Προς το περιεχόμενο

μήπως είμαι γκαντλεμης????


filfilip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει 2 GECUBE 3870 DDR4 512MB. Η ΜOBO μου είναι η ASUS MAXIMUS FORMULA και έχω το FORTRON E700W τροφοδοτικό. Έχω συνδέσει κανονικά τις κάρτες γραφικών και έχω χρησιμοποιήσει και τις 2 γέφυρες για να κάνω crossfire. Όταν πάω να ανοίξω το catalyst control center, δεν μου ανοίγει για να ενεργοποιήσω το crossfire. Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει???? (CATALYST 7.10, αυτό που είχε η συσκευασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο προβλημα με τον catalyst! Κανε Uninstall τους Drivers κατοπιν ενημερωσε πλήρως τα windows (μας ενδιαφέρουν κυρίως τα framework 1, 2 και 3) και ξαναπερνα τους Drivers λογικα μετα από αυτά θα ανοίξει ο ccc αλλά και πάλι δεν σου εγγυόμαι οτι θα δουλέψει το crossfire! Σε ένα φιλαράκι μου που είχε 3870 σε crossfire ενω δουλευε κανονικότατα σε vista, σε ΧΡ μας βγήκε η πιστη να το κανουμε να δουλέψει και πάλι οχι σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο προβλημα με τον catalyst! Κανε Uninstall τους Drivers κατοπιν ενημερωσε πλήρως τα windows (μας ενδιαφέρουν κυρίως τα framework 1, 2 και 3) και ξαναπερνα τους Drivers λογικα μετα από αυτά θα ανοίξει ο ccc αλλά και πάλι δεν σου εγγυόμαι οτι θα δουλέψει το crossfire! Σε ένα φιλαράκι μου που είχε 3870 σε crossfire ενω δουλευε κανονικότατα σε vista, σε ΧΡ μας βγήκε η πιστη να το κανουμε να δουλέψει και πάλι οχι σωστα!

 

έχω περάσει και τα 3 frameworks και τα xp είναι πλήρως ενημερωμένα!δυστυχώς ακόμα τα ίδια!και από ότι έχω δει στα bios δεν έχει καμία εντολή για crossfire γιανα το αλλάξω. εκτός από τους catalyst μήπως γίνεται με κανένα άλλο tool να ενεργοποιήσω crossfire????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα σου πω την διαδικασια που καναμε στο pc του κολλητου μου για να δουλέψει το crossfire, ειναι λίγο χρονοβόρα αλλά ίσως να είναι και η μόνη λύση!

 

1.Αφαίρεση της δευτερης καρτας!

2.Format

3.Εγκατάσταση των windows

4.Πλήρης ενημέρωση των windows σε clean install χωρις να έχει εγκατασταθεί τπτ άλλο πάνω στο σύστημα!

5. Εγκατασταση drivers ATI 7.12 και κατοπιν restart.

6. Shut Down, τοποθέτηση της δευτερης καρτα χωρις τα bridges για το crossfire!

7.Εκιννηση του υπολογιστη, αναγνωριση της 2ης καρτα από τα windows, shut down!

8. Τοποθέτηση των bridges και εκιννηση του pc!

9.λογικά τωρα το crossfire θα δουλεύει!

 

 

ΥΓ. μπορεις αν δεν θέλεις να κάνεις format να δοκιμάσεις παραλειψεις τα βήματα 2,3,4 και να τα αντικαταστήσεις με απλό uninstall των Drivers της ΑΤΙ αλλά δεν ξερω αν και πάλι θα δουλέψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα σου πω την διαδικασια που καναμε στο pc του κολλητου μου για να δουλέψει το crossfire, ειναι λίγο χρονοβόρα αλλά ίσως να είναι και η μόνη λύση!

 

1.Αφαίρεση της δευτερης καρτας!

2.Format

3.Εγκατάσταση των windows

4.Πλήρης ενημέρωση των windows σε clean install χωρις να έχει εγκατασταθεί τπτ άλλο πάνω στο σύστημα!

5. Εγκατασταση drivers ATI 7.12 και κατοπιν restart.

6. Shut Down, τοποθέτηση της δευτερης καρτα χωρις τα bridges για το crossfire!

7.Εκιννηση του υπολογιστη, αναγνωριση της 2ης καρτα από τα windows, shut down!

8. Τοποθέτηση των bridges και εκιννηση του pc!

9.λογικά τωρα το crossfire θα δουλεύει!

 

 

ΥΓ. μπορεις αν δεν θέλεις να κάνεις format να δοκιμάσεις παραλειψεις τα βήματα 2,3,4 και να τα αντικαταστήσεις με απλό uninstall των Drivers της ΑΤΙ αλλά δεν ξερω αν και πάλι θα δουλέψει!

 

ωραία!!! ξεκινάω σήμερα για να παίξω crysis σε καμιά βδομάδα!!!! θα σου απαντήσω αν έχω αποτέλεσμα γιατί από ότι κατάλαβα υπάρχουν κι άλλοι εκτός από εμένα που έχουν το ίδιο πρόβλημα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα καλό!!! Για να βάλεις δηλαδή crossfire θέλεις μεταπτυχιακό στην ΑΤΙ!!!

κάπως έτσι από ότι κατάλαβα! πάντως σε λίγο μάλον θα μου το στείλουν το μεταπτυχιακό!!!! για να δούμε, θα έχω crossfire σήμερα ή θα πρέπει να περιμένω την ATI να αποφασίσει να βγάλει κανέναν αξιόλογο catalyst?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε παιδια πρεπει να κανουμε δυσκολα τα πραγματα

Απλα πρωτα βαζεις την πρωτη καρτα---->install drivers

Σβηνουμε το πισι, βαζουμε την δευτερη καρτα και μετα παλι τους drivers

Ετοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε παιδια πρεπει να κανουμε δυσκολα τα πραγματα

Απλα πρωτα βαζεις την πρωτη καρτα---->install drivers

Σβηνουμε το πισι, βαζουμε την δευτερη καρτα και μετα παλι τους drivers

Ετοιμο

 

αυτο ισχύει και σε windows xp home ελληνικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...