Προς το περιεχόμενο

Θέλω ν'αφήσω ανοιχτό το wifi μου...


Gryzor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα....

 

Από τότε που αγόρασα wireless router, το είχα κλειδωμένο. Κάποια στιγμή, προσπαθόντας να κάνω το PSP/PPC (δεν θυμάμαι ποιο) να συνδεθεί, το ξεκλείδωσα και το άφησα έτσι. Παρατηρούσα ότι από καιρού εις καιρόν μπαίνανε και γείτονες, αλλά και τί μ'αυτό; Δεν το καταλάβαινα παρά μόνο από το interface του ρούτερ μου...

 

Μία μέρα γύρισα σπίτι και βρήκα ότι, από τη μία η σύνδεση (Tellas) ήταν σημαντικά ριγμένη λόγω θορύβου στη γραμμή, από την άλλη τρεις γείτονες ρουφούσαν το περισσότερο εύρος, οπότε το ξανακλείδωσα. Όμως πάντοτε με ενοχλούσε αυτό. Ο λόγος είναι ότι η κοπέλα μου (ελεύθερη επαγγελματίας δουλεύει πολύ από το σπίτι) έχει σωθεί πολλές φορές από την ανοιχτή σύνδεση ενός γείτονα, οπότε θα ήθελα κι εγώ να προσφέρω το ίδιο...

 

Διάβαζα λοιπόν σήμερα το http://www.boingboing.net/2008/01/10/why-its-good-to-leav.html και αναρωτιόμουνα αν ξέρει κανείς ένα ρούτερ στην ελληνική αγορά που να υποστηρίζει ένα παρόμοιο QoS ή (φοβερό!) το splash screen που αναφέρεται στα σχόλια (δηλαδή, αν κάποιος συνδεθεί στο ρούτερ μου, πρώτα να βλέπει μία σελίδα με ένα μήνυμα)... Πχ, ξέρει κανείς να υπάρχει κάπου το Linksys WRT54G ή κάτι ανάλογο; (το συγκεκριμένο έχει open source firmware και υπάρχουν mods) (χμ, το έχει το e-shop, αλλά ποιο μοντέλο? )

 

Δεν επιθυμώ να αρχίσω συζήτηση για το σωστό/λάθος/επικίνδυνο/κλπ του θέματος, απλά τεχνική συμβουλή...

 

Ευχαριστώ!

Θ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linksys WRT54G έχει αντικατασταθεί πλέον από το WRT54GL το οποίο παίρνει custom open source firmwares. Πλέον τα WRT54G/WRT54GS που κυκλοφορούν είναι μειωμένες εκδόσεις σε ραμ και επεξεργαστή σε σχέση με τι παλιές και δεν συμφέρουν. Το 54gl το είχα πάρει από το eshop πριν λίγο καιρό.

 

Το πλαίσιο για κάποιο περίεργο λόγο δεν συνεργάζεται με linksys..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο, το έχω βρει ήδη (παραγγελία eshop). Ξέρεις αν έχει δυνατότητα από το software του router (ή κάποιο custom firmware) να σερβίρει splash page? Νομίζω σε linux γίνεται σε επίπεδο OS, αλλά έχω Win...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To link δεν δουλευει (τουλαχιστον σε μενα)...

WRT54GL ειναι αυτο που ψαχνεις και υπαρχει ακομη, απλα θελει 2 σταδια να του περασεις το firmware...

 

Υ.Γ. Εχεις σκεφτει το νομικο προβλημα που μπορεις να αποκτησεις με την κινηση σου? π.χ. αν εγω μπω απο το δικτυο σου και κανω μια παρανομια, ποιον θα μαζεψουν αραγε, ξερεις?

Καλη η κινηση σου αλλα την σημερον εποχη ειναι too risky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oops truncated, συγγνώμη!

 

Όταν λες 2 στάδια; Δεν έχω πρόβλημα με πολυπλοκότητα, ίσα-ίσα το βρίσκω ενδιαφέρον :)

 

Ναι, το έχω σκεφτεί αρκετά. Στην χειρότερη, νομίζω μπορώ να δρομολογήσω τους guests μέσω anon proxy. Αλλά μάλλον το ρίσκο είναι τόοοοσο μικρό - αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι, δεν πάει σε ένα net cafe/hard rock cafe/flocage/whatever να το κάνει; Τους γείτονές μου τουλάχιστον τους ξέρω λίγο-πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει σίγουρα QoS* μιας και το έχω μπροστά μου. Splash page που λες δεν ξέρω, αλλά για το συγκεκριμένο μηχανάκι κυκλοφορούν τόσα πολλά που πιστεύω θα βρεις..

 

*με dd-wrt-sp2 firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GRYZOR δες λιγακι εδω, εχουν διαφορες ενδιαφερουσες αποψεις http://www.wirelessforums.org/alt-internet-wireless/wrt54gs-used-neighborhood-hotspot-886.html

ωστοσο με ενα googling βρισκεις αυτα που θες http://www.google.gr/search?aq=f&hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-GB%3Aofficial&hs=MT3&q=WRT54GL+SPLASH+SCREEN+wlan+connected&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=

 

@spell1977 αυτο που λες για ασφαλεια ειναι σχετικο. Οσο ευκολα μπορουν να εντοπισουν τον ρουτερ του φιλου μας τοσο ευκολα (σχετικα) εντοπιζουν και τον 'παραβατη' :) ...μεσα απο το MAC address και αλλα στοιχεια που φαινονται απο ενα σωστο log του ρουτερ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ dd-wrt

 

Άλλα popular firmwares που έχω ακούσει είναι τα freeman, hyperwrt, tarifa, openwrt.. Με ένα google θα βρεις πολλά. Επίσης αυτά τα ρουτεράκια χρησιμοποιούνται σε ανοιχτά ασύρματα δίκτυα όπως το awmn οπότε στα εκεί forums μπορείς να ρωτήσεις για πιο πολλά πράγματα.

 

Στο λινκ του vstratis κάποιος αναφέρει και για splashscreen που ήθελες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spell1977 αυτο που λες για ασφαλεια ειναι σχετικο. Οσο ευκολα μπορουν να εντοπισουν τον ρουτερ του φιλου μας τοσο ευκολα (σχετικα) εντοπιζουν και τον 'παραβατη' :) ...μεσα απο το MAC address και αλλα στοιχεια που φαινονται απο ενα σωστο log του ρουτερ ....

 

Τιποτε δεν ειναι σχετικο, μιας και αυτοι που ψαχνουν τετοιες ευκαιριες κυκλοφορουν με ενα laptop στο χερι, plus ο εντοπισμος θα γινει στην γραμμη, οποτε μετα εσυ πες τους," δεν ειμουν εγω, να τα log του router "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδευτεί και παρασυρθεί κανείς που διαβάζει:

 

Τα ρούτερ αυτά για τα οποία λέμε εδώ είναι σκέτα ρούτερ και δεν ενσωματώνουν μόντεμ. Για να τα χρησιμοποιήσουμε σε γραμμές DSL πρέπει να έχουμε ένα χωριστό μόντεμ DSL (Εthernet, όχι USB) ή κάποιο μόντεμ/ρούτερ που έχει τη δυνατότητα να δουλέψει ως σκέτο μόντεμ (π.χ., Siemens CL-110 ή SpeedTouch 536) και το οποίο θα δίνει ίντερνετ στο ρούτερ.

 

~~~~~~~~~~~~

 

Για λογισμικό, εκτός από το DD-WRT δες και το πολύ καλό Tomato: http://www.polarcloud.com/tomato

 

Για splash screen βάλε στον Γούγλη: nocatsplash

 

Κατά τʼ άλλα, να προσέξεις μόνο αυτό που λέει ο dark_banishing: θες WRT54GL (το L σημαίνει Linux) ή σκέτο G μέχρι έκδοση 4 (μόνο μεταχειρισμένα πια). Τα WRT54G από έκδοση 5 και μετά φλασάρονται κι αυτά (οι εκδόσεις 5 και 6, τουλάχιστον, φλασάρονται εύκολα με το DD-WRT Micro) αλλά είναι πιο αδύναμα και δεν αξίζουν.

 

Προσωπικά πάντως δεν θα έβαζα splash screen, για λόγους οικονομίας: αυτά τα οικιακά ρουτεράκια δεν είναι τίποτα θηρία από άποψη hardware, οπότε αποφεύγω ό,τι δεν είναι απολύτως απαραίτητο, προκειμένου να έχω περιθώριο για να κάνω αυτά που θέλω, όπως να έχω πολλές συσκευές επάνω ή να χρησιμοποιώ άνετα P2P. Αν έβλεπα να γίνεται κατάχρηση στο (ξεκλείδωτο) ρούτερ μου, απλά θα έφραζα διευθύνσεις MAC. Αν ο άλλος παρέκαμπτε και τη φραγή MAC, θα έβλεπα τότε τί άλλο να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πραγματικά για τις λεπτομέρειες. Και, πολύ καλά έκανες και διευκρίνησες τα περί μοντεμ, θα μπορούσε εύκολα κάποιος να μπερδευτεί (αλήθεια, υπάρχει κανένα modem/router με τέτοιες προδιαγραφές;) :)

 

Το περί slpash screen το ήθελα περισσότερο για την πλάκα του θέματος, δεν είναι τίποτα σοβαρό - αλλά πόσο να παίρνει από resources το να σερβίρεις μία text σελίδα μια στο τόσο; Τέλος πάντων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε να μπαινουν μονο αυτοι που σκεφτονται την συνδεση σου και μπαινουν και κανουν surfing.οι αλλοι ποδι.παντως το 8εμα για τοhacking ειναι και αυτο κατι το σοβαρο διοτι εστω και μια στο εκατομυριο μπορεις να μπλεχτεις.παντως ποσο γυφτος πρεπει να εισαι να βρισκεις μια συνδεση και να τις αλλαζεις τα φωτα.ελεος δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω με το tomato, πως θα κανω το qos να ειναι μονο για ενα συγκεκριμενο mac address/ip, ωστε να παιρνει ενα ποσοστο απο την συνδεση που θα ορισω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...