Προς το περιεχόμενο

XP σε Toshiba Satellite


Arion_Mandrake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους:-)

 

Έχω ένα Satellite P200-16V με Vista Home, και το γνωστό πρόβλημα αναγνώρισης δίσκου από τα XP. Έχω καταναλώσει αρκετές ώρες προσπαθώντας να βγάλω άκρη, τόσο από threads αυτού του forum, όσο και από γενικότερο ψάξιμο αλλά δεν τα καταφέρνω.

 

Ευτυχώς οι περισσότεροι drivers είναι διαθέσιμοι από το επίσημο site, ακόμα και για XP (παραδόξως), αλλά κολλάω στους drivers αναφορικά με το σκληρό και δεν έχω ξαναδουλέψει το nlite.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο από το μηχάνημα, αλλά τα Vista το επιβαρύνουν πολύ. Έχω απενεργοποιήσει όλες τις visual λεπτομέρειες, αλλά και πάλι, απαιτούν πάνω από 40% της μνήμης από μόνα τους (με 2 GB ram πάνω).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαλα τα ΧΡ στο ΗΡ G5060EV με παρόμοια προβλήματα, δηλ. δεν εβλεπε δίσκο στο format. Το nlite δεν ξερω τι είναι. Παντως μπηκα στο bios setup και εκανα disable το sata hd. Μετα εκανα cd boot (ειχα φτιαξει σε δισκετα drivers για το σκληρό δίσκο). Μετά F6 υστερα s και διαβάζει απο το usb flopy και μετα οτι ζηταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε βρε παιδιά...τα περισσότερα cd των xp έχουν πλέον ενσωματομένους αυτούς τους drivers, να μην σου πω και όλο το configuration του laptop σας. Google it στα διεθνή φορα και θα βρείτε άκρη :-)

 

Παρόλα αυτά γνώμη μου είναι να μην βγάλετε τα VISTA. Τα θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο και σταθερό λειτουργικό από τα XP και τα δουλεύω πάνω από 6 μήνες. Απλά θέλουν τον χρόνο τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε βρε παιδιά...τα περισσότερα cd των xp έχουν πλέον ενσωματομένους αυτούς τους drivers, να μην σου πω και όλο το configuration του laptop σας. Google it στα διεθνή φορα και θα βρείτε άκρη :-)

 

Παρόλα αυτά γνώμη μου είναι να μην βγάλετε τα VISTA. Τα θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο και σταθερό λειτουργικό από τα XP και τα δουλεύω πάνω από 6 μήνες. Απλά θέλουν τον χρόνο τους....

 

Δεν ξέρω τι εχουν τα περισσότερα CD's των XP αλλά τα δικά μου (XP HOME SP2 2000) δεν ειχαν και ειχα αυτό το προβλημα και το έλυσα με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω (για τους οδηγούς του HD μέσω δισκέτας εγινε με τις οδηγίες της HP). Επιπλέον για το υπόλοιπο hardware, οπως chip set, καρτα γραφικών και κάρτα ήχου τα εγκατέστησα με οδηγούς κατευθείαν απο τους κατασκευαστές για να τα δεί τελικά. Και παρ' όλα αυτά μου βγαζει ερωτηματικό για δύο συσκευές:

? Αγνωστη συσκευή

? Ελεγκτης διαύλου SM (Τι είναι αυτό ?)

Εχω εγγράψει θεμα γιαυτό: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=229940

Τελός τα vista ειναι όμορφα και πιθανώς να αποδειχθούν καλύτερα, αλλά σε μερικούς απο εμάς δημιουργούν προβλήματα με το λογισμικό που χρησιμοποιούμε και εννοώ αυτό με άδειες χρήσης (προγράμματα και συσκευές, όπως εκτυπωτές π.χ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

Εγώείχα αγοράσει πρίν 2 μένης το Toshiba Satellite A200-1M8 που είχε Vista και του έβαλα XP κανονικά αφού πρώτα έγραψα μια δισκέττα με τους drivers για το δίσκο και στην αρχή της εγκατάστασης πάτησα F6 του έδωσα τους drivers και όλα OK.

Τώρα πήρε ένας φίλος το Toshiba Satellite A200-1IZ και πάω να κάνω την ίδια διαδικασία και ένω στην αρχή πατάω F6 και του δίνω τους drivers για το δίσκο στην συνέχεια αφού κάνει format τον δίσκο δεν βλέπει πια την δισκέττα.

Έχει κανένας καμία ιδέα?

Πήγα να χρησιμοποιήσω το nlite αλλά έφαγα πακέτο και μου φάνηκε πολύ δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαλα τα ΧΡ στο ΗΡ G5060EV με παρόμοια προβλήματα, δηλ. δεν εβλεπε δίσκο στο format. Το nlite δεν ξερω τι είναι. Παντως μπηκα στο bios setup και εκανα disable το sata hd. Μετα εκανα cd boot (ειχα φτιαξει σε δισκετα drivers για το σκληρό δίσκο). Μετά F6 υστερα s και διαβάζει απο το usb flopy και μετα οτι ζηταει.

 

Με το nlite, μέσες άκρες, σου δίνεται η δυνατότητα να φτιάξεις καινούριο boot disk (των xp στην περίπτωση αυτή) παραθέτοντας μέσα πρόσθετους drivers.

 

Ελάτε βρε παιδιά...τα περισσότερα cd των xp έχουν πλέον ενσωματομένους αυτούς τους drivers, να μην σου πω και όλο το configuration του laptop σας. Google it στα διεθνή φορα και θα βρείτε άκρη :-)

 

Παρόλα αυτά γνώμη μου είναι να μην βγάλετε τα VISTA. Τα θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο και σταθερό λειτουργικό από τα XP και τα δουλεύω πάνω από 6 μήνες. Απλά θέλουν τον χρόνο τους....

 

Αν ήταν τόσο απλό το θέμα δεν θα έβλεπες να ανοίγουν τέτοια topics σε διεθνή fora:-) Είναι ζήτημα προώθησης των Vista που την πληρώνουμε εμείς. Χωρίς αξιόλογο Service Pack δεν αξίζει το λειτουργικό κατ' εμέ τουλάχιστον για την ώρα. Eye candy εις βάρος της RAM και τίποτα παραπάνω, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα laptop Toshiba ακούστε τι πρέπει να κάνετε....(το έκανα πριν μερικές μέρες και όταν μου είπε ο τεχνικός τι πρέπει να κάνω για να περάσω xp έμεινα....να μην το πω καλύτερα....)

Θα κατεβάσετε τους drivers για τον hdd από το site. Θα τους περάσετε σε μια δισκέτα. Θα βάλετε την δισκέτα σε floppy TOSHIBA. Προσοχή, το floppy πρέπει να είναι Toshiba. Αλλιώς θα σας βγάζει πρόβλημα στην εγκατάσταση των win (θα σας ζητάει να βάλετε την δισκέτα...παρόλο που την έχετε μέσα ήδη!!)

Για όσους δεν ξέρουν επειδή τα floppy Toshiba είναι φτιαγμένα από καθαρό χρυσάφι (λέμε τώρα) κοστίζουν 100Ε....

Δεν κάνω πλάκα....

Εναλλακτικά μπορείτε να το πάτε στο service και να σας τα περάσουν (από το δικό σας cd φυσικά) με χρέωση ΜΟΝΟ 75Ε....

Εναλλακτικά θα βρείτε cd xp που να έχουν περασμένους μέσα τους drivers για τον σκληρό και θα κάνετε την δουλειά σας.

 

Και για την ιστορία...Τα παραπάνω τα έμαθα όταν πήρε ένας φίλος ένα laptop Toshiba και χάσαμε περίπου 4 ώρες μέχρι να βρούμε τι φταίει και δεν μπαίνουν τα XP. Τότε έγινε ο καταπληκτικός διάλογος με τον τεχνικό της toshiba

Εγώ: ....(μετά από 3 τηλεφωνήματα) Καλησπέρα είχα καλέσει και νωρίτερα ....(μπλα μπλα μπλα) έχω κάνει ακριβώς ότι μου έχεις πει (μπλα μπλαμπλα) αλλά κολλάει πάντα εκεί....βοήθησε με...

τεχνικός: Είσαι σίγουρος ότι τα έχεις κάνει σωστά όλα (μπλα μπλα μπλα)

εγώ: ναι ναι

τεχνικός: να σε ρωτήσω κάτι χαζό....το floppy είναι Toshiba ε?

Εγώ: εεεε?όχι, νομίζω είναι nec

τεχνικός: sory, πρέπει να είναι toshiba

εγώ:εεεεεεεεεεεεεεε?Πλάκα μου κάνεις? Δλδ πρέπει να πάρω floppy toshiba?

τεχνικός: θα ήταν μια λύση αν και δεν την προτείνω

Εγώ: τι προτείνεις δλδ?

Τεχνικός: Να το φέρεις από εδώ να του το περάσουμε εμείς, με το cd σου φυσικά. Απλά να ξέρεις υπάρχει επιπλέον χρέωση γιαυτό.

Εγώ: Πόσο?

Τεχνικός: 75Ε

Εγώ:------- (μετά απο 2 λεπτά για να συνέλθω). Καλά άστο θα πάρω ένα floppy toshiba.

Τεχνικός: Χμμμμ

Εγώ: Πόσο έχει ένα floppy toshiba?

Τεχνικός: 100Ε

Εγώ: Χαχα, καλό. Λέγε πόσο έχει....(μου ξαναλέει).Πλάκα κάνεις ε? Το δικό μου το πήρα 20Ε πριν 3 χρόνια....

Τεχνικός: Ναι αλλά δεν είναι Toshiba!!!!

 

Τελικά βρήκαμε ένα fdd από έναν 3ο γνωστό και κάναμε την δουλεία μας....

Μετά από αυτό η Toshiba έπεσε πολύ στην υπόληψη μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα laptop Toshiba ακούστε τι πρέπει να κάνετε....(το έκανα πριν μερικές μέρες και όταν μου είπε ο τεχνικός τι πρέπει να κάνω για να περάσω xp έμεινα....να μην το πω καλύτερα....)

Θα κατεβάσετε τους drivers για τον hdd από το site. Θα τους περάσετε σε μια δισκέτα. Θα βάλετε την δισκέτα σε floppy TOSHIBA. Προσοχή, το floppy πρέπει να είναι Toshiba. Αλλιώς θα σας βγάζει πρόβλημα στην εγκατάσταση των win (θα σας ζητάει να βάλετε την δισκέτα...παρόλο που την έχετε μέσα ήδη!!)

Για όσους δεν ξέρουν επειδή τα floppy Toshiba είναι φτιαγμένα από καθαρό χρυσάφι (λέμε τώρα) κοστίζουν 100Ε....

Δεν κάνω πλάκα....

Εναλλακτικά μπορείτε να το πάτε στο service και να σας τα περάσουν (από το δικό σας cd φυσικά) με χρέωση ΜΟΝΟ 75Ε....

Εναλλακτικά θα βρείτε cd xp που να έχουν περασμένους μέσα τους drivers για τον σκληρό και θα κάνετε την δουλειά σας.

 

Και για την ιστορία...Τα παραπάνω τα έμαθα όταν πήρε ένας φίλος ένα laptop Toshiba και χάσαμε περίπου 4 ώρες μέχρι να βρούμε τι φταίει και δεν μπαίνουν τα XP. Τότε έγινε ο καταπληκτικός διάλογος με τον τεχνικό της toshiba

Εγώ: ....(μετά από 3 τηλεφωνήματα) Καλησπέρα είχα καλέσει και νωρίτερα ....(μπλα μπλα μπλα) έχω κάνει ακριβώς ότι μου έχεις πει (μπλα μπλαμπλα) αλλά κολλάει πάντα εκεί....βοήθησε με...

τεχνικός: Είσαι σίγουρος ότι τα έχεις κάνει σωστά όλα (μπλα μπλα μπλα)

εγώ: ναι ναι

τεχνικός: να σε ρωτήσω κάτι χαζό....το floppy είναι Toshiba ε?

Εγώ: εεεε?όχι, νομίζω είναι nec

τεχνικός: sory, πρέπει να είναι toshiba

εγώ:εεεεεεεεεεεεεεε?Πλάκα μου κάνεις? Δλδ πρέπει να πάρω floppy toshiba?

τεχνικός: θα ήταν μια λύση αν και δεν την προτείνω

Εγώ: τι προτείνεις δλδ?

Τεχνικός: Να το φέρεις από εδώ να του το περάσουμε εμείς, με το cd σου φυσικά. Απλά να ξέρεις υπάρχει επιπλέον χρέωση γιαυτό.

Εγώ: Πόσο?

Τεχνικός: 75Ε

Εγώ:------- (μετά απο 2 λεπτά για να συνέλθω). Καλά άστο θα πάρω ένα floppy toshiba.

Τεχνικός: Χμμμμ

Εγώ: Πόσο έχει ένα floppy toshiba?

Τεχνικός: 100Ε

Εγώ: Χαχα, καλό. Λέγε πόσο έχει....(μου ξαναλέει).Πλάκα κάνεις ε? Το δικό μου το πήρα 20Ε πριν 3 χρόνια....

Τεχνικός: Ναι αλλά δεν είναι Toshiba!!!!

 

Τελικά βρήκαμε ένα fdd από έναν 3ο γνωστό και κάναμε την δουλεία μας....

Μετά από αυτό η Toshiba έπεσε πολύ στην υπόληψη μου....

 

 

Και εμένα αυτό μου είπε για drive της Toshiba αλλά εγώ στο Α200-1Μ8 το είχα κάνει με NEC και σκέφτηκα ότι αυτό το λεέι για να με αποφύγει.

Θα βρώ ένα drive Toshiba να κάνω δοκιμή και θα σας έχω νεότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα αυτό μου είπε για drive της Toshiba αλλά εγώ στο Α200-1Μ8 το είχα κάνει με NEC και σκέφτηκα ότι αυτό το λεέι για να με αποφύγει.

Θα βρώ ένα drive Toshiba να κάνω δοκιμή και θα σας έχω νεότερα

 

Δυστυχώς είναι αλήθεια....

στο εν λόγω Laptop με το που βάλαμε το fdd Toshiba έγινε η εγκατάσταση στο μπαμ....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σίγουρη επιλογή είναι αντιπροσωπεία της Toshiba, Ideal κλπ. Αλλά αν βγαίνει η τιμή στα 100? όπως ανέφερε κάποιος, δεν προτείνεται:P

 

Drivers για το σκληρό που βρήκατε;:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω κυριοι αλλά όλα αυτά, οτι απαιτείται floppy Toshiba δεν μου φαινονται λογικά. Τα floppy disk δεν εχουν προγραμματισμένες μνήμες μεσα ωστε να ειναι αναγνωρίσιμα. Εκτός και αν η Τοshiba βάζει. Πάντως ενα που πρεπει να γίνει πριν το booting απο το CD ειναι σίγουρα η τοποθέτηση του floppy και η εγκατάστασή του μεσα απο τα windows ωστε να ανγνωριστεί απο το σύστημα. Εγω που χρησιμοποίησα, οπως εχω προαναφερει floppy NEC για το HP G5060EV δεν ειχα προβλημα. Το ειχα βεβαια σεταρει πριν το boot μεσω cd. Δεν πιστευω οτι η Toshiba ειναι πιο ιδιότροπη απο την HΡ δεδομενου οτι μου βγηκε η πιστη στη συνεχεια για να ολοκληρώσω την εγκατάσταση των XP αντι των VISTA. Πιστεύω οτι κατι δεν κανετε με τη σωστή σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

Downgrade Vista to XP σε Toshiba A200-1VM.

Όλα εγκαταστάθηκαν γρήγορα χωρίς πρόβλημα.

Για εγκατάσταση sata driver χρησιμοποίησα usb floppy IBM από ένα παλιό μου thinkpad.

Μόλις τέλειωσε η εγκατάσταση τράβηξα κι ένα image τα XP σε DVD και ησύχασα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...