Προς το περιεχόμενο

Μηνυμα στο boot των XP ESSENTIAL


stabill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους.

 

Επανερχομαι σε ενα παλιοτερο προβληματακι που ειχα postαρει. Εδω και πολυ καιρο, οταν ξεκιναω το pc, πριν ακομα μπει στα XP κι ενω βρισκεται ακομα στο DOS, βλεπω το εξης μηνυμα:

 

nrnkqdc6k607xsmvz0o2.jpg

 

Δεν μου δημιουργει κανενα - ορατο τουλαχιστον! - προβλημα, απλα αναρωτιεμαι που οφειλεται!!! Απο συζητησεις που εχω κανει με αλλα ατομα, εχουν κι αυτοι το ιδιο "προβλημα", χωρις ωστοσο να υπαρχουν δισλειτουργιες στα pc τους.

 

Αν καποιος ξερει κατι, ας postαρει pls!!!

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε λίγο στο bios, ποια συσκευή έχεις βάλει πρώτη να bootάρει ο Η/Υ;; Αν είναι η cdιέρα σου -που είναι και το λογικό- υποθέτω πως σου το βγάζει επειδη δεν βρίσκει cd εκίνησης για να bootάρει από εκεί. Δεν είμαι και σίγουρος όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το boot.ini σου είναι χαλασμένο. Ανέβασε τα περιεχόμενά του εδώ για να σου πούμε που είναι το λάθος.

 

Έναρξη » Εκτέλεση » C:\Boot.ini

 

Μπορει αλλα το κοβω λιγο απιθανο συμπατριωτη.... αν ηταν χαλασμενο θα το ειχε καταλαβει.... μαλλον ιο εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει αλλα το κοβω λιγο απιθανο συμπατριωτη.... αν ηταν χαλασμενο θα το ειχε καταλαβει.... μαλλον ιο εχει

 

Μα το καταλαβε και στο λεει!

Οταν ειναι χαλασμενο ή λειπει το boot.ini αυτη ειναι η συμπεριφορα.

Σε αυτην την περιπτωση συμπεριφερεται σαν το boot.ini να του ελεγε οτι τα windows ειναι στο πρωτο partition του πρωτου δισκου στο φακελο windows. Αυτες ειναι οι default επιλογες. Αν ειχες αλλαξει κατι κατα την εγκατασταση δεν θα δουλευε.

 

Μηπως καποια στιγμη ειχες ενεργοποιησει τα κρυφα αρχεια και το εσβησες κατα λαθος? Για ιο που να σβηνει το boot.ini πρωτη φορα ακουω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...