Προς το περιεχόμενο

Custom Watercooling


charlatan154

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφασισα να βαλω και εγω λιγο νερακι στον Q6600... Εφτιαξα ενα σετακι απο πλαισιο και θελω να μου πειτε την γνωμη σας. καταρχην αξιζει να το κανω? θα πεσουν οι θερμοκρασιεσ για να τον παω απο 2.8 που ειναι τωρα παραπανω? και πανω απ ολα η συντηρηση της υδροψυξης ειναι δυσκολη? υπαρχει μεγαλος κυνδινος να γινει καμια βλακια και να ξεφυγει νερο?

post-70695-12906295844_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δινω μεχρι και 300 ευρο αρκει να παρω ικανοποιητικες επιδοσεις... και να αξιζει και την ταλεπορια συναρμολογησης και κυριως συντηρησης που με ανυσηχει πιο πολυ!

 

σημειωση οτι θελω ψυξη μονο σε cpu. Η HD 3870 με 2 ωρες crysis φτανει του 55 το πολυ... οποτε νομιζω οτι ειμαι καλα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.8 μονο τον q6600?Mε αερα πιανουνε και 3.2++

Με νερο μπορει να εχεις και τα 4(ισως και παραπανω).Τι mobo εχεις?

Το συστηματακι που εκανες μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το P35 DS4 της gigabyte με μνημεσ kingstone HyperX στα 800Μhz. Δε θελω να το παω ακομα παραπανω γιατι σε full load φτανει τους 60 η cpu(ο πρωτος πυρηνας). ειναι και σε μικρο δωματιο το pc και εχει αρκετη ζεστη....)

 

α να ρωτησω και κατι αλλο... για case εχω το Akasa Mirage. λετε να εχω προβλημα χωρου για την τοποθετηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσίμπα το 300 ? όσα είπες και τα ρέστα τα πίνεις beers ;)

 

thnx Vatos αλλα απο επιδοσεις δε μου ειπατε κατι....:rolleyes:

και απο συντηρηση καθε ποτε και τι διαδικασια πρεπει να κανω? ειναι η πρωτη μου υδροψυξη και δεν εχω πολυ επαφη με το θεμα... λετε να κανω καμια λαλακια στην εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απιονισμένο νερό με 0.50 λεπτά από το φαρμακείο το αλλάζεις ανά 3-4 μήνες αλιός πας και παίρνεις κανένα έτοιμο από επιδώσεις θα τα δεις με τον Q αν ξέρεις τι κάνεις τα 3,9 αν όχι 4 θα τα έχεις

 

συντήρηση ξίδι στο δοχείο μόνο και το αφήνεις να τρέχει συνέχεια αν δεν να τα λύσεις όλα και να τα καθαρίσεις με το χέρι που είναι προτιμότερο, και μετά καλό ξέπλυμα με νερό από φαρμακείο πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αξιζει ε? δε θελω ετοιμο κιτ γιατι σχεδον ολοι λενε οτι ειναι χαλια σε επιδοσεις. το pc δε θελω να το ζορισω και πολυ. τα 3,4 - 3,6 και πιστευω θα ειναι μια χαρα... οποτε θα το ψαξω λιγο ακομα και οταν τελειωσει και η εξεταστικη μου θα το τσιμπισω μαλλον.

 

α να ρωτισω και κατι αλλο τωρα που σας βρηκα:P το fsb:ddr ειναι καλυτερα να το βαζεις 1:1 ? πρεπει να αλλαξω καθολου τα timmings μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι χτύπα ένα custom και θα είσαι πολύ καλύτερα και από θόρυβο και από θερμοκρασίες

 

fsb:ddr είναι ανάλογα το board και το bios που φοράει αλλά τις περισσότερες φορές το 1:1 είναι καλύτερο από άποψη bandwidth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...