωρα ελεγα οτι φταιει το σπλιτερ και σαν καλος τεμπελης δεν ειχα παει 3 μηνες να παρω ενα σπλιτερακι. Αν ομως εφταιγε αυτο για το δικτυο γιατι αυτη την στιγμη με το ιδιο "χαλασμενο" σπλιτερ δεν χανω καθολου το λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τηλεφωνο ειναι?μηπως κανα panasonic τα μαυρα τα παλια που ηταν γιαλυστερα απεξω και κουμπωναν ξαπλωτα πανω στην βαση?και πρεπει να εχει filter i splitter αλλιως θα σου κανει προβλημα στο adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μάλον η Forthnet φταίει γιατί τόχα και έγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλα έφτιαξε μόνο του μια μερα χωρίς να κάνω τίποτα... μόνο κάποια τηλέφωνα στη forthnet που μου έλεγαν να αλλάξω όλες τις μπρίζες του σπιτιού μου και τους έβριζα! Τελικά με λίγο βρισίδι όλα φτιάχνουν σαυτη τη χώρα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλον η Forthnet φταίει γιατί τόχα και έγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλα έφτιαξε μόνο του μια μερα χωρίς να κάνω τίποτα... μόνο κάποια τηλέφωνα στη forthnet που μου έλεγαν να αλλάξω όλες τις μπρίζες του σπιτιού μου και τους έβριζα! Τελικά με λίγο βρισίδι όλα φτιάχνουν σαυτη τη χώρα! :)

 

οταν γραφουμε κατι σε καποιον το γραφουμε εμπεριστατομενα.ας μαθουμε να ξεχωριζουμε το καθε προβλημα και να γραφουμε τιποτα ουσιωδες για να βοηθησουμε τον αλλον.διαβασε καλυτερα το προβλημα του kaizer και αμα ειναι περα απο το ποιος φταιει ας του δωσουμε μια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...